Sık Yaşanan İnternet Bağlantısı Hataları

Kılavuz olması niyetiyle sık yapılan modem hatalarını bir yazı altında toplayayım dedim ki, bazen zamanınızı cidden çalabilir.

  1. İnternet, Genişbant, WAN isimleri altında yapılan ISP ayarlarında, eğer servis sağlayıcının size gönderdiği mesajlarda kullanıcı adı ve şifre varsa ki, çoğu durumda olacaktır, Bu durumda bağlantı şeklini PPPoE seçmelisiniz. Aksi hallerde DHCP veya Dinanik yöntemi seçilmeli.
  2. PPPoE kimlik doğrulama otomatikte, kullanıcı adı ve şifre yazılırken boşluk, Türkçe karakter kullanamamaya dikkat etmelisiniz.
  3. ADSL ve ADSL2 için, Hizmet veya Service gibi benzeri başlıklar altında VPI 8, VCI 35 ayarı yapılmalı. ADSL2+ için bir farklılık söz konusu eğer sağlayıcınız size 18 - 24mbps bir paket satıyorsa bu büyük ihtimal ADSL2+ olacaktır. ADSL2+ diğer ADSL teknolojilerinden farklı olarak VDSL benzeri bir altyapı ile çalışabildiği için VPI, VCI değerleri yerine VLAN Tag - 802.1Q ismiyle gördüğünüz değerin doldurulması gerekebilir. Bu operatör bağımlı bir durumdur. istediğiniz değerleri elde edemiyor, internete hiç bağlanamıyorsanız servis tipinizin ATM mi PTM mi olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Detay ekranlarında PTM görüyorsanız fiziki arayüzünüz bağlanmış demektir çünkü modemler bu işi büyük oranda otomatik yaparlar. Bu durumda VPI VCI değerlerini silip VLAN Tag - 802.1Q ekranından değerinizi operatör önerisine göre ayarlayın. Bu çoğu zaman 35'dir.
  4. VDSL kullanıyorsanız büyük ihtimal yine PTM arayüzü ile bağlantı yapılacağı için VLAN Tag atamanız gerekecek, Operatörler bu konuya dikkat çekmediği için hataya düşmeniz olası. Bazı durumlarda VDSL kullanıcıları da ATM bağlantısı ile bağlanıp VPI, VCI  atamak zorunda kalabilir. Buradaki sıkıntı modem üreticilerinin kurulum sihirbazları dışında yazılımlarını yeteri kadar akıllı yapamadıkları için, kullanıcıya hata payı bırakması. Manuel kurulumlarda sorun olurken sihirbazların sorun çıkarmaması bu sebepler. Kullanıcı link durumu hangi tip içinde UP konumda ise ona göre ayarını yapmalı. Operatörü ATM VDSL kullanan bir kullanıcı PTM VDSL ile konuşma gerçekleştiremez. Aynı durum tam tersi için de geçerli.
  5. Adres alma şeklini otomatik değil manuel yapmak da yapılan hatalar arasında.
  6. Fiber kullanıcıları için endişe edecek pek bir şey yok, Operatör bağımsız kurulumlarda kullanıcı bu sorumluluğu kendi bilgisi ile alacağı için o kısmı hata olarak değerlendirmek doğru olmaz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör