Pubg lite silahları -taarruz tüfekleri-

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda ingilizcesi "assault rifle" olan taarruz tüfeklerinden bahsedeceğim.

taarruz, adı üstünde yarma hareketidir. bu nedenle hms ler gibi atış yapan ve nispeten hafif ama mühimmmat olarak da ams ya da knt mermisi kullanan silahlardır. kontrolleri zor, mesafesi yüksek hasarı korkutucu olabilen bu tüfeklerin amacı geniş alanlarda kuşatıldığınızda insanları kaçırabilmektir. bi m4 ile yaylım atışı yiyen bi takım en azından şarjör bitene kadar kafasını pek çıkaramaz. çünkü hasarı oldukça yüksek olan bu silahların önünde durmak pek akıllıca olmaz. hms den kaçabilirsiniz ama taarruz tüfeği söz konusu ise ölüm kaçınılmaz olur. üstüne nispeten daha yüksek şarjörleri bu silahların kondisyonunu da yüksek tutar. yani şimdi bi vektor de adamı doğrar ama 13 mermi atan vector 40 mermi sallayan m4 e göre zayıf da kalabilir. üstüne hms ler maksimum 100 150 metre mesafedeki adama etki eder. ama m16 ya 6x dürbün takarsanız ummadık mesafeden tek atabilme şansınız yüksektir. ancak oyundaki en büyük sorunları hiçbir tt ya da hms mermisi izli değildir.

AKM

bildiğiniz ak-47 nin muadili işte. oyundaki modeli de çok zor spray atan, mermisi aşırı dağılan bi silah olan akm özellikle uzak mesafelere olmadık hasarı ile tanınır. cs oyununda olduğu gibi ayağına sıkın abi 7.62 mm 30 fişeklik şarjörü uzatılmış şarjörlerle 40 a yükelirken red dot´tan 6x´e kadar dürbünleri destekler. önüne de tt her türlü ekipmanı takabilirsiniz. ancak ne dipçik ne kundak eklentisi yoktur.  susturucu, namlu ucu freni ve alev gizleyen takılabilir.

Beryl M762

akm için mermisi çok dağılan mı dedim? işte bu silah ondan beter. ama en azından dikey tutamak eklentisi ile iş yapabilen m762, yakın mesafede adamı doğrayabilir. uzak mesafede akm kadar etkili midir tartışılır ama güzel bi silahtır. ayrıca nedense ben akm´den iyi kullanıyorum. ancak red dot olmadan kullanmak zordur. ayrıca değişik bi silahtır çünkü m16 lar oyunda burst mode ve single shot iken m762 ler hem oto hem burst hem single çalışan tek silahtır. bu da o silahı her şarta uyum sağlar hale getiriyor. bu da akm gibi eklentiler yanında bi de namlu altı eklentilerine uyum sağlar.

avrupalı rakiplerine göre savaş kazandıran ünü vardır.

Groza

PUBG lite sürümündeki en nadir silah ne diye sorsalar bu olur sanırım. çıkmıyo abi. droptan gelir derler ama 10 elde anca denk gelirsin. 7.62 cephanesi, m762´den daha yüksek ama akm´den daha daha stabil aim özellikleri yüzünden aransa da mermiyi içmesi yüzünden 200 mermi aşağısı çantanız varsa almanızı tavsiye etmeyeceğim silahtır kendisi. çünkü cidden aşırı hızlı tüketiyor cephaneyi. standart şekilde 30 ve 40 şarjör alabilir, dikey tutamak ve önüne susturucu takılabilir. dürbün de standart dürbünleri alır. 8x knt harici yani.ben aşırı yüksek gez tasarımı yüzünden çok sevmiyorum ama. dengemi bozuyor. o yüzden çok çıkmıyor diye üzülüyor sayılmam. dipçik harici tüm eklentileri alır.

M16A4

sadece yarı oto ve burst mode olan m16a4 reelde bile seri atışı olan tek m16 modelidir sanırım. gerçekten özel arayıp mı bulmuşlar bilemem ama m16a4 diğer m16 modellerinin yanıda oldukça gürültü çıkaran bi model olarak da öne çıkıyormuş sanırım. ayrıca hem gezi hem arpacığı yüksek olan bu silah dürbün bile taksak nal gibi gözüken arpacığı ile sinir bozabilir. ama özellikle güneşli miramar çölünde denk gelirseniz bence kaçırmamanız gereken bi silahtır. çünkü diğer silahlara dürbün takarsanız aim diye bi şey kalmıyor. güneş gözünüze girip o ucuz led ışığında sizi kör ediyor. oysa ki m16 nal gibi arpacığı sayesinde aim bozulmasının önüne geçebilir.

aynı zamanda hasarı da yıkıcıdır. yerden bulunan ams sınıfı dp28´e karşı da sadece bu silahla bi şansınız olabilir diyebilirim. mermi çıkış hızı da yüksek olan dp ile size yılanlıyan birini bu silahla almak zor olsa da imkansız değildir. ama bi m416 ile karşıma gelseler korkarsınız. çünkü m416 bunun kadar satbil vuruş yapmıyor. burst yapması sayesinde 50 metre mesafeden vuruş yaparsanız teki ayağa teki gövde sonuncu da kafaya gider ve adamı tek atışta lobiye şut edersiniz.

reel hayatta ise  vietnam savaşını kaybettiren bi silah olan m16 pek güzel bi üne de sahip değildir.

M416

m16 nın geliştirilmiş hali olan m416 ve m16 serileri gerçek hayatta dipçiği katlanabilir modeli bile yapılamayan tek silah ailesidir arkadaşlar. tam oto ve single çalışan bu silah oyunda her türlü eklentiyi almasına rağmen gerçek hayatta dipçiği değişemeyen silahlardandır. nedeni de nal gibi yayıdır. bilgiğimiz mg3 yayı gibi bi yayı olduğu için dipçiğe kadar gider.ben çok severim. ama fn scar-l bulursam affetmem. ama onu da garip bi şekilde yanlış yapmışlar. 30 adet 5.56 mermi yi hızlı çekim şarjör ile 40 a yükseltir.

idare eder bi silahtır. öyle aman aman bi performansı pek yoktur. ama iş görür.

ya ben anlamıyorum zaten akm sesi scar gibi scar sesi ise akm gibi çıkıyor. 4 sene oldu bu seride kimse buna itiraz etmedi mi?

Aug A3

stayer firmasının aug a3 modeli, avusturyalıların yaptığı günümüze göre bile hala "uzay çağı silahı olarak düşünülen bi silahtır. izli mermi de oldu mu al sana 4. dünya savaşı silahı

bakın 3. dünya savaşı çıkmadan onu bile atlattım ve bu silahı nereye konumladım size? öyle bi tasarımı vardır. oyunda hep droptan çıkan bu silah yanında hep 4 x dürbün çıkmasının nedeni, bu silahın stok olarak 4x dürbünle gelmesidir. 30´dan 40 a çıkar standart olarak şarjörle. 6x e kadar dürbün, namlu altı ve namlu önü eklentileri alan bu silah çok stabildir. güzel vuruşlar yapar.

SCAR-L

serimizin sonuncu üyesi olan scar-l silahı fn fal firmasının abd´nin "ya bu çok ağır abi bunu hafifletin bi de o mermi ne? insan vurcaz bunla fil değil" diyip siparişlemesi sonucunda kuşa çevrilmiş modelidir.

asıl scar-h modeli ise 7.62 lik bi ayıdır. ve fena vurur. m4 ve m16´dan bıkan abd ordusu artık yavaş yavaş bu silaha geçmektedir. iyi de vurur. paramparça eder adamı. ancak komik olanı m416 bile dipçiği değişirken değişken dipçikli olan scar-l değişken dipçiğe sahip değildir. üstüne oyun içi modellemesinde scar l nin dipçiği bükülebilir duruyor olmasına rağmen.

sağlam vurur. ama dediğim gibi ak ile sesleri karıştırılmıştır. ak sesini bilen adam bu silah sıkınca ak var sanabilir. yine 5.56 mm lik 30 fişeklik şarjörü uzatılmışla birlikte 40 a yükselir. alınasıdır, sevilesidir. ayrıca online oyunlar içinde sekmeyen tek scar pubg oyunundadır hatırlatırım. eski crysisdeki gibi sekse görürdüm sizi.

arkadaşlar buraya alınmasını isteyeceğiniz başka silahlar olabilir. misal qbu ve mk-47. ama o silahlar dmr sınıfındadır normalde. ancak pek çok yerde yanlışlıkla tt sınıfında yazılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör