Oyuncu bilgisayarında gerçekten ekran kartı mı önemlidir ?

#notebook #gaming #Alienware #Razer #Nvidia #Battlefield3

Oyuncu laptoplarında hep derdimiz büyük kasaları , ağırlıkları ve mobil ekran kartlarıydı. İşlemci hep bir şekilde öndeydi. 2012'li yıllardan bahsediyorum. Biraz da PS3 zamanlarıydı ve işlemcinin fark yaptığı oyunlar GTA 4 ve BF'tü sadece. Crysis zaten online oynanmazdı.

Günümüzde Nvidia sağ olsun 1000 serisi ile devrim yaptı neredeyse. Masaüstünden 5 fps fark eder-etmez. Kendi laptopumdan da gördüğüm kadarıyla ısı olarak ekran kartları dert değil. Fan çıkışlarını kapatsanız bile en ağır oyunda 80-85'i geçmiyorlar. Buraya kadar hiç laf yok. Teknolojinin güzelliği. Havadan performans. Ancak;

İşlemci tarafında hala masaüstünden çok gerideyiz. Bugün son nesil i5'in tepe seviyesi bir laptop masaüstünde anca Ryzen 3 ile kapışabiliyor. i7 desek Ryzen 5'in giriş seviyeleri. Doğal olarak yeni oyunlar , artan aksiyon ve 240hz panellerle 60fps'nin artık insanlara yetmemesi ile birlikte hemen her laptopta işlemci darboğazı görüyorum. En yüksek ayarlarda ekran kartı %70 kullanılıyor.

Ryzen tarafının Throotle sıcaklığını 100 derecelere çekmesi her ne kadar eleştirilse de ''öyle kasaya böyle sıcaklık'' diyorum. Kendi i5 9300 işlemcim 92 derecen sonra throotle yapıyor ve Warzone'da hızını 3.0-3.2'de tutabiliyor anca ? Evet benimki daha soğuk ama işlemci Core 2 duo'a döndü ? Oyunlarda ayar düşüyorum aynı fps , fullüyorum aynı fps ?

Ekran kartlarında çok ilerledik. Ama işlemci tarafında hala 1.nesil i7 740qm'deyiz. Aynı sıcaklıklar , aynı hızlar , aynı güç tüketimleri , aynı droplar.

1060 seviyesindeki bir laptop şu an için işlemciler ileri gitmediğinden ideal bile diyelirim. 2070 koysa ne olacak işlemcin yine 3.0 ghz ?

Saat hızının doğrudan performansı etkilemediğin biliyorum ama İntel'in de kulağını çekmek lazım. Sırf broşüre 4-5ghz yazmak için optimize edilmemiş işlemciler. Oyunda 3'te çalışıyorsa 3ghz olsun tavan hızı ? Drop olmasın ?

Sabit fps bağımlısı biri olmuş olarak deli ediyor bu sorun beni. Throotle Stop kurdum , undervolt yaptım. Hızı sabitledim. Evet oluyor ama sonuçta 3.parti yazılım. Pilde ayrı profil yapmak gerekiyor. E hadi onu da yaptım , bu sefer Windows'un Güç seçenekleri ile çakışıyor 😀 Hadi uğraştık , ettik onları da ayarladık bir şekilde bu sefer fan ? Fanları da Notebook Fan Control indirdik , saatlerce ayar yaptık. Bu sefer tam oldu. Hayalimdeki laptop ? Bu kadar zor olmamalı;

Benim bu saydığım herşey güzel bir anakart aldıysan desktop makinede biostan yapılıyor. Ya düzgün yapın , ya da kullanıcı istediği gibi ayarlasın. Bios'ta yazı çıksın ''Ellersen garantiye karışmam'' desin olsun bitsin.

Üreticilerin de pil tüketimi ve ısınma ya da fan sesi korkusuyla gizledikleri , ulaşamadığımız bir sürü ayar var. ''Oyunda az ses çıkarıyor'' deniyor ama otomatik modda 3ghz'i geçmiyor. ''Turbo fan'' dedikleri , göya işlemci ısınınca açıp hızlıca serinletmek için ekstra özellik diye pazarladıkları tuşa basınca soğutma anca işlemciyi olması gerektiği gibi çalıştırabiliyor. O bile yeterli olmuyor.

İlk defa macbook spec'lerine bakınca ''Bune olm 2.3 ghz i7 mi olur ? '' deriz ama adamlar haklı.

Bizimki 4'te ne oluyor ? Şahsen bir daha ki gaming laptop seçimim (masaüstü toplayamadık yine tipine , yazlığa götürebilme hikayesine kandık diyelim) kesinlikle işlemci odaklı olacak. Hatta temel frekansı olacak. Aldığım gün Turbo Boost'u kapatıp kullanıcam. Benim 1070'ten bile uzunca bir süre şikayetim olmaz. En saçımı başımı yolduğum mevzu droplar ve drawing distance gibi ayarlar. Olduğum yerden 2 metre ileride gölge olmaması , kaplama yüklenmemesi acayip canımı sıkıyor. 720p oynarım ama bu şekilde oynayamam.

Ekran kartında ''m'' takısı kalktı ama işlemciler hala laptop , desktop diye ayrılıyor arkadaşlar. En çok ta onlar ısınıyor 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör