Ucuz yollu Superbox | ZTE H267A + Alcatel Y900NB

Giriş

Merhaba bu paragrafta kendime 4G router işlevi gören sistemimden bahsedeceğim. Bu yazıyı biraz Network bilgisi, Firmware modlama, ölücülük vb. içerebilir 🙂 .

Öncelikle bulunduğum yerden bahsediyim 2 seneye kadar sadece adsl bulunan 16mbit hızın Dükkanın uzak olmasından dolayı 10 mbit gelen bir adsl altyapısı vardı.  Yakında vdsl geldi. Şuan Dükkanda 24 civarı indirme alabiliyorum. Fakat üniversiteye gideceğim için altyapıdan bağımsız bir çözüm aramaya başladım.

Her şey sınırsız mobil internet paketi olduğundan haberim olması ile başladı. (Lütfen Paket ile ilgili bir soru sormayın!) Çekmecede duran daha önce ₺ 25 ye aldığım ZTE MF65M 3G modemi çıkarttım. Bu paketde geçip 1 ay kadar kullandım. Upload yapmadığınız sürece gayet akıcı bir web deneyimiydi. Ping konusunu bilmem, online oyun oynamam. Ortalama 10-15mbit hız aldım. Upload hızı dükkana göre iyiydi fakat bu durumda internet kullanılmaz hale geliyordu. Superbox yada sim takılan 4G Router cihazlar gerçekten  benim bütçemi çok aşıyordu. Sonra 2. el 4G mobil modemlere bakmaya başladım.

4G Vınn- Alcatel Y900NB

2.el mobil modemlere baktığınızda operatörler tarafından Türkiye'ye getirilen cihazlar serisini görürsünüz. Vodafone da r216, Turkcel e5573, Turk Telekom MW40V1 vesaire diye liste uzar gider. Genelde bu cihazlar sahibindende 100-150 bandına satılıyor. Letgodan 60-70e de düşüren gördüm. Fakat bu cihazlar giriş seviyesi cihazlar modemleri cat4 olup 150down 50 up maximum hız vaat ederler. Turkcell de iyi hızlar almanıza karşın bu cihazlarda band birleştirme olmadığı için -4G ihalesinde en az band satın alan- vodafone de iyi hızlar almanız pek mümkün değil. Zebramo uygulamasında Alcatel Y900NB model bir mobil modem buldum. Cat6  bir modem olup upload da fark etmese de download da 300mbit destekliyor. Bundan daha önemlisi 2 frekans birleştirme özelliğine sahip. 5Ghz Wifi desteği ve Usb3 kullanması diğer modemlerden kendini ayıran farklardan.

Alcatel Onetouch 300mbps Turbo Vınn Wifi Y900nb - n11.com

Ha şimdi soracaksınız -ya da aklınızdan geçireceksiniz- Zaten kim 4G de 150mbit aktif kullanıyor da sen gidip 300mbitlik olana bakıyorsun. Başta saydığın modemlerden al geç işte 🙂 Cevap hakkımı kullanıyorum, Kablosuz teknolojilerinde bir levent pekcan yaklaşımı olarak sana lazım olanın 2 katını al felsefesi vardır. Bunun sebebi pratikte vaadilenin genelde yarısın kullanılabilir olmasıdır. Ayrıca Zaten aynı fiyata bulmuştan neden daha iyi olmasın 🙂 ?

2. el olarak Şarj aleti + Usb 3 kablo + Mobil modemi  kargo dahil ₺ 120 gibi bir fiyata aldım.

Mobil modem geldi. Arayüzü vs gayet güzel. Ayrıca play storeden indirebileceğiniz mobil uygulama ile de yönetim yapabiliyorsunuz. Turkcell arayüzü çok kısıtlamamış sadece logosunu koymuş. TR069 portunu bile basitce kapatabiliyorsunuz. Cihazda herhangi bir simlock yok istediğiniz hattı takıp kullanabiliyorsunuz.

Birazda teknik konuşacak olursak. Mediatek (ZTE MF65M) bir modemden qualcomm bir modeme geçmenin farkını cidden hisstediyorsunuz, boot süreleri arayüz tepkisi vb çok iyi. Daha stabil ayrıca. Bir mobil modemde bile fark yaratırken Gidip hala Mediatek işlemcili telefon alanlar var 😛  Tabi ben rahat duramam Hemen 4pda yı kurcalamaya başladım.herhangi bir mod, daha iyi bir firmware var mı diye. Birkaç firmware denemem sonucu cihazın içinde genel bazı özellikleri kaybettim. (DMZ ve port yönlendirme, türkçe dil seçeneği.). Orijinal firmware de olmadığı için öyle kaldım 🙁 .

Sonuç olarak 1 ay kadar kullandım bu cihazı. 25-30mbit download aldım. Upload yaparken internet kanserlenmedi. 4G den hiç düşmedi belli bir verim aldım eski 3G modemime göre.

Modem- ZTE H267A

Tweedehands Zte H267a Fiber&Vdsl Modem Ac Destekli te koop in ...

Evde gigabit bir alet olmaması sonucu p2p aktarımlarım oldukça yavaştı. Ayrıca mobil modemi sadece wifi olan cihazlarda kullabiliyor olmak da bazı sorunlar yaşatmaya başlamıştı bana. 4G modemi aldıktan 1 ay sonra 2. el 4G dongle destekli modem aramaya başladım. Başlıca kriterlerim Superonline, Turk telekom vb branded olmaması öyle ise Root şifresinin kırılmış olması ve gigabit lan portlarının olması idi. Bu sefer gökte ararken yerde buldum durumu oldu Zebramoda ZTE H267A modem buldum superonline tarafından verilmiş bir modem. Hemen özelliklerine baktım: AC 1200mbit, gigabit lan. 128mb ram 128mb rom. Donanım olarak iyi gözüküyordu. Sonra DH de bu modemin ana konusu okudum 1 saat sürdü. Root şifresi kırılmış alternatif yazılımları bulunan . Büyük ihtimal benim Modemimle uyumlu çalışacak bir modeldi. Bu model sadece isplere özel -diğer isplerinki gibi-  üretilen 10 dolarlık bir cihaz. Sitesinde vb herhangi bir düz firmware ya da 4g usb dongle için destek bulmak pek mümkün değil.  Bu ürünü de adaptör + telefon kablosu + ethernet kablosu ve kargo dahil ₺ 60 aldım.

Modem geldi. Root şifresi ile TR069u kapattım. Sonra usbden mobil modemi bağladım ama oda ne çalışmıyor 🙂 . Şaşırdık mı tabiki hayır. Burada sorunu hallettemde şu yazı çok yardımcı oldu, https://help.keenetic.com/hc/tr/articles/360000464180-3G-4G-LTE-modem-ile-internet-ba%C4%9Flant%C4%B1s%C4%B1

Özetle Mobil modemleri usbden bağladığınızda CDC(CD rom olarak gözükmek) , Rndis  ya da

RAS modları varmış. Rndis zaten tanıdık gelmiştir ileri okuma için üste linki bıraktım. Ben aleti TCL nin diag yazılımıyla mobil modemi Rndis e getirdim. Fakat gene taktığımda çalışmadı Bunun üzerine firmware dan şüphelendim. Cihazda yüklü gelen süperon

line yazılımda  dongle için gerekli dosyalar yok. DH

de paylaşılan çek cumhuriyetinde o2 firmasına ait olan firmware yükledim. Ve sorunsuz olarak çalıştı. Hatta markasına kadar gözüküyor 🙂

Sonuç

Belli bir emek, mesai ve zaman harcayarak istediğim sistemi nakit olarak ucuza hallettim diyebilirim. Gerektiğinde Mobil modemi cebime koyar giderim gerektiğinde usbden bağlar evde kullanırım. Toplam 120 + 60 = 180 tl gibi bir maliyetle bu işi kotardım. Hız olarak 25-30mbit down. 15-20 mibt up. alıyorum. Pingim modemin araya girmesinden dolayı 10-15ms arttı. Ama dediğim gibi online oyun oynmıyorum. Benim için bir macera oldu 🙂 . Yazımı okudunuz için teşekkürler.

@orcun ve @temp hocama cihazlarla ilgili sorularımı yanıtladığı için teşekkürler.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör