Ramnode ile ucuz VPN bağlantısı sağlamak

Amacımız ucuz ve güvenli bir internet bağlantısı sağlamak. Ücretli hazır VPN servisleri dışında, ücretsiz hazır vpn servisleri ve sunucu kiralanıp hazırlanan vpn servisleri bulunuyor.

Bu üç seçenek arasında en güvenlisi son seçenek. Daha önce başka arkadaşlarımız da bu konuda rehber hazırlamıştı. En son hazırlanan rehber olarak @emre64 arkadaşımızın hazırladığı rehber geliyor.¹ Bizim vpn servisimizi de kurmak için bu rehberi kullanabiliriz. Sadece farklı firmalardan kiralanan sunucular yüzünden kurulum aşamalarında değişiklikler olacak. Ben de bu değişiklikleri anlatacağım.

Ramnode'un farkı diğer firmalardan daha ucuz olması ve sunucu seçiminde daha özgür davranması. Bunun yanında kullanımı biraz daha zor olabilir.

Öncelikle ramnode.com adresine üye olup şu servisi seçelim, hostname alanına vpn yazalım, işletim sistemi olarak ubuntu 14.04 32bit seçelim ve "checkout" butonuna basalım. Kişisel bilgilerde gerekli alanları dolduralım, "promotional code" alanına "SSD10" yazıp "Validate Code" butonuna basalım. Ödeme yöntemini seçip, kullanım sözleşmesini okuduktan sonra(itiraf edeyim ben yapmıyorum 🙂 ) kutucuğa tıklayıp, complete order diyelim.

Ödeme yöntemizinden para çekilip kayıt olurken kullandığınız e-posta adresinize posta gelecek. Gelen postalar arasında en önemlisi başlığı "RamNode VPS Information (PLEASE READ FULLY)" olan e-postadır. Burada uzak sunuya bağlanmak için gerekli olan bilgiler bulunuyor. Yerini unutmamak için favorilere alabilirsiniz

Öncelikle uzak sunucuya SSH ile bağlanmak için Putty isimli SSH istemciyi kurmalıyız. İstemciyi kurduktan sonra hostname alanına e-postadaki "Main IP address" alanının karşısındaki IP adresini yazıp OK tuşuna basalım. Hemen bir pencere açılıp giriş ekranı gelecek. Kullanıcı adına "root" şifreyi de e-postadan kopyalayıp açılan siyah pencereye sadece tek bir mouse sağ tıkı ile yapıştırıp enter tuşuna basalım.

Burada uzak sunucunun "root" şifresini değiştirmemiz gerek yalnız DigitalOcean'dan farklı olarak Ramnode sunucularında sunucuya ilk bağlandığınızda sizden şifrenizi değiştirmenizi istemez. Şifreyi değiştirmek için linkinden "view details" butonuna basıp uzak sunucu yönetim ekranınıa girelim. "Root password" alanına tıklayıp yeni root şifresini sisteme girelim. Artık Putty ile uzak sunucuya bağlanırken "root" kullanıcısının parolası bu olacak.

Yine Putty ile uzak sunucuya bağlanıp linkteki adımları takip edelim. Repository eklerken sorun çıkabilir bunun için terminale "sudo apt-get install software-properties-common python-software-properties" komutunu girip işlemin bitmesini beklememiz gerekecek. İşlem bittikten sonra "add-apt-repository ppa:dajhorn/softether" komutu ile kaynak depomuzu uzak sunucumuza ekleyebiliriz.

Bundan sonrası @emre64 arkadaşımızın hazırladığı Softether VPN kurulumu- Video adlı rehberle tamamen aynı gerçekleşecek.

İyi günler.

  1. https://teknoseyir.com/blog/softether-vpn-kurulumu-video

#VPN #internet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Batuhan @achfighter

    Yazıya eklemeyi unuttum buraya yazayım. Telefonlarda L2TP ya da openvpn üzerinden bağlanabilirsiniz. OpenVPN kullanmak daha mantıklı ne kadar performansı düşük olsa da.

    Open VPN kullanacaksanız Server Management Tools uygulamasından Openvpn için gerekli olan sertifikayı indirmeniz gerekecek. O sertifikayı da telefona kuracağınız Openvpn istemcisine yükleyip telefonda vpn üzerinden internete bağlanabilirsiniz.

Tüm blog yazılarını gör