Oyunlarda Ray Tracing ve DLSS 2.0 Dönemi

Tanıcıtı Reklam

NVIDIA, RTX serisi ekran kartlarını duyurduğundan beri, oyun sektörü bu kartların getirdiği yeni teknolojilere adapte oluyor. En başta sadece birkaç oyunda gördüğümüz ray tracing, 2020 yılında hem oyun desteği sayısını artırdı hem de oyun sektörü, özellikle NVIDIA ve Microsoft öncülüğünde, ray tracing teknolojisini daha çok oyuna yaymaya hazırlanıyor.

NVIDIA geçtiğimiz Haziran ayında güncellediği yeni sürücüler ile birlikte Microsoft DirectX 12 Ultimate desteğini sağlayan ilk firma oldu. Ray tracing teknolojisinde, RTX serisi ekran kartlarının çıkışından beri öncü olan NVIDIA, ray tracing'in standartlaşma dönemine girilirken, kendine önemli bir avantaj sağladı.

Ray tracing karşımıza sadece son teknoloji FPS oyunlarında çıkmıyor. Minecraft gibi, yapı olarak oldukça basit oyunlarda bile büyük etkiye sahip. Zira tüm oyunlarda, grafik tarzı ne olursa olsun, ışık kaynakları olmak zorunda. Bu ışık kaynaklarının tamamı, ray tracing kullanımının yolunu açıyor ve bunun sonucunda elde edilen sahneler, gerçekçilik konusunda eski yöntemlerin ciddi şekilde önüne geçiyor.

Aşağıda Palit GeForce RTX 2060 Super Dual ile yaptığımız denemeden bir görüntü var.

Minecraft Beta RTX Demo

Daha önce NVIDIA RTX ekran kartı kullanarak hazırladığımız Minecraft videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Ray tracing ile beraber biraz daha derinden ilerleyen DLSS teknolojisi, DLSS 2.0 versiyonuna güncellendi. Ray tracing, oyun dünyasının standartları arasına katılırken, DLSS ise NVIDIA'nın kendi teknolojisi ve şu an için sadece RTX serisi ekran kartları destekliyor.

DLSS'in anlamı, Deap Learning Super Sampling. Türkçeye 'Derin Öğrenme Süper Örnekleme' olarak çevrilmiş.
Bugün oyun sektörünün konsollar dahil kullandığı tüm yöntemlerden farklı.

DLSS basit bir örnekle anlatmamız gerekirse, 1080p bir görüntüyü 4K monitörünüzde 4K kalitesinde görmenizi sağlıyor. Bu sayede direkt 4K olarak çalıştığında oynanamayacak kadar düşen performans, asıl render 1080p olduğu için yine çok yüksek seyretmeye devam ediyor. Üstelik DLSS 2.0 güncellemesi ile doğrudan 4K görüntüsünden daha kaliteli görüntü alıyorsunuz.

DLSS bunu, NVIDIA'nın derin öğrenme sistemlerine bağlı oyun motorlarından, oyunla ilgili grafik detaylarını öğrenerek yapıyor. Bu sayede oynadığınız araba yarışındaki arabanın çok yüksek çözünürlükte nasıl görüneceğini biliyor. Oyun esnasında 1080p olarak ayarladığınız grafik çözünürlüğünde aynı arabayı gören ekran kartınız, bu bilgiyi kullanarak onun 4K'da nasıl gözükeceğini 'bildiği' için, render etme zahmetine girmeden 4K görüntüyü oluşturuyor.

DLSS 2.0'a kadar bu öğrenme işlemi oyun bazlı iken artık bu ihtiyaç ortadan kalktı. Unreal gibi öncü oyun motorlarının desteğine de sahip DLSS 2.0'ı oyunlara entegre etmek eskisine oranla oldukça kolay.

DLSS 2.0 sayesinde doğrudan 4K görüntü yerine 1080p'den ya da 2560x1440'tan oluşturulmuş 4K görüntü, sadece performansı yükseltmiyor aynı zamanda daha da iyi bir 4K görüntü sunuyor. Zira NVIDIA'nın yapay zekası ile oluşturulan 4K görüntü, ekran kartının render ederek oluşturduğu 4K görüntüden daha keskin. Render esnasında oluşabilen bazı görüntü kusurları, bu yeniden oluşturma teknolojisinde ortaya çıkmıyor.

NVIDIA'nın DLSS 2.0 desteğine sahip oyunlardan, bu yazının yayınlandığı tarihte NVIDIA'nın RTX kartlarla hediye ettiği Death Stranding ile yaptığımız denemelerde bunu görebildik.

DLSS 2.0 oyuna göre üç mod sunuyor; performans, kalite ve dengeli. Death Stranding ile kapalı, yani doğrudan 4K render ile kalite ve performans modlarını karşılaştırdık.

Kalite modunda, DSLSS 4K görüntüsü doğrudan 4K'ya göre özellikle tellerde daha temiz bir görüntü sunarken, performans modunda aynı görüntünün sadece bir miktar netlik kaybı olduğunu görüyoruz. Her iki durumda da DLSS 4K görüntüsü daha başarılı.

Burada da DLSS'in, Anti Aliasing efektinin daha başarılı olduğunu görüyoruz. Doğrudan 4K olan görüntü, daha çok merdiven kenarı efektine yol açmış.

Aynı ekran görüntüsüne yakınlaşıyoruz.

Performans testinde ise fark ortada. Ekran kartına en çok yük binen doğrudan 4K çözünürlükte, performans en düşük seviyede. Kalite ve performans seviyesinde ise ciddi artış var. Özellikle 4K'da performansı sizi tatmin etmeyecek ekran kartlarında DLSS 2.0 kurtarıcı olacak.

DLSS 2.0 ile çok nadir olarak rastlayacağımız bir senaryo ile karşı karşıyayız. Hem performans artışı elde ediyoruz hem de görüntü kalitesini üst seviyeye çıkartıyoruz. Elbette bunun sebebi RTX kartlarda bulunan Tensor çekirdekleri. GPU grafiklerle uğraşırken, GPU'nun içinde ayrı olarak bulunan Tensor çekirdekleri bu bahsettiğimiz yapay zeka sisteminin işlenmesinden sorumlu. Dolayısıyla donanım gerektiriyor ve bu nedenle sadece RTX serisi ekran kartlarında bulunuyor.

En son incelediğimiz Palit GeForce RTX 2060 Super Dual incelemesi için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör