Turknet'ten Netspeed'e Geçiş

 

Yaklaşık 1,5 yıldır Turknet kullanıyordum. 8mbps gibi düşük bir hız alıyordum ama taahhütsüz ve aknsiz olmasından dolayı memnundum. Yalnız yüksek hız alanlar ile aynı parayı vermekten hiçbir zaman hoşnut olmadım. Nedenini anlamasam da Turknet tek tarife olması ile övünüyor.

İlk önce VAE'de olan hattım YAPA'ya taşındı. YAPA'ya taşınması ile birlikte FastPath olan hattımı Interleaved moda aldılar. Böylece ping 7ms'den min 20ms'ye çıktı. Aslında 20ms çok yüksek bir rakam değil ama internetin yoğun kullanıldığı saatlerde ping 60'a kadar çıkıyordu. Zaten uzun süredir dedicated sunuculardan vazgeçen multiplayer oyun yapımcıları sayesinde 40ms'nin altında oyun oynayamıyorduk. Bir de ülke içinde yüksek ping çıktı başımıza.

Derken 12 Ocak'ta sabah kalktığımda modemdeki DSL ışığının yanmadığını ve sabit telefonda çevir sesi olmadığını farkettim. Aynı gün online işlemlerden destek kaydı açtım. Akşam sorunun çözüldüğüne dair bir cevap geldi ve hattımı kontrol ettim. Bir de ne göreyim 2mbps'ye düşmüş. Aynı destek kaydını tekrar açtım ve yine çözülmedi. Bu durum 22 gün devam etti. Bu arada arıza kaydı için gelen Türk Telekom görevlisi saha dolaplarının kaldırıldığını ve yenilerinin bağlandığını söyledi.

Yeni saha dolapları konunca diğer İSS firmalarından kontrol ettiğim kadarıyla bölgeye VDSL gelmişti. Benim ADSL olan hattım YAPA'da olduğu için direk santrale Turknet'e bağlı. Turknet'e beni VAE'ye geçirin desem de geçirmediler. Sonunda iptal dilekçesini Astoria AVM'deki müşteri hizmetleri noktasına verdim.

İptal onayı için aradıklarında ikna etmek için söyledikleri yalanların bini bir para. Herneyse telefondan iptal onayını verdikten sonra da Netspeed'e evrakları kargoladım. Netspeed'i seçmemdeki fikirlerden biri de düşük hız alırsam 48 liralık paketi kullanmak istememdi. Turknet gibi yüksek hız alana da düşük hız alanada da aynı fiyat politikası bu firmada yok. Ne ka ekmek, o ka köfte.

Neden iptal ettin hattını taşıtsaydın diye düşündüyseniz YAPA'da olan hatların taşınamayacağını söyleyebilirim. Bu yüzden 32 yıllık telefon numaramızı da bırakmak zorunda kaldık. Zira mobil telefonların iyi sinyal alamadığı bir yerde oturuyoruz ve az da olsa sabit telefonu kullanıyoruz.

Perşembe günü kargoya verdiğim evraklar Cuma öğle vakti Netspeed'e ulaşmış ve akşam 17:00 gibi beni onay için aramışlardı. Cumartesi öğleden hemen önce yine geçen arızada gelen Türk Telekom görevlisi gelip hattın kontrolünü yaptı ve en fazla yarım saatte kullanıcı adı/şifreyi de alarak bağlantı sağlayabildim.

Bağlantı sağlarken biraz sıkıntı çektim çünkü kullanıcı adı ve şifre dışında VLAN ID diye bir parametre daha gerekiyordu. Netspeed teknik servisi ile kısa bir görüşmeden sonra bu değerin 35 olduğunu öğrendim. Zaten Asus N-16 modemim de bana bu VLAN ID'yi öneriyordu.

Bağlandım ve yaptığım ilk şey hız testi yapmak oldu. 7ms ping; 33,5mbps download; 3mbps upload görünce keyfim yerine geldi. Akşam saatlerinde ne hız düşüşü ne de yüksek ping alıyorum. Modemde ise 100mbps alınabilir hız olarak gözüküyor.

Netspeed'in online işlemler'ini görünce acaba yanlış firmaya mı geçtik dediğim oldu ama telefonla müşteri hizmetlerine ulaşmak çok kolay. İlk müşteri hizmetleri deneyimim de olumlu geçince daha da beğendim. Bakalım, umarım bu da ileride Turknet gibi yan çizmez. Turknet, hattımı VAE'ye geçirseydi belki de hiç operatör değiştirmek zorunda kalmayacaktım.

#turknet #netspeed

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör