Notebook'a 2. Disk'i Takma Rehberi ( HDD Caddy )

Yazıya başlamadan önce HDD Caddy nedir ondan bahsedeyim. Bildiğiniz gibi genelde notebook bilgisayarlarda bir tane ve sata 2.5 inçlik hdd portu olur. Ola ki cihaza SSD taktığımızda tek port olduğundan içindeki hdd mecbur dışarıda kalır. Buna çözüm olarak ise dvd disk portunu 2.5 inçlik sata port'a çeviren sürücü kısmına takılan ve sürücüyü iptal eden aparatlar vardır.

Dikkat edeceğiniz hususa gelirsek, her notebook bilgisayarın dvd sürücü portu aynı kalınlıkta değildir. Kimi cihazın içindeki sürücü 12.7 MM kalınlıktadır kimisi 9.5 MM kalınlıktadır. O yüzden satın alırken bilgisayarınızın sürücüsünün hangi kalınlıkta olduğunu öğrenmeniz lazım. Ki bu da çok kolaydır. Adım adım anlatıyorum nasıl öğreneceğinizi;

 

Önce Bilgisayarım'a tıklıyorsunuz, içinde DVD RW sürücüsü görünüyor ona sağ tıklıyorsunuz ve Özellikler diyorsunuz. Daha sonra Donanım'a tıklıyorsunuz karşımıza geliyor. Mesela benim sürücümün modeli TSSTcorp SN-208BB imiş. Google'a neyse modelin yazıp aratıyorsunuz. karşınıza birçok sonuç çıkacak ölçüleri yazdığı sonuca tıklıyorsunuz mesela en üstte http://www.dell.com/support/home/us/en/4/Drivers/DriversDetails?driverId=HYHH9 bu çıktı burada ise ne diyor ?  '' TSST-SN-208BB -12.7mm Slim SATA '' yani benim alacağım HDD Caddy'nin kalınlığı 12.7 MM olması lazım. Daha ufak 9.5 mm alırsam ne olur ? sürücü slotunda boşluk olur ve aşağı yukarı içinde oynar. Veya 9.5 MM idi gittim 12.7 mm aldım ne oldu ? bu sefer içeri hiç girmez. O yüzden cihazınızda ki sürücünün kalınlığı ne ise uygun kalınlıkta alınması lazım.

Başka bir konu ise sürücünüz mesela sata değildir ? olabilir, ne olabilir  mesela ? pata ide portundan haberleşir.  Bu sata portuna göre daha yavaştır, zaten başından aratırken modeli ide veya sata neyse yazacak sata değilse mesela dvd sürücünüz, sata almayın uymayacaktır.

 

Alışveriş sitelerinden N11, gittigidiyor, hepsiburada vs. artık neresi isterseniz, HDD Caddy 12.7 MM yazıp aratıyorum. En uygun kargo dahil hangisi geliyorsa bana onu satın alıyorum. Niye en uygun ? onu da açıklayayım. Çevirecen cihazın içinde basit bir kart var ve bu kartın üzerinde bir çipset işte işlemci falan yok. Sadece notebook'a takılan sürücü sata ise o sata portunu normal sata yapıyor hepsi budur. Yani en pahallısını da alsanız en ucuzunu da alsanız böyledir.

 

Gelelim artık nasıl yapılır ? nasıl takılır ? kısmına.

Gördüğünüz gibi benim cihazın dvd sürücüsü Sata ve 12.7 mm idi, hdd caddy'i ona göre aldım ve takacağım hdd ise 2.5 inç boyutunda ve sata portu bulunuyor.

 

Gördüğünüz gibi çok basit bir kutuda geliyor.

 

 

DVD sürücüsünü notebooktan çıkartmamız lazım. Cihazın altında mutlaka sürücüyü tutan 1 adet vida vardır. Altında dikkatlice baktığınızda ne kapağı açar bu vida ne de kasayı tutar sadece sürücüyü tutar. Yanında da ufak O işareti vardır o işaretin olduğu vida da dediğim gibi sadece dvd sürücüyü tutan vidadır onu çıkartmanız gerekiyor.

 

Çıkarttıktan sonra görüldüğü gibi benim sürücüm SATA arabirimli çıktı. Ama arkasında 2 adet vida ile sabitlenmiş ufal L parçası var bu parça ilk başta dedim ya kasanın sürücüyü çıkmasını engellemesi için bir vida var onu tutan vidadır kendisi ve çıkartıp yeni aldığımız hdd caddy'e takmamız lazım ki içinde duran hdd cihazdan komple hdd caddy ile beraber çıkmasın. 

Gördüğünüz gibi söküp aynı şekilde hdd caddy'e takacağız.

HDD'i resimde gördüğünüz gibi takmanız lazım. Çünkü sata portu aşağıda kalıyor anca öyle bu açıdan takabilirsiniz.

Sıra geldi hdd'i aparata sabitlemeye altında zaten vida delikleri var, bu vidalar ise zaten hdd caddy'nin içinden çıkıyor. O vidalar ile sabitleyebilirsiniz.

 

 

Evet sabitledik, işlem bitti sanıyorsunuz değil mi ? hayır bitmiyor. 🙂 Resimdeki gibi kasaya takarsanız ne olur ? böyle boşluk kalan çirkin bir görüntü olur. Niye çünkü dvd sürücüye disk takıp çıkartırken bir tuşu var buna basıp çıkartırız ve kasa ile aynı hatlarda devam eder o aslında kapaktır.

 

Çok basit bir şekilde o kapağı dvd sürücünüzden çıkartıp hdd caddy'e takarsanız bu çirkin görüntü olmaz. 

 

Gördüğünüz gibi kapağımızı taktık ve hdd caddy'i yerine takıyoruz. Ve en sonda ise dvd sürücüyü ilk başta çıkartırken 1 tane vida tutuyordu onu da taktıktan sonra sabitliyoruz. Montaj işlemi bitti.

 

Daha sonrasında cihazı çalıştırıp bios'a giriyoruz. Ana hdd olarak ssd yada hangi diskiniz varsa hdd caddy ile de taktığınız hdd ne ise onu bios'dan boot kısmında görebilirsiniz. Bios görüyorsa geriye artık windows altında o diski kullanmanız kalıyor.

 

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan bir soruyu blog altında sorabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • bilendenal.com @bilendenaldestek

  Merhaba @orcun
  Yazınızı beğendim. Çok kullanıcının sorularını karşılıyor.

 • Aykut Ç. @aykut

  Hocam beni düşünerek mi hazırladın bu kadar denk gelir 🙂 eline sağlık.

 • Kenan @72pinedoram

  Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. Benim daha önce başıma gelen bir olayı da eklemek isterim. Bu uygulamayı yaptıktan sonra windowsu kapatmak istediğim zaman bilgisayar yaklaşık 2 dakika hiçbir işlem yapmayıp bekledikten sonra kapanıyordu. Çözümü HDD Caddy nin iç tarafındaki beyaz bir jumper switch in pozisyonunu değiştirmek. Belki lazım olur beni çok uğraştırmıştı.

  • secota @secota

   Bu switch ne işe yarıyor? Bugün kurulumu yaptım ama SSD'ye Windows'u kurmadan caddy içindeki harddiskten başlattım, o sırada bayağı yavaş çalışıyordu da. Yorumuzunu görünce bir sorayım dedim 🙂

 • Kenan @72pinedoram

  internetten bulduğum kadarıyla:

  "it's a switch that, when slid all the way toward the SATA interface, will prevent the diagnostic pin from making a connection with the ground pins. here's an illustration. depending on the model of your machine, you may need to utilize the switch if you're having sleep/standby/shutdown issues after caddying your drive."

  Anladığıma göre arıza tespit pini ile şase pinin kısa devre yaptığı durumlarda bu bağlantıyı keserek hdd nin düzgün bir şekilde kapanmasını sağlıyormuş.

 • Bahattin Adıyaman @bahattin-adiyaman

  Ustam benim de Asus X551CA laptopum varda bende bu yöntemi denemek istiyorum ama dvd ölçüsünü net bir yerde bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Dvd özellikleri şöyle; MATSHITA DVD-RAM UJ8E1. hangisini alacam usta 12.7 mi yoksa 9.5 mm mi.

 • Mahirbalci @mahirbalci

  Hdd caddy aparatı ile pc ye ssd takmak istiyorum ve bu ssd yede windows yüklemek istiyorum ama bazı yerlerde ssd takılsa bile windowsun ordan başlatılamadığını okudum böyle bir durum var mıdır ?
  İkinci olarak cd rom kısmına ssd taktığımda ssd performans kaybı olur mu ?
  cevaplarsanız sevinirim iyi akşamlar.

  • Kenan @72pinedoram

   Bazı cihazlarda dediğiniz gibi cdrom yerine takılan hddlerde boot sorunu olabileceğini duymuştum. Özel olarak bilgisayarın marka modelini araştırıp örneklerine bakılmalı. Fakat cdromdan boot varsa hdd'den de olması lazım mantıken. İkinci sorduğunuz soru için de; yine marka model araştırılıp özelliklerine bakılmalı ezberden söylemek zor. Bazı pc lerde hdd sata3, cdrom kısmı sata2 olabiliyor. Mekanik hdd takacaksanız hdd kısmına performans farketmez, zaten hdd o hızlara ulaşamıyor ama ssd'de hız farkeder.

 • Tanju Bakras @tanjucaglar311

  Sata aldık pata çıktı iyimi.almadan önce denk geleydim buraya iyiydi.nerden bulurum bu patayı.varmı öneriniz.

 • Kenan @72pinedoram

  Bildiğim kadarıyla hdd caddy'lerin pata olanı piyasada yok. Eski laptopun hdd si sata, dvd-rw si pata çıkmıştı. İnternetten pata olanını bulamadım.

 • Sametbeyy @samet0858

  Aaaa MB50IA1 vallahi bu kadar olur. Bugün bunu çok düşündüm, demek universal caddy takılabilirmiş. Birçok sorumun cevabını vermişsiniz teşekkürler. Bilgisayarı halen kullanıyor musunuz, sattıysanız kullandığınız süre boyunca oraya taktığınız caddy veya hdd hiç sıkıntı çıkarttı mı verilerde okuma yazmada?

  Ben de niyetliyim. Aynı model bilgisayarım nerdeyse 9 yaşına girecek: 8x2 HyperX Impact RAM aldım yine de yavaşladım diyor SSD alacağım. Travelstar'ı da oraya takarım. İşlemci bulsam uyguna 2860qm onu da güncelleyeceğim. Son olarak kasa altına açtığınız delikler soğumaya katkı sağlıyor muydu? Cevaplarsanız sevinirim Orcun @orcun

  • Orcun @orcun

   @samet0858 Kullanıyordum sattım, sonra tekrar başka birtane aldım onu da sattım. Kronik menteşesi kırılıyordu sağlamlaştırdım epoksi ve sunfix ile vs. Taktığım caddy aparatında hiç sorun yaşamadım. İşlemci konusunda ama kesin söylemeyeyim ama i3'lü modele i7 taktım bios vs sorun olmadı ancak ısınması arttı. Zaten o yüzden delikleri açtım ancak gene de ekstra bir soğutucu gerekti.

  • Sametbeyy @samet0858

   @orcun Evet menteşe bende de sorunluydu 4 sene önce Casper yetkili servis 40tl ye sağlamlaştırmıştı sorun yaşamadım. Bende zaten i7 takılı ama uygun fiyat işlemci bulamadım. Sorun değil biraz daha idare etsin bir sonraki bilgisayarım 4. nesil Ryzen olur belkide 🙂

  • Orcun @orcun

   @samet0858 Eder ya güzel yani ram birde ssd baya gider. Zaten bu cihazdan da oyun vs beklentiniz olmasın tabi ekran kartı malum eskidi ama hani öbür video ofis nette gezme şu bu işlerini çok rahat yapar. Zaten menteşe sorunu da asıl alt kasadan olmuyor. Orada vidaları direkt kasada metal kısma vidalandığı için oradan kırılmıyor bu ekran kısmındaki plastik yerlerden kırılıyordu.

Tüm blog yazılarını gör