Tamir/Tadilat Xbox 360 Gamepad Analog Tamiri

#akış #tamirtadilat

Başlıkta bahsettiğim gibi sağ analog bozulan bir xbox 360 gamepad elime geçti ve tamirini yaptım.

Adım adım elimden geldiğince anlatacağım.

Ancak öncelikle size gerekenleri yazacağım.

  • Lehim teli ve havyası

  • Yeni gamepad uyumlu analog parçası

  • T8H başlı tornavida veya ona uygun başka bir tornavida

  • Ve de biraz el becerisi lazım 🙂

1. Adım : Gamepad'in içini açmak

Öncelikle Gamepad açmamız lazım. 6 adet vida görünüyor ve vida açmak için T8H başlı tornavida lazım. T8 tamam ama H olan yani ortasında ufak bir delik olan tornavidayı ben uygun fiyata bulamadım,eldeki çözümlere yöneldim. Baktım ki ortasındaki vidanın ufak çıkıntısı hemen kırılıyor,düz saatçi tornavidası ile bütün vidaların içlerindeki çıkıntıyı kırabildim ve normal T8 tornavida ile açabildim.

Resimini ekliyorum,kırmızı ile çizdiğim yerlerde görünen vidalar var.

Son resimde ise pil kapağını açtığınızda altında gizli mavi ile içine aldığım yerdede bir vida konulmuş. Bunu açmadan zorlamanızı tavsiye etmem. Aynı şekilde ortasını kırıp bu vidayıda açınca gamepad'i direk çok kolay bir biçimde açıyorsunuz

2. Adım : Anakartını kasadan ayırma

Gamepad açtıktan sonra anakartından titreşim motorlarının bağlı olduğu soketten çıkartmamız lazım. Böyle de çıkartabiliriz tabi herhangi bir vida tutmuyor ancak işlem yaparken soketi kırabilir daha büyük sorunlar yapabilir diye önceden çıkartmamız gereklidir. Çıkartırken zorlamadan tırnağımız ile yada basit plastik aparat telefon kartı vs. ile çıkartabilirsiniz.

İlk resimde kırmızı ile işaretlediğim soketlerden motorları çıkartıyoruz,motorları çıkarttıktan sonra rahatça gamepad anakartını çıkartabiliriz. Anakartta çıktıktan sonra analog'a bakma sırası geldi,analog içten bir parçası kırılmış,ve bunu tamir etmek pek mümkün görünmüyor. Mecbur yeni analog parçasını almamız gerekecek.

3. Adım : Lehim temizliği ve de yeni parçanın takılması

Parçayı Gittigidiyor veya sahibinden,n11,sanalpazar vs. bilimum sitelerden bulup aldım. Kargo dahil ortalama 6-7 liraya vardı. Ben aldığımda fiyatları böyle idi,çinden almaya 30-45 gün beklemeye değmeyecek bir parça,o yüzden çinden almadım. Eski analog anakarttan ayırmamız lazım,bu normal olarak havya ile zor bir işlem lehim temizleme aparatı ve de birkaç bir şeyler lazım. Ancak bunlar benim elimde yok,sadece havya var. Eski bozuk parçayı söküp geri kalan lehim artıklarını temizlemem yaklaşık 2-3 saat sürdü. Kolay bir işlem değil oldukça zordur. Eğer havya ile çok oynadıkça lehim yapılacak yolları kopartma aşındırma vs. gibi şeyler riskleri de vardır koparsa zaten geri dönüşü yok demek daha doğru çok zordur.

 

Temizleme işlemini dikkatlice ve özenli yapınca oldu.

Yeni aldığım analog parçayı takıp bacaklarını anakarta çok ısıtmadan ve çok lehim kullanmadan yapabildim. El beceriniz yoksa bu işlem çok zor,diğer sökme işlemi gibi uğraştırabilir.

4. Adım : Geri toplama ve deneme

İşlem bittikten sonra ise hangi şekilde açtıysam ayın şekilde geri topladım. Öncelikle analoglara analog topuzlarını sonra anakartı kasasını,titreşim motorlarını geri takıp komple kasayı kapattım. Dikkat edilecek husus ise altta pillere temas eden kısımlar var cihaz gücünü buradan alıyor o yüzden o kısımları öne arka kapağı takarken dikkatlice takmanız lazım. Tam oturması lazım,yoksa cihaz çalışmayabilir. Dikkatlice kapattıktan sonra pillerimiz takıp deniyoruz.

Ve gördüğünüz gibi güç geliyor,direkt zaten uygun cihazı aramaya başlıyor. Elinizde xbox 360 varsa veya pc bağlıyorsanız oyunlarda denemeniz lazım. Ben xbox 360'da halo oyunu ile denedim,analoglar ve diğer tüm tuşlar sorunsuz çalıştı.

Arada imla,harf hataları yaptıysam kusurabakmayın.

Aklınıza takılan soruları blog altından yorum yazarak veya orcun89@outlook.com adresine mail atarak sorabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör