Sapphire RX 570 4GB üzerinden AMD Ekran Kartları Overclock & Undervolt Rehberi

Not: Lütfen yazıyı sonuna kadar okumadan yarım yamalak iş yapmayın. Karşılaşabileceğiniz her hangi bir sorundan ben sorumlu değilim, ipler sizin elinizde.

Efendim merhabalar, ekonominin ülkeyi terk edip gittiği bu günlerde, elimizdeki parçaların bütün gücünü son damlasına kadar kullanmak zorunda hissediyoruz. Ya da biraz da olsa elektrik faturasını azaltma imkanımız varsa kullanmamak kötü hissettiriyor. Hal böyle olunca da bu tarz rehberler acemi arkadaşlar için çıkış kapısı oluyor. Baştan söyleyelim, burada yazan şeyleri olduğu gibi uygulayıp istikrarlı bir sonuç almayı beklemeyin. Herkes, kendi kartı için deneme-yanılma yöntemiyle en uygun ayarları bulmak zorunda. Bu yazıda sadece ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Neden?

Ekonomik nedenlere ek olarak, AMD ekran kartlarının varsayılan ayarları o kadarda stabil değiller. Bunu elle dengeleyip daha iyi sıcaklık sonuçları veya performans almaya çalışacağız.

Gereken Yazılımlar

Öncelikle kartınızla ve oynadığınız oyunlarla en iyi çalışan sürücü sürümünü bulmalısınız. Benim gibi daha çok e-spor türü veya nispeten eski oyunları oynuyorsanız bu çok gerekli bir adım. Sürücüler yeni oyunlara göre güncelleniyorlar ama bunu yaparken bazen eski oyunlarda bozulmalara yol açıyorlar. Mesela 19.1.1 sürümü ile Rocket League oyununda akıcı performans alırken güncel sürücüde sürekli mikro takılmalar oluyor. Bu gibi durumları engellemek adına burada biraz kafa patlatmak gerekiyor. Hali hazırda yüklü olan sürümden memnunsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Sonra, karta yük bindirmek için iki adet benchmark programı kullanacağız.

Furmark ile ayarlarımızı kısaca test edeceğiz. Eğer görüntüde bir bozulma olmazsa Daha uzun ve ağır bir test olan SuperPosition testini uygulayacağız. Furmark’ın aksine kartı biraz daha zorlayıp daha fazla voltaj çekmesini sağlıyor. Bunda stabil sonuçlar alırsanız muhtemelen oyunlarda bir sorun yaşamazsınız. Dilerseniz oynadığınız oyunlarla da kartınızı zorlayabilirsiniz ancak ilk aşamada benchmark araçlarını kullanmanız önerilir. Sonrasında eğer bu testleri geçerlerse oyunla denemek daha sağlıklı olacaktır.

Ara yüz

Nvidia’nın aksine, AMD ekran kartı sürücüleri yüksek boyutunu içinde bulunan dahili overclock aracı “Wattman” ile bir nebze hak ediyor. İşlemleri bu araç üzerinden yapacağız. Ancak öncelikle sürücü dilini İngilizce yapmanızı öneriyorum. Oyunlarda kullanılan ayarlar ile sürücü ara yüzündeki ayarlar aynı dilde olursa daha iyi olacaktır.

Dili İngilizce yapmak için alttaki tercihler butonuna basıp dil kısmından English seçeneğini seçebilirsiniz. Dilerseniz Banner Reklamlarını da kapatabilirsiniz. Arada bülten tadında mini reklamlar çıkıyor. Aslında bilgi verici olduğu için açık bile kalabilir.

Wattman

Gaming > Global Graphics > Global Wattman yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz. Burada sol tarafta bulunan Frequency (MHz)’yi devre dışı bırakıp bir alttaki Voltage Control (mV)’yi aktifleştiriyoruz. Bu sayede değerleri elle girerek voltaj aralığını ve hızı sabitleyip ısınma ve güç tüketimi yönünde iyileştirmeler yapabileceğiz.

Nasıl Overclock Yapacağım?

Not: Bütün testler 27C'de yapılmıştır.

Öncelikle daha önce bahsettiğim gibi varsayılan voltaj değerlerini ellemeden olabildiğince Frequency değerini adım adım arttırmalısınız. Stabilite sağlandıktan sonra, kartınızın soğutmasına güveniyorsanız voltajı da frekans ile birlikte bir miktar arttırarak 75-80 dereceleri geçmeyecek şekilde hız aşırtmayı deneyebilirsiniz. Her bir adımdan sonra en az 1:30 dakika Furmark ile stres testi yapmalısınız. Bu yazılım bazı sistemlerde hafif bir yük bindirirken bazı sistemlerde sonuna kadar zorluyor. O yüzden bunu sadece stabilmi diye bakmak için mini testler yapmada kullanacağız. Şu şekilde kullanılıyor:

  1. Eğer kartınız RX 570/80 gibi düşük kartlardansa yukarıdaki gibi 1080p ve 8x MSAA ayarlarını seçip sağ taraftaki GPU stress test butonuna basınız.
  2. Olabilecek sorunlardan biz sorumlu değiliz anlamında bir mesaj gelecek, onaylayıp geçin.
  3. Yukarıda, sol üst köşede bulunan time:00:00:01 kısmında, geçen zamanı görebilirsiniz. Eğer 1:30 dakika tamamlandığında her hangi bir görsel hata ile karşılaşmazsanız; donma, mavi ekran gibi bir hata almazsanız işleme devam edebilirsiniz.
  4. Ayrı yeten aşağıdaki ısı grafiğini de takip etmelisiniz. Ortalama olarak 75C genel sınır kabul edilir, 80C’nin üzeri geçilmemesi gereken nokta olarak kabul edilir. Siz yine de 75C’yi geçmemeye çalışın. Ne olur, ne olmaz. Ya da üşenmeyip forumlarda kartınızın maksimum sıcaklık kapasitesi ile ilgili bir araştırma yaparak ona göre davranabilirsiniz.

Bu hataları alana kadar bu işlemi devam ettirin, en son bu hatayı aldığınızda sistemi yeniden başlatın veya resetleyin. Eğer vaktim bol diyorsanız bu testleri doğrudan SuperPosition ile de yapabilirsiniz, daha sağlıklı olur hatta.

Sonrasında hata veren değerin bir adım altını tekrar girin. Daha sonra SuperPosition ile tamamlanana kadar test yapın. Minimum 1080p Medium ön ayarını kullanmanızı tavsiye ederim. Kartınız daha iyiyse 4k ön ayarı da seçenekler dahilinde. Test başarısız olursa, bir hata alırsanız Frequency ayarını bir adım daha aşağı çekin. Hatasız sonuç alana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Bu testi yaparken voltaj değerini de görmek isterseniz HWMonitor Pro aracını kullanabilirsiniz. Programı açtığınızda eğer Trial sürümdeyseniz her açılışta bazı ayarlar gizli oluyor. Eğer ekran kartı voltajı görünmüyorsa, görünene kadar yeniden başlatın veya başka bir yazılım kullanın. Kullanmadığım için bilmiyorum ancak muhtemelen MSI Afterburner ile de görebilirsiniz.

Testler esnasında SuperPosition’un içinde yer alan sağ üstteki göstergeden veya HWMonitor içindeki kısımdan anlık frekans değerini takip etmelisiniz. Bazen ayarladığınız taktirde kart o değeri tutturamayabiliyor. Böyle bir durum olduğunda fan ayarları kısmındaki Power Limit(%) ayarını %5 ile %10 arasında, değer sabitlenene kadar arttırabilirsiniz. Daha üstünü tavsiye etmiyorum ki zaten sıcak yaz aylarında sorun çıkarır. Dilerseniz bu kısımdan fan hızı ayarı da yapılabiliyor ancak o zaman ısınmadığı durumlarda fanlar durmayacaktır, bilginiz olsun. Hemen üstündeki Zero RPM ayarı da bu işe yarıyor. Ayarlarla oynarken otomatik olarak devre dışı kalabilir. İstediğiniz bir özellik ise bu ayarı kontrol etmeyi unutmayın.

Overclock Sonucunda Neler Değişti?

Aslında burada sağlıklı bir yorum yapamam zira benim işlemcim (FX-8320 3.7ghz) bu ekran kartını tam olarak besleyemiyor, o yüzden sadece sentetik benchmarklarla ilgili bir sonuç paylaşabilirim, o da şöyle:

Normalde 7201 puan aldığım testten 7841 puan almayı başardım.

Bu da O.C sonrası HWMonitor değerleri, özellikle sıcaklık ve Güç yönetimi çok artmış durumda:

Sonuç olarak %10 civarı bir performans artışı oldu. Bu test özelinde:

  • Minimum FPS 39.31 >> 45.97
  • Ortalama FPS 53.87 >> 58.65
  • Maximum FPS 69.23 >> 76.22

Değerlerine ulaştı. Gerçek oyun testlerinde bu sonuç oyuna göre daha iyi yada daha kötü bir şekilde değişebilir.

Nedir Bu Undervolt?

Herkesin bildiği gibi Overclock işlemi fazladan güç tüketimi ve ısınma pahasına ekran kartı hızını arttırmaya deniyor, peki Undervolt?

Ekran kartlarının çalışması için belirli bir seviyenin üzerinde güce ihtiyacı vardır. Benim durumumda varsayılan olarak 150w’a ulaşabilir şekilde geliyor. Bunu elle girip daha düşük bir ayara sabitleyebiliriz. Bu sayede performans farkı olmaksızın kart daha az güç tüketir, daha az ısınır. Bunu fabrika çıkışında yapamazlar çünkü her kartın üretim kalitesi farklı olduğu için hepsinin desteklediği voltaj aralığı da farklıdır. Tek tek hepsi için saatlerce uğraşmak yerine ortalama bir değer verilir. Ancak elle müdahale ederek kendi kartımıza en uygun değeri bulabiliriz. Benim kartımda mesela, 1150mV olan standart değeri 960mV değerine kadar düşürebildim.

Undervolt Nasıl yapılır?

Varsayılan Frequency ayarıyla oynamadan, sadece voltajı kısmamız gerekiyor. Yukarıdaki tabloda benim verdiğim değerler mevcut. Onun üzerinden anlatalım. Gördüğünüz üzere elle değer girebileceğiniz 7 ayrı sütun var. “STATE” yani evre anlamına gelen bu sütunlarda kartın üzerine binen yüke göre kendini ayarladığı hız ve güç aşamalarını görebilirsiniz. Oyunlarda çok çok büyük oranda STATE 5-6-7 kullanıldığı için bu değerleri birbirleriyle aynı olacak şekilde ayarlıyoruz. Aksi halde oyunda ekran kartı kullanımı biraz düştüğünde FPS oranında ciddi düşüşler gözlemlenebilir.Bunun dışında eğer sizin kartınız bunları kademeli olacak şekilde ayarlamışsa dilerseniz siz de o şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bir üstteki tabloda gördüğünüz, son 3 State için olan Voltage Control kısmındaki 1150mV değerlerini, grafiksel hatalarla karşılaşana kadar 10’ar 10’ar düşürebilirsiniz. Son 3 State’e düşürdüğünüz değerleri girin, diğer aşamalara da bir sonraki State’ten 20-30 puan daha düşük bir değer girin. Bu testi yaparken normalde gözünüzün aşina olduğu bir oyunu ve ya yukarıda önerdiğim Furmark testini kullanabilirsiniz. An gelip bilgisayar saçmalamaya, test esnasında donmaya başlarsa, sis gibi efektler piksellenirse ekranda normalde olmaması gereken çizgiler, noktalar çıkmaya başlayınca testi durdurun, donarsa reset atın. Bunun bir zararı olmayacaktır. Sonrasında hata aldığınız değerin 10 puan üzerini girerek tekrar test edin.

Eğer Furmark ile bu testleri gerçekleştirdiyseniz ve stabiliteyi sağladıysanız, daha ağır testlere geçebilirsiniz. Benim durumumda 940mV değerinde de testeri geçebilmiştim ama oyunlar söz konusu olduğunda bahsettiğim görsel hatalarla karşılaştım. Sonuç olarak stabiliteyi 960mV değerinde yakaladım. Bazı oyunlar taha yüksek değeler de isteyebilir tabi. Mesela World War Z 978mV ile stabil çalıştı. Özetle, stabiliteyi yakalayana kadar birkaç oyun ve benchmark programı deneyin.

 

Undervolt sonucunda neler değişti?

Bir kere, performansta hiçbir düşüş yaşanmadı. Yan kapağı açık kasamda yaptığım SuperPosition benchmarkında, standart halinde 133w güç tüketen ve 73C olan kart, voltaj düşürülmüşken 62C olup en fazla 104w güç tüketti. Bu testte %25’in üzerinde güç tasarrufu ve 11 derecelik bir ısı azaltması yapabildik. Sonuçların detayları aşağıdaki gibidir. Bu arada program kartı RX 4xx olarak görüyor, bu sizi yanıltmasın. Testleri RX 570 4GB üzerinden yapıyorum.

Varsayılan değerlerle yapılan testin sonuçları:

HWMonitor Pro programındaki ekran kartı kısmı.
(Değerler Anlık-En düşük-En yüksek şeklinde sıralanmıştır.)

Undervolt yapılmış değerlerin sonuçları:

 

Forza Horizon 4 Varsayılan:

 

Forza Horizon 4 Undervolt:

Gözlemlediğim kadarıyla varsayılan değerlerde ortalama olarak 105w güç tüketip en fazla 111w tüketim oldu. Undervolt işlemi sonrası ise ortalama 84w olup en fazla 90w güç tüketimi gözlemlendi.

Rise of the Tomb Raider Varsayılan:

Rise of the Tomb Raider Undervolt:

 

Gözlemlediğim kadarıyla varsayılan değerlerde ortalama olarak 120w güç tüketip en fazla 129w tüketim oldu. Undervolt işlemi sonrası ise ortalama 95w olup en fazla 101w güç tüketimi gözlemlendi.

İlginçtir ki, Undervolt sonrası bazı oyunlarda 1-2 fps artışı oldu. Daha az ısındığından falan mı, bilemiyorum doğrusu.

Warhammer: Vermintide 2

Son olarak Warhammer: Vermintide 2 testi yaptım. Her iki testin sonucunda da 85fps aldım. Sonuçlarda başka hiçbir değer yazmıyor zaten. En yüksek 117w çeken oyunda Undervolt yaptığımda en yüksek 94w güç tüketimi oldu. Ortalama olarak da 95w olan tüketim 80w düzeylerine indi.

Ben işlemcimden dolayı Undervolt yapmayı seçtim. Çünkü FX 8320 işlemcim ile zaten kartı tam olarak kullanamıyordum pek çok oyunda, overclock işinin bana bir faydası olmayacaktı. Bu sebeple bende kartı rahatlatma yoluna gittim. Ancak daha iyi bir sisteminiz varsa ya da “saf güç istiyorum arkadaşım, ısı, ses güç tüketimi falan sorun değil.” Diyorsanız yapılacak şey belli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör