RX580'den GTX1070'e geçiş

2,5 yıldır bilgisayarımda Sapphire RX580 Pulse 8GB kullanıyordum. Abim 1 yıl kadar önce Amerika'dan kendisi için bir GTX1070 Founders Edition kart getirmişti, ancak kartı kullanabileceği bir pc kurmadı kendisine. Ben de kartı kendim kullanmak için aldım. AMD'den Nvidia'ya geçişimle ilgili birşeyler yazayım dedim. 1-2 ufak benchmark yaptım ve 1-2 oyunda SS aldım. Öncelikle daha önce hiç Nvidia kart kullanmamıştım. Daha önceki pc'lerim ve laptop'ım da AMD ekran kartı bulunduruyordu. Bu kart benim için bir ilk olacak. Şimdiye kadarki görüşlerim şu şekilde oldu;

Her iki kart da 8GB bellek bulunduruyor, ancak RX580 kullanırken şimdiye kadar 4GB'ı geçen bir uygulama görmedim. RX580 çift fan ve büyük bir heatsink barındırıyor. GTX1070 ise Founders Edition olduğu için blower tipi tek fan bulunduruyor. Tüm testler 1920x1080 çözünürlükte ve En yüksek grafik ayarlarında yapılmıştır.

CPU: AMD Ryzen 1500x

RAM: Corsair 8GB 2400MHZ

Sürücüler ve Ayarlar:

AMD ve Nvidia sürücüleri arasında çok fark var. AMD sürücüsü tek bir yüklemeyle tüm uygulamaları ve ayarları yükleyebilirken Nvidia sürücü ve Geforce Experience uygulamasını ayrı ayrı yükletiyor. AMD burada 1 adım daha önde bence. AMD'nin sürücü arayüzü de Nvidia'ya göre daha güzel. Nvidia sürücü ayarlarında Fan hız kontrolünü bulamadım (Founders Edition olmasıyla bir alakası var mı bilmiyorum, nerede olduğunu bilenler yazarsa sevinirim. Fan hız ayarını Afterburner'dan yapmak zorunda kaldım). AMD Wattman kart ayarları için güzel bir arayüz sunuyor ve kullanışlı, Nvidia kısmında ise saat hızı, fan hızı gibi ayarları yapabileceğim bir ekran bulamadım. Yine aynı şekilde AMD sürücüsünde FPS limiti, Radeon Chill vb ayarlar var iken Nvidia tarafında bu gibi ayarları bulamadım. Geforce Experience uygulaması AMD'ye göre daha akıcı çalışıyor. AMD'de bazı takılmalar yaşanıyor. AMD sürücülerine sitesinden bakıldığında son çıkan sürücüler arasından seçim yapılabiliyor, ancak Nvidia'nın sitesinden manuel arama ile indirdiğim güncel sürücünün Geforce Experience güncel olmadığını söyleyerek 500mb kadarlık bir sürücü daha indirdi ve kurdu.

 

Benchmark Sonuçları:

İlk yaptığım benchmark Heaven Benchmark oldu. Benchmark Extreme ayarlarda 1920x1080, tam ekran olacak şekilde ve fan hızı %55'e sabit bir şekilde yapıldı. Testin sonunda RX580 ortalama 53,8 FPS ve 1355 puan alırken, Nvidia ortalama 87,7  FPS ve 2209 puan aldı. Fanlar aynı yüzdede çalışırken iki kart arasındaki sıcaklık farkı ise 10°C kadardı. Gürültü seviyesi aynı denebilir. Ancak blower fan olmasının dez avantajıyla GTX1070 79°C civarında iken RX580 69°C civarında testi tamamladı.

Fallout 4'te maalesef Vsync kapatılamadığından iki kart arasındaki fark anlaşılamadı. Her iki kart da %74 yük altında 72FPS verdi.

The Witcher 3 testinde RX580 57FPS sağlarken GTX1070 78FPS sağlayabildi. İki kart arasında en fazla fark Witcher'da görülmüş oldu.

Dishonored 2'de ise ilginç bir durum söz konusuydu. RX580 52FPS verirken GTX1070 47FPS'te kaldı. Ancak AMD'de yük %98 iken Nvidia'da yük %82 idi. Dishonored 2'de RAM'den dolayı bir darboğaz olabilir zira sistemde 8GB 2400MHZ RAM takılı.

Bu oyunlarda denedikten sonra keşke RX580'i çıkarmadan daha fazla oyun deneseymişim dedim. Çünkü aradaki fark çok anlaşılamıyor bu testler ile. Ama tekrar kart değiştirme ve sürücü kurma işlemleriyle uğraşmak istemiyorum açıkçası. Oynanışta fark açığa çıkacaktır. Testler haricinde oyun oynamaya fırsatım olmadı henüz. Nvidia'ya geçişte yaşayacağım en büyük sorun FreeSync desteğini kaybetmek olacak sanırım. Kullandığım monitör sadece HDMI ve VGA destekli, Nvidia'nın verdiği AdaptiveSync desteği sadece DisplayPort üzerinden çalışıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör