O zaman ne yapalım?

NATO'nun Rusların 5.nesil uçağına verdiği isimdir.

 

Code name ''FELON''

Ruslar iyi uçak yapmış fakat burada aklıma takılan bir kaç yer var.

SU 57 uçağı 5.nesil uçaklar sınıfında yer alıyor uçağın özellikler F22A ile benzer hatta bazı noktalarda da geçtiği bariz ortada.
Ruslar uçak konusunda geçmişte de iyi işler çıkardı Turbo Jet (MİG-15) motorlarını Amerikalılar Ruslardan öğrendi diyebiliriz F4 gibi uçakların motorlarının oldukça güçlü olmasının nedenlerinden biride budur diyebilirim.

Yukarıda dediğim gibi Ruslar savaş uçağı yapmakta oldukça iyi işler çıkardılar fakat Ruslara ait uçakların her zaman elektroniksel olarak sıkıntıları olduğu bilinir yani her modelde düşen uçakları mevcuttur genelde temel sorun elektronik tarafında meydana gelir.

Bizim de Türkiye olarak F-35 uçaklarını alamayacağımız düşünülüyor geriye tek bir yer olarak Rus uçakları kalıyor.
Şimdi burada ki ana nokta Savaş uçağı almak değil bazılarına göre Su-35 gibi uçaklar da alabiliriz fakat onların F16'lardan da çok fazla ayrım noktası yok burada ki asıl teknolojik gelişme radar gizliliği durumu.

Radar gizliliği konusunda Amerikalılar F117 uçağı ile dünya çapında ses getirdiler bunu da F22A gibi yüksek kaliteli bir uçak ile de zirveye taşıdılar ve bu mühendislik bakımından oldukça takdir edilebilecek bir durum.

Türkiye olarak çeşitli çalışmalarımız mevcut fakat bunların meyve vermesi için daha önümüzde rahat 10 yıl var desem pek de yanlış söylemiş olmam.

Dünya çapında Amerikalılar ve Ruslardan sonra Çinlilerde 5. Nesil savaş uçaklarını gün yüzüne çıkardı CHENGDU J - 20 dünya bu yöne gidiyor hatta İran bile radara yakalanmayan bir savaş uçağı yaptığını duyurdu tabi bu konuda çeşitli söylentiler var F-313 adlı uçağı denildiği gibi radara yakalanmıyor ama yani uçaktan oyuncak yapsalar böyle olurdu diyebilirim uçağın kokpiti o kadar küçük ki pilot zor sığıyor diyebilirim.

Ülkelerin bu türde çalışmaları hala devam ediyor. Benim görüşlerim de şu yöndedir.

Türkiye Cumhuriyeti olarak belirli çalışmalarımız mevcut bu uçağa Yerli uçak dememiz gerekmiyor ama kimse bu uçak MİLLİ uçak değildir de diyemez.

TAI TF-X %100 ''Milli'' bir uçaktır.

Bir bölüm arkadaşlarından düşüncesi Türkiye'nin hiç bir şey yapamayacağı yönünde bana göre onlarda kendi hayal dünyalarında yaşıyorlar bu ülke başarısız bir çok girişimde bulunuldu fakat gerçekleri tarih her zaman yazar 17 eylül 1936 yılında Beşiktaş da bir atölyede başlanılan uçak üretimimiz Avrupa başta olmak üzere Dünya da oldukça ses getirdi yani yapamayız diyenler geçmişi araştırmayıp sanki ülkemiz düz bir duvarmış gibi davranıyor ya işte bu durum benim vicdanımı oldukça fazla üzüyor.

Ana nokta geçmişte yapılan hataları bir daha yapmamaktır ama siyasi görüşünüz ne olursa olsun Milli çıkarlarımızı göz önüne almalıyız, zaten bana göre hayatta ki en gereksiz şey de siyasettir o da ayrı bir mevzu.

Yani evet araba yapamadık ama geçmişe bakacak olursak DEVRİM gibi başarısız bir çalışmayı görürüz diyeceksiniz ona cevabım şudur ki DEVRİM başarısız olmadı orada çalışan her TÜRK mühendisi o arabayı çok kısa bir zaman da sıfırdan yaptı ve sonuç olarak biz o arabayı yaptık hem de 2 tane yaptık.

Türkler olarak bizler ''Ne Doğu kadar geri ne de Batı kadar ilerideyiz'' bu durumu lehimize kullanmak da bizim elimizde.

Yaşasın CUMHURİYET

Saygılarla Mert YILDIZ

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert Yıldız @quantum

  Not düşmek istiyorum yazıyı daha ayrıntılı ve uzunca yazabilirdim fakat kimsenin de zamanını çalmak istemem.

 • JpnTr @jpntr

  Milli kelimesinin anlamı ne size göre?
  Amerikalı şirketin işletim sisteminde, Amerikalı başka bir şirketin geliştirdiği tasarım programlarıyla Başka ülkelerdeki şirketlere ait olan patentleri bedelini ödeyerek kullandıktan sonra bir uçak imal etmek Milli mi oluyor?
  Akreditasyon yok ülkemizde. Ne demiryolu ne havayolu ikisinde de boşa zaman harcanıyor. Artık devir yaptım oldu devri değil. Yenilik gerekiyor Milli olması için

  • Mert Yıldız @quantum

   TFX de yazılım yerli olacak ? Yenilik olması için yapıcı olmak gerekir yıkıcı değil.

  • JpnTr @jpntr

   @quantum ağır sanayi deneyiminiz var mı? Yoksa zaten bu dediklerim sizin için sıradan gelecek. Mesele yazılım üretebilmek değil. Gömülü sistemler için chip üretimi var mı? Yok. En basit elemanlar bile ülkemizde üretilmiyor. Bunu olumsuzluk olarak söylemiyorum. Başlanması gereken yerin direkt uçak üretimi olmadığını anlatmaya çalışıyorum.
   @komandonuz Bizde de Amerika şirketlerinin sahip olduğu pantentler, imkanlar olsa istediğimiz şekilde alıp yapalım sorun olmaz. Öyle olmadığında burada sadece lego birleştirir gibi iş yapmış oluyoruz.

   Tülomsaş, Tüdemsaş ve Tüvasaş kurumlarını araştırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Ülkede akredite olabilecek bir kurum yok doğru düzgün. Testler başka ülkelerde başka kurumlarda yapılacak ar-ge parası kadar test için bedel ödemek hiç mantıklı değil. Herhangi bir sektörün fuarına gittiğinizde bunu daha iyi anlarsınız. Hangi firma yetkilisiyle konuştuysam bu zamana kadar bu tarz durumlardan yakındı. Emeklemeden koşmaya çalışmak mantıklı gelmiyor bana

  • Mert Yıldız @quantum

   @komandonuz Zaten yerli değil önemli olan Milli olması.
   Milli demek bu uçağı kimler yaptı diye sorunca Türkler diye cevap verdirebilmek. İkisini karıştırmamak önemli.

  • Mert Yıldız @quantum

   @jpntr Bedel ödememiz gerekiyor her şeyin bedeli vardır. Düm düz duralım mı çabalamadan?

  • JpnTr @jpntr

   @quantum o zaman Egea, Clio, Corolla milli oluyor. Ben duralım yazmadım, özellikle de belirttim olumsuzluk içermiyor diye. Bu işe başlanan nokta yanlış bana göre. Askeri operasyon yapacağız ama Amerika uydularının olduğu GPS sistemini kullanıyoruz. Rusya, Hindistan gibi ülkelerin konumlama sistemleri Amerika'nınkinden farklı mesela

  • Mert Yıldız @quantum

   @jpntr Hayır markalar bizim değil. Ama TFX bizim markamız.

  • YasinC @yasinc

   @jpntr "Gömülü sistemler için chip üretimi var mı? " "Ülkede akredite olabilecek bir kurum yok doğru düzgün. Testler başka ülkelerde başka kurumlarda yapılacak "

   Can alıcı nokta burası maalesef bu eleştiri değil gerçekler. Görmezden gelerek bir yere varılmıyor. Sürekli karşıt olarak hiç mi bir şey yapmayalım cevabı da bunlara cevap değil. Öncelikle sanayi devrimi yapmak gerek. Halen elektrik, elektronik konularında geri değil yokuz. Elektronik devre elemanları üretimini geçtim fason olarak Çin'e yaptırmak için tasarım da yok.

   Kalite konularında da çok gerideyiz. Yabancı sermayeli firmalardan öğreniyoruz, uygulamaya çalışan firmalar ise taşeron olarak çalışabilmek için zorunlu olduğu prosedürleri yapıyoruz.

   Bu ülke dünya da ilk 1000km menzile sahip uçağı üreten ülke. Ancak devamı getirilmedi. O oldu şu oldu boş. Şuan gerideyiz hemde baya çok.

  • JpnTr @jpntr

   @quantum halk kendi markası olarak görebilir, ama bazı şeyler eksik olduğunda sektördekiler buna sadece güler. TFX iyi bir proje, TAI fabrikasını ziyaret ettim projenin başladığı zamanlarda böyle bir şey yapmamızın güzel olduğunu da düşünüyorum. Ancak belli aşamalardan geçmeden yerlilik, millilik konularına girmeyi doğru bulmuyorum.

   Ülkemizde yarıiletken de üretilebilir Prof. Dr. Mustafa Anutgan kendi imkanları ile bir şeyler yapıyor. http://web.karabuk.edu.tr/anutgan
   Yine de yetersiz ne yazık ki

  • JpnTr @jpntr

   @yasinc ben çalıştığım sektörlerde ve ilgi alanlarım ile alakalı her konuda bunun sıkıntısını çektim. Tüm firmalar bu durumdan şikayetçi ve devlet eliyle bir şey yapılmazsa böyle kalır. Kümelenmeler, dernekler gibi oluşumlar bunun üstesinden gelmeye çalışıyor ama yapılamıyor. Demiryolu sektörü bu konudan çok şikayetçi keza havacılık da benzer sıkıntılar yaşıyor. Bu tarz konular fason mal üretmeye benzemez. Bir hata yüzünden yurt dışına 2 kere gönderirsin ürünü sonra yüzü astarını geçer

  • Zekeriya YAZI @zekeriyazi

   @jpntr
   Baykar makina ürettiği İHAların elektronik sistemlerini YİTAL şirketinin ürettiğini söylemişti bir söyleşide..
   YİTAL(yarı iletken teknolojileri araştırma laboratuvarı); ASELSAN , TÜBİTAK savunma sanayi müsteşarlığı ortaklığında kurulu olan bir şirket

  • YasinC @yasinc

   @jpntr Hindistan'a siemens, unitronics ürünleri ambargo sebebi ile gönderilemiyor. Gönderilecek cihazın hadi şalt malzemeleri bir şekilde hallettik ancak iş plc'ye geldiğinde çözüm bulamadık resmen. Elektronik kart tasarlandı cihazı çalıştıracak ancak koskoca tse de yüksek gerilim testi dışında doğru düzgün test ve sertifikasyon yok. İsveç merkeze kart gönderildi orada kalite sertifikaları tamamlanıp iş çözüme kavuştu. Tabi bunlar 6 ay sürdü

 • Anıl @anil

  F117'nin çok kötü bir şöhreti var maalesef 😅 uçak iyi bile olsa o kadar paraya kapatamayacagi bir yarasi var 😂

 • Martin @martin

  Detay bilmeyen, sığ, düz insanlar "%100 değil mi? Eh.. At çöpe." Diyorlar. Bu insanlardan olmayınız.

 • Master @master

  Türkiye her şeyi yapabilir ama para lazım. Bizim ABD gibi sınırsız kaynaklarımız yok. Mmu yu da yaparız ama yanımıza biri teknik destek + para, diğeri de en azından para verebilecek en az 2 ülke daha bulmalıyız. Tek başımıza çok masraflı olur.

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  Türkiye rus uçagı alamaz bu büyük zarar biz nato mühümmatı kullanıyoruz rus uçagı almamız bu mühümmatı kullanmıyacagımız anlamına gelir ki bunların rus uçagına entegrasyonuna hem rus hem Nato izin vermez. Bizim bir çıok ürettiğimiz silahta nato ülkeleri için yani alması sadece almak olmaz bunun büyük bir çağrışımı olur. Ruslar çokta iyi değiller güvenilecek bir yer değil keza hindstanda sanırım rus uçagı var hinfidtan kendi silahımı yapıp takacam dediğinde rusya buna müdahale etti.

  f16 stoğumuz ve uçaklarımız iyi durumda şuan stokta f16 almamız daha mantıklı Amerika f16 bizi satar bu uçaklar bizi 20 yıl daha götürür diyorlar. bu süre zarfında kendi jetimizi yapmak daha mantıklı. Zaten son nesil jetler bunalr artık insansız olanalr çukacakki. Biz insansız hava araçlarında iyi bir bilgi birikimi elde ettik ve geliştiriyoruz. F35 yada rus uçagı almak macera f35 durumu belli alan ülkeler sorunları olduğunu beyan ediyor nat etmeye degmez.

Tüm blog yazılarını gör