Nedir bu ”Kullanıcı Hatası” denen ”Garanti Dışı” bırakılma saçmalığı !

Siz de benim gibi daha önce telefonunuzu elinizden düşürüp ekranını kırdıysanız yada düşürmediğiniz halde cebinizden çıkardığınızda telefonunuzun ekranının artık geri gelmediğini farkettiğinizde artık çok geç, ne yazıkki hiç bir kastınız olmamasına rağmen ”Hatalı Kullanıcı” durumuna düştünüz demektir. Yani bir diğer ”Yetkili Servis” tabiriyle ”Kullanıcı Hatası” yaptınız.

Firmaların bize her arıza için kullanıcı hatası demesi çok enteresan bir durum.

Dikkat ederseniz her durumda bize ”Kullanıcı Hatası” diyorlar; Ekran kırılsa öyle, suya düşse öyle, sadece telefonda değil diğer bir çok ürün gamında da aynı bahaneyi üretiyor nedense firmalar. Yani bu garanti belgesi yada garantili ürün almak neyimize yarıyor o zaman bizim diye sorduğumuzda cevap yok. O zaman ben neden garantili ürün alıyorum? Enayi miyim? Hatalı kullanıcı olmak için mi?

Peki nedir bu kullanıcı hatası; ”Tüketicinin malı tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı olarak kullanmasından kaynaklanan arızalar” olarak tabir edilmiştir yönetmelikte bu durum.                               (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/06/20140613-2.htm)

Peki kullanım kılavuzunda bize; aman ha telefonu düşürmeyin ekranı çok hassastır, cebinizdeyken bile dikkat edin kendi kendine ekranı sıcaktan genleşip Allah muhafaza ekran kırılabilir, sakın öyle kullanmayın mı diyor? Fakat firmalar yönetmelikteki bu maddeden yola çıkıp aslında ücretsiz yapmaları gereken Ekranı bizden yüksek ücretler alarak yapıyorlar, çünkü ekran üretimi maliyetli olduğu için.

Yönetmelikte bahsi geçen kull. hatasından benim anladığım şudur; Örnek vermem  gerekirse, biz telefonun kulaklık girişine çatal-kaşık-kürdan sokarsak ve kulaklık girişi bozulursa bu durum kullanıcı hatasıdır. Çünkü kullanım kılavuzunda o girişe kulaklık takılacağı yazıyor. E o zaman neden ekran konusunda bu durum böyle değil? Ekranın kırılabileciğini belirten bir uyarı göremedim, tam tersine Gorilla Glass 3 dür 4 dür vb. gibi çizilmez dayanıklıdır kırılmaz denilen reklamlarla satılıyor bu telefonlar halbuki.

Sonuç olarak arkadaşlar;

Gideceğimiz yol çok basit; bulunduğumuz il yada ilçedeki Kaymakamlık bünyesinde bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine Başvurarak hakkımızı aramalıyız. Bizi ancak kanun korur.

Sevgiler…

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Manik Depresif @manikdepresif

  düşürerek ekranı kırdıysanız bu kullanıcı hatasıdır. Yani telefonu düşürmeyin mi yazacak adam kılavuza. Cam bardak alıyoruz ona da mı yazacak düşürmeyin elinizden diye. Servisleri savunmak istemem ama düşürerek ekranı kırma bence doğrudan kullanıcı hatasıdır.

  • Gökhan @gokhann_

   Düşürerek yada düşürmeyerek hiç farketmez, garantisi varsa ücretsiz onarılması gerekir. Benim telefonumun ekranınde en ufak bir kılcal çizik dahi yoktu ama iç ekranı çatlamış dediler. Yani servisler illaki düşürdün demiyor. Eğer telefon durduk yere şarzdayken ekranı arızalansa yine kullanım hatası deniyor.

  • Manik Depresif @manikdepresif

   düşürmeden haklı olabilirsin ama düşen bir ekranı hiç bir servis bedava onarmaz ve onarmamakta da haklıdır

  • Gökhan @gokhann_

   Neden haklı olsunlar? Kesinlikle haklı değiller. Siz telefonu düşürmeseniz dahi ekranı zarar görmüş olan telefon kullanıcı hatası denerek paralı onarılıyor. Bu haksızlık.

  • Manik Depresif @manikdepresif

   ben de zaten düşürmeden olanda haklısın dedim, sakin ol biraz. ben yere düşürülen telefondan bahsediyorum

  • Gökhan @gokhann_

   Gayet sakinim dostum sıkıntı yok 🙂

  • Gökhan @gokhann_

   @ugurcansayan Neden aratayım ki dostum, kanun ve tüketici hakları zaten ortada.

  • Gökhan @gokhann_

   @ugurcansayan Çizilmeye ve kırılmaya dayanklıdır diyorlarsa o zaman ücretsiz onarmak zorundalar çünkü kendi vaatleri.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   @gokhann_ hala yanlis bir noktada israr ediyorsun. bu sekilde zaten kazanman da mumkun olmaz. ha illa ki kirilmaya karsi garanti istiyorsan iphone alabilirsin, direkt yeni telefon alabiliyorsun bir miktar ucret karsiliginda.

  • Gökhan @gokhann_

   @ugurcansayan @mfeyzifar Yani ekranı yaptırmak için garantinin hiç bir işe yaramaması ve cepten para vermek iyi bişey oluyor sizin için sanırım. Binlerce insan bu konuda mağdur oluyor. Adam çocuğuna oynasın diye telefonunu veriyor çocuk düşürüp ekranı kırıyor yada kadın çantasından telefonu çıkarırken otobüs ani fren yapıyor o anda telefonda kadında ayrı yere uçuyor, yani böyle olaylarda var sonuçta. Önemli olan garantili ürünün garanti kapsamında ücretsiz onarılmasının gerektiği.
   Defalarca söyledim ama kimse anlamak istemiyor sanırım, servisler telefonların en ufak arızasına bile kullanıcı hatası diyor. Asıl önemli olan konuda bu zaten. Mühim olan sadece ekran kırılması da değil.

  • Gökhan @gokhann_

   @ugurcansayan Hala anlatamıyorum yada inadına anlamak istemiyorsunuz. Bir kere kasko ve sigorta araçlarda olur telefonda değil. Ben mersine diyorum siz tersine diyorsunuz.

   Garanti ne demekmiş buyur gör;

   garanti
   ad
   1.➽güvence,inanca.
   2. belirteç
   ne olursa olsun, kesin olarak, kesinlikle, yüzde yüz.
   _______________________________________________________________________

   Defalarca söyledim ama anlamak istemiyorsunuz sanırım, servisler telefonların en ufak arızasına bile kullanıcı hatası diyor. Asıl önemli olan konuda bu. Önemli olan sadece ekran kırılması değil. Garanti güvence vermektir, malın arızasını ücretsiz onarmayı vaat etmektir.

  • Erdogan Erturkoglu @erdogan-erturkoglu

   @gokhann_ Bence siz sigortayla garantiyi karıştırıyorsunuz gibime geldi…

  • Gökhan @gokhann_

   @erdogan-erturkoglu Siz telefonunuzu sigortalattırın ve kasko da yaptırın daha ne diyeyimki !
   Servisler az bile yapıyor ya hatta servislere giriş yaptırmak için dahi para alınmalı bence. Ancak ondan anlar bizim insanımız. Her şey parayla olmalı.

  • kerim düzer @tncy8506

   @gokhann_ gökhan beyle aynı düşüncedeyim, 1 hafta öncesine kadar S7 EDGEM vardı, 3600 lira para saydım alnımın teriyle kazandığım parayı sayarak aldım..şayet +1400 lira daha fazla verip 93 model MAZDA 323 HB kasa araba alabilirdim, her neyse ben bu telefonla vr gözlüğü kullanmasını seven biriyim ancak vr gözlük ile kullanıldığında aşırı ısınma yapıyor 1 hafta önce vr gözlükden cihazımı aşırı ısındığı için çıkardım aradan bir saat geçti cihaza baktım soğumuş sonra cihazı şarza taktım ekran ışığı yandığında şok oldum ekrandaki ışık yanıp sönüyor ve çizgiler oluşmuş ekranın şaftı kaymış resmen hemen servise götürdüm bugün sorduğumda ise verilen yanıt cihaz garanti dışı 1300 lira masrafı vardır. benim verdiğim yanıt ise sizi 1300 lirayı kurban ederim 🙂 gerekirse 10 bin lira harcıycam ve SAMSUNG DAN hakkımı seve seveee alıcam arkadaşlar…bir daha samsung mu töbeler olsun.. ARTIK APPLE…..

  • Gökhan @gokhann_

   @tncy8506 Evet bende bunu anlatmaya çalışıyorum ama bazı arkadaşlar anlamak istemiyor yapcak bişi yok…

  • Ilker Öztürk @digitalworld

   Kardeş. İşlerine gelince “Telefon kasasındaki o ışık sızması kullanma klavuzunda yazıyor” diyip hatalı telefonu servise bile almayan adam bunlar. Kullanma klavuzunda yere düşürmeyin yazmıyor ise kanunen haklısın. Hep kanundaki boşlukları bunlar mı kullanacak. Zaten 2500TL olması gereken telefonu “Ya Türkiye de vergi fazla” ayağı ile 3300TL ye satıyorlar. Türkiye ye giriş fiyatını da biliyorum. Vergi ekleyince o telefon 2700TL gibi bir fiyata 400-500TL kar ile satılabiliyor. İPhone 7 Türkiye ye 1400TL ye giriyor. Vergisi ile 2200TL civarı oluyor. 2700TL ye satsalar tek telefondan sadece satıcının 500TL karı oluyor. Ama yok vergi var diyip 3300TL ye satacaklar. Ne de olsa enayi çok. Tamam vergi var da 1400TL yi 3300TL de yapacak kadar yani %120 vergi yok.

  • blitz @blitz

   @digitalworld
   kardeş 1400 TL muabbetini nerden çıkardın.
   fiyatlardan haberin yok herhalde 650 $(Amerikada) iPhone 7 dolar 2.15 değil yani
   dip not: Dünyada en ucuz iPhone Amerikada

 • onsekizkurus @onsekizkurus

  Toza suya düşmeye dayanıklıdır diye bi ibare yoksa eğer kırılan camı nasıl karşılıcak servis ? 40″ tv yi duvardan düşürdün ekranı çatladı servis yaparmı ? Hiç sanmam. Bazı ekranlarda çizilmeye dayanıklı diyor ama çizilmeyen ekran yok gibi değişim yapanı duymadım görmedim.

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  Yere düşürüp kırılması, eğer üründe “yere düştüğünde dahi kırılmaz” gibi bir ibare yoksa, servis tarafından onarım görmemelidir. Yalnız sadece apple bu konuda bir istisna yapıyor yanılmıyorsam, ürün çalışır halde ise telefonu yeniliyorlar. o da belirli bir ücret karşılığı tabi. yoksa 60″ 4k curved tv’yi yere düşürüp servise gidip bunu onarın demek, olmaz.

  • Gökhan @gokhann_

   Peki neden onarım görmemelidir bana açıklayabilirmisiz? Mantıklı bir açıklama duymak istiyorum firmaları savunan arkadaşlardan, mantıklı bir açıklaması olmak zorunda. Bu garanti denen şey ne işe yarıyor acaba?

  • Ilker Öztürk @digitalworld

   @gokhann_ Şimdi kullanma klavuzu konusunda teknik olarak haklısın. Ama dediğim gibi teknik olarak. 😀

   Garanti dediğimiz şey. Mesela telefon durup dururken kapandı ve açılmadı. Telefonun sürekli donmaya başladı. Ya da ilk serilerdeki LG G2 ler gibi ekran sararmaya başladı. Yani garanti normal kullanım şartları altında oluşan hataları karşılar. Cihazı kırmak normal bir kullanımın parçası değildir.

  • blitz @blitz

   @gokhann_
   ilker arkadaşımız garanti konusunu güzel anlatmış. sen at kır sonra bedavaya tamir ettir

 • Manik Depresif @manikdepresif

  TV’yi veya telefonu elinde tutmayı beceremeyip yere düşürmek kullanıcı hatası olmayacakta ne olacak ki? Ayrıca çizilmeye dayanıklı, kırılmaya dayanıklı ile çizilmez, kırılmaz farklı şeylerdir. Firma bunu kıramazsın deyip satıyorsa ve sen kırmışsan tabi ki ücretsiz servis vermek zorunda. Burada sorun firmanın size ne vaat ettiği. Firma vaatlerini yerine getirmekle mükellef.

  • Gökhan @gokhann_

   İnsanlık hali bu hayatta insanın başına her şey gelebiliyor ve bir insan keyfinden dolayı telefonunun ekranını kırmıyor. Kişinin hiç bir hatası olmamasına rağmen almış olduğu ürüne zarar gelmiş olabilir. Firmanın ürüne garanti vermesi baştan ayağa zaten ürünü ücretsiz onarmak zorunda olduğunun vaadidir. Dolayısıyla firmalar kanunlardaki boşluklardan yararlanarak tüketicileri mağdur etmektedir. Evet firmalar verdikleri garanti vaadlerini yerine getirmekle mükelleftir. Kullanıcı hatası deyip para alarak değil.

  • Manik Depresif @manikdepresif

   yanlışınız burada. firmanın verdiği garanti zaten herşeyi kapsamıyor. firma sadece vaat ettiği şeyleri garanti ediyor ve bu dünyanın her yerinde böyle, böylede olmak zorunda. Adam vaat etmediği şeyin kefaretini neden üstlensin.

  • Gökhan @gokhann_

   Ücretsiz onarım isteme hakkı

   MADDE 8 – (1) Tüketicinin, Kanunun 11 inci maddesinde yer alan seçimlik haklarından ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.

   (2) Tüketici, ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı, tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.

  • Manik Depresif @manikdepresif

   Kanun doğru, yorumunuz yanlış. Burada ayıplı mal ile ilgili maddeler bunlar. Ayıplı malda vaat edilen özellikleri sunmayan mallardır. Yani söylediğinizle alakası yok. Kanunu bütün olarak değerlendirin lütfen

  • Gökhan @gokhann_

   Kanuna girip bakarmısınız, siz tamamen olayı çarpıtıyorsunuz şu anda. Ayıplı malla ilgili değil bu.
   ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

   Tüketicinin Garanti ile İlgili Hakları
   Ücretsiz onarım isteme hakkı

   MADDE 8 – (1) Tüketicinin, Kanunun 11 inci maddesinde yer alan seçimlik haklarından ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.

   (2) Tüketici, ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı, tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.

  • Manik Depresif @manikdepresif

   peki o zaman ne desek sizi inandıramayacağız herhalde. Şöyle yapsak olur mu? Siz ya onarımdan önce ücretsiz onarım için, ya da onarımdan sonra onarım ücretinin iadesi için Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvursanız ve kazanırsanız bizi buradan bilgilendirseniz. Bu söylediğinizin olayı çarpıtmak olduğunu düşünüyorum ama eğer yanılıyorsam ve yargı yolu ile haklı çıkabilirseniz hem ben sizden özür dilerim hem de biz yeni bir şeyler öğrenmiş oluruz

  • Manik Depresif @manikdepresif

   Bakın paylaştığınız 8. maddenin atıf yaptığı 11. madde ne diyor:
   Tüketicinin seçimlik hakları
   MADDE 11 – (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
   a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
   b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
   c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
   ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
   seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
   (2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.
   (3) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.
   (4) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Ancak, bu Kanunun 58 inci maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelik eki listede yer alan mallara ilişkin, tüketicinin ücretsiz onarım talebi, yönetmelikte belirlenen azami tamir süresi içinde yerine getirilir. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.
   (5) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden yapılan indirim tutarı derhâl tüketiciye iade edilir.
   (6) Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.

   Yani konu ayıplı mal ile alakalı…

  • Manik Depresif @manikdepresif

   Bakın ayıplı malın tanımı da şudur:

   Ayıplı Mallar

   Ayıplı mal
   MADDE 8 – (1) Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.
   (2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.
   (3) Sözleşmeye konu olan malın, sözleşmede kararlaştırılan süre içinde teslim edilmemesi veya montajının satıcı tarafından veya onun sorumluluğu altında gerçekleştirildiği durumlarda gereği gibi monte edilmemesi sözleşmeye aykırı ifa olarak değerlendirilir. Malın montajının tüketici tarafından yapılmasının öngörüldüğü hâllerde, montaj talimatındaki yanlışlık veya eksiklik nedeniyle montaj hatalı yapılmışsa, sözleşmeye aykırı ifa söz konusu olur.

  • Final Breath @tekir

   elimden düşürmeyi geçtim de ; kutudan ekranında bir sıra ölü piksel ile çıkan telefon için serviste kullanıcı hatası ve sıvı teması dendi. böyle beyin bedava çalışan servislerde var. hem de tr’deki en büyük servislerden biri !!!

  • Manik Depresif @manikdepresif

   Senin durumun başka @tekir . O durum tam bir servis çakallığı, hakkını sonuna kadar aramalısın. Onlarda tüketiciyi keklik sanan öküzler

  • Gökhan @gokhann_

   @tekir Haklısın kardeşim, zaten bende bunu anlatmaya çalışıyorum aslında yazımda. Dediğin olayda o ürün resmen Ayıplı Mal sınıfına giriyor. Yapman gereken hemen tüketici hakem heyetine başvurmak.

  • alkesilops @alkesilops

   @manikdepresif kesinlikle haklısın. Ürünü yere düşürğp kıran kullanıcı kendi hatası sebebiyle ekranı kırmış oluyor. Aksi düşünüldüğünde bir çok örnek verilebilir. Televizyonu taşırken düşürdük ekran kırıldı ? Ne olacak, firma yeni bir tv mi verecek ? Yada araba ile kaza yaptım, dikkatsiz ve kafam dalgın kullandım kaza oldu. İlgili marka gel servisime hasarını ücretsiz karşılıyorum diyor mu ?

  • Ilker Öztürk @digitalworld

   @gokhann_ Hayır. O kaskonun Vaadidir. Telefonunu kasko yaptırırsın. Kırılma. Yangın. Çalınma vb durumlarda güvenceye alırsın. Arabayı duvara çarptığında garanti karşılamıyor değil mi? Kasko karşılıyor.

  • Alemin Kralı @agd-hami_74

   o zaman neden apple yıllarca biz helikopter camlarında kullanılan bileşenleri kullanıyoruz kırılma çizilme olmaz diye kakaladı müşterilerine?

  • Gizem Aksut @gizemaksut

   @gokhann_ Bunun bir çözümü yok eğer senin dediğin gibi olursa da o zaman millet çatır çutur ekranları kırıp çatlatıp bedavadan servislere yaptırırdı. O zararı nereden karşılayacak firma? Kullanıcı diyecek ki ya düşüp kırılsa bile bedavadan yapıyor garantisi var, düşse de birşey olmaz kafasında olacak. Sonra firmalar telefonları satarken kullanıcıların yaptığı bu uyanıklığı da hesaba katıp herkese daha yüksek fiyattan satacak. Ayrıca cam ekranı olan telefon için neden kullanım kılavuzunda düşerse kırılır yazsın ki? Yere düşünce kırılacağını biliyor herkes, onu bilemeyecek kadar akılsızsa zaten kim ne yapsın o insan için…

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  Araba ornegi verelim; ben sifir arabayi alayim sonra ucurumdan asagi atayim, “bana yenisini verin” olur mu? @gokhann_

 • Gökhan @gokhann_

  @manikdepresif
  Garanti Belgesi
  Madde 13- (Değişik: 6/3/2003-4822/20 md.) İmalatçı veya ithalatçılar ithal ettikleri veya
  ürettikleri sanayi malları için Bakanlıkça onaylı garanti belgesi düzenlemek zorundadır. Mala ilişkin
  faturanın tarih ve sayısını içeren garanti belgesinin tekemmül ettirilerek tüketiciye verilmesi
  sorumluluğu satıcı, bayi veya acenteye aittir. Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlar ve
  asgari iki yıldır. Ancak, özelliği nedeniyle bazı malların garanti şartları, Bakanlıkça başka bir ölçü
  birimi ile belirlenebilir.
  Satıcı; garanti belgesi kapsamındaki malların, garanti süresi içerisinde arızalanması halinde
  malı işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep
  etmeksizin tamir ile yükümlüdür.
  Tüketici onarım hakkını kullanmışsa, garanti süresi içerisinde sık arızalanması nedeniyle
  maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya
  tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hallerinde, 4 üncü maddede yer alan diğer seçimlik
  haklarını kullanabilir. Satıcı bu talebi reddedemez. Tüketicinin bu talebinin yerine getirilmemesi
  durumunda satıcı, bayi, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.
  Tüketicinin malı kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanmasından kaynaklanan
  arızalar, iki ve üçüncü fıkra hükümleri kapsamı dışındadır.
  Bakanlık, hangi sanayi mallarının garanti belgesi ile satılmak zorunda bulunduğunu ve bu
  malların arızalarının tamiri için gereken azami süreleri Türk Standartları Enstitüsünün görüşünü alarak
  tespit ve ilânla görevlidir.

 • Manik Depresif @manikdepresif

  yukarıda dediğim gibi sizi ikna edemeyeceğiz, şöyle yapalım, siz yargıya gidin ben haksızsam gönül rahatlığıyla sizden özür dilerim. Bu işin çözüleceği yer yargıdır, burada havanda su dövüyoruz

  • Gökhan @gokhann_

   Birbirimizden özür dilememize gerek yok bence, sadece burda bildiklerimizi tartırışıyoruz ama şunu gördümki benim bildiğim kanun sanırım değişikliğe uğramış. 4077 sayılı kanun 6502 olmuş ve değişikliklere uğramış. Eğer iki kanundaki garanti belgesi başlığı bölümünü okursanız demek istediğimi anlarsınız. Yani sonuç olarak sizin dediğiniz doğru ama eski kanuna bakarsanız benim dediğim doğrudur.

 • Final Breath @tekir

  asıl sorunumuz “garanti belgesinde yazanların” servis vs. kimsenin umurunda olmaması…

 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  Düşürerek ekran kırma denen naneyi “kullanıcı hatası” kapsamına sokup garantiden hemen çıkarma işini tek yapmayan telefon firması Apple sanıyorum. Ekranı kırsanız bile garantiden çıkarmıyorlar, modele göre bir ücret karşılığı kendileri ekranı değiştiriyorlar (böylece telefoncularda takılan 3. sınıf çin malı dandik ekran da takılmamış oluyor, orijinal ekran) ve eğer öğrenci/engelli vs. iseniz ya da cihazınız sıkıntısı çok büyük değilse ücretsiz ekran değişimine çevirebiliyorlar, ya da duruma göre sadece ekran değişimi parası alıp, cihazı değiştirebiliyorlar komple. Bu esnada garanti kapsamından da çıkarılmıyor alet.

 • Anıl @ceft

  Kuzenimin başına geldi bizzat şahit oldum. Sony Xperia Z kullanıyordu. Şarjı tamamen boşalmıştı. Gece şarja takıp masaya koydu. Sabah uyandığımızda telefonun ekranı çatlamış ve cihaz ateş gibiydi. Açılmıyordu, birkaç saat geçip soğuduktan sonra çalıştı. Garanti kullanıcı hatası verip garantiyi iptal etti hakem heyeti de kullanıcı hatası sonucuna vardı. Şimdi bu durumda aman telefonun başına bir şey gelecek deyip cam fanusa koyup kamera kaydı mı alacağız ? Bizzat yaşanmış olaydır bu.

 • TC Cemal Mukiyen @cmukiyen

  Merhabalar, siz iyi yönünden bakıyorsunuz konuya, bir de şöyle düşünün: geçenlerde Facebookta camı tuz buz olmuş bir iPhone paylaşıldı, Garanti dışında Kaskosu da vardı; sonra konu dallanıp budaklandı konu açıklığa kavuştu, Arkadaş telefonu cebinden yere düşürüyor camı çatlıyor ve kasten üzerinden motorla geçiyor. ekran değişip gelmesin ve direk yeni telefon versinler diye. size göre bu Garanti kapsamına girer, fakat kullanıcı kötü niyetli. telefonu düşürmek düşürerek kırmak Kullanıcı hatasına girer ve bundan ücret talep edilir. kendisi de mutlaka üzülmüştür 🙂 çünkü kasko da olsa o camdan para talep edilecek. ister bilmeden yere düşür ister bilerek.

  • Gökhan @gokhann_

   Yani ekranı yaptırmak için garantinin hiç bir işe yaramaması ve cepten para vermek iyi bişey oluyor sizin için sanırım. Kişinin niyetini bilemem ama binlerce insan mağdur oluyor. Adam çocuğuna oynası diye telefonunu veriyor çocuk düşürüp ekranı kırıyor yada kadın çantasından telefonu çıkarırken otobüs ani fren yapıyor o anda telefonda kadında ayrı yere uçuyor, yani böyle olaylarda var sonuçta. Önemli olan garantili ürünün garanti kapsamında ücretsiz onarılmasının gerektiği.
   Defalarca söyledim ama kimse anlamak istemiyor sanırım, servisler telefonların en ufak arızasına bile kullanıcı hatası diyor. Asıl önemli olan konuda bu zaten. Mühim olan sadece ekran kırılması da değil.

  • TC Cemal Mukiyen @cmukiyen

   @gokhann_ Her hataya kullanıcı hatası demek tabii ki yanlış, mutlaka hakkınızı aramalısınız ki arayan bir çok kişide zaten hakkına kavuşuyor. çünkü tüketici hakları tüketiciden yanadır ama siz uğraşmazsanız mağdur olursunuz.

  • Ilker Öztürk @digitalworld

   @gokhann_ Belinden çıkar silahı oynasın diye çocuğa ver. Aynı şey. Hiçbir farkı yok.

 • bdivrik @bdivrik

  sorun ekranın kırılması değil içindeki yüksek teknoloji devrenin zarar görmesinde.
  firmalarda kolayını bulup garanti dışı diyor ısrar ederseniz tamir ücreti çıkarır ama anakart değişimide ekler yine telefon fiyatı çıkarır.
  sen anakartın sağlam olduğunu iddia edeceksin ama yarın wifi çalışmıyor diye yine garantiye göndereceksin.
  firmalarda müşteriye kötü davranarak kendinden kaçmasını sağlıyor sen napıyorsun lg ye kızıp samsung ona kızıp sony alıyorsun bu döngü herkes için (bütün firmalar)geçerli olduğuna göre aslında ortada firma için bir kayıp yok.
  sen sony almıyorsun ama başka bir kullanıcı aynı şekilde samsung servisine kızıp sony alıyor.
  bunun adı kapitalizm devlet ebatlarında şirketler olunca o şirketlere bizim gibi üçüncü dünya ülkeleri diş batıramaz.

 • silmarilliono @silmarilliono

  bence de, işin peşine düşmeli biraz. hemen bırakıyoruz bilmediğimiz için

 • Gökhan @gokhann_

  @uğurcansayan Yani sonuç olarak elinizdeki cihazınız kaskolu olduğu halde bile doğru düzgün onarılmadı sanırım. Bu durumda benim anlatmak istediğim konuyu anlamış olmanız kanısındayım, çünkü mağdur edilmiş durumdasınız. Zaten benim de anlatmak istediğim konu sizin gibi yaşanılan bu tür sorunları ve benzer sorunları deşifre etmek.

 • alkesilops @alkesilops

  Yakın zamanın neredeyse en çok konuşulan ürünlerinden olan cep telefonu, sürüm olarak o kadar çok satışı yapılıyor ki geri dönüşleri firmalara bazen kar’dan çok zarar ettiriyor gayet iyi anlıyorum. Fakat şöyle bir durum oldu..
  Samsung s7 edge telefonu satın aldım. Ödemesini kredi kartı ile yaptım. 3Ay sonra ekranda boydan boya kırmızı bir çizgi çıktı. Verdim servisine. ekranı değiştirdiler. Tam o noktada sorunlar başladı ve bitmedi..Ekranı değişebilmek için arka kapağını açmak zorunda olduklarından, arka kapağı bir daha kapatamadılar. Tam 4 kez servise verdim ve ürün ortalama 3 ay servislerde gezdi. Fakat sonuç yine aynı, arka kapağın arasından tırnağım girecek kadar boşluk var. Ve bu telefon suya dayanıklı olarak satılıyor. Oysa şimdi kesinlikle böyle bir direnci mevcut değil. Velhasıl onlarca kez samsung u arasam söylesem servise de versem olmadı. Bende tüketici hakem heyetine gittim. Ortalama 1 ay oldu bekliyorum. Umarım ücret iadesi yaparlar ve bir daha asla samsung almam. samsung’un servis tarafı çok kötü diyorlardı inanmıyordum, fakat hakikaten çok kötüymüş. Paylaşmak istedim.

 • _huysuz_nurse_ @_huysuz_nurse_

  Benim 1 aylık telefonum bozuldu gm 5plus almıştım bigün birden erkan gitti ne oldu anlamadım sonra servise gönderdik sıvı teması denip 660tl fatura çıkardılar dokunmatigi çalışıyordu sadece erkan yoktu 1000tllik telefona 660 tl fatura hala da serviste bekliyo ne o ocak bilmiyorum

 • _huysuz_nurse_ @_huysuz_nurse_

  Ee buna biz ne yapabiliriz ki yazık günahı paraya ya insanları nasıl somurceklerini sasiriyolar

 • Alemin Kralı @agd-hami_74

  zamaninda xperia tipo telefonum vardi. fistik gibi telefondu. sonra islemci hatasi yapti. degisime gitti, 2. de sebeke hatasi yapiyordu. bu sefer daha ucuz ve kotu ama yeni modelli diye xperia e verdiler. kamerasi falan igrenc idi. sony nin boyle bie cihaz yapabilecegine bile inanmadim. ayni ispemcinin overclocklusu, bosu bosuna isinip batarya tuketmekten baska ise yaramayan bir coptu. sonra tabii o da ses cipini yakti:-) anakarti degistirdiler. ama nasil bir anakart ise kasanin icten disina patlamasina neden oldu. darbe yoktu. kasadaki dis plastik catlaklarini ki o da tasarim hatasina idi one surerek garanti disi biraktilar. o basvurun dediginiz tuketici haklari da resimlere bakip hukum vermis, sonuc. kendim soktum egeleyerek anakarti duzelttim. ama bir kere olan oldu. o kasayi patlattiran anakrt kendine zarar vermez mi? kulaklik soketi parcalandi, kulaklik soketi gereksiz yere sagoam lehimli ve ornegi bulunmayan bir cins oldugu icin kaldi oyle, baktim olmayacak gittim eski p990i lerden aldim simdi rahatim. yemisim garantisini.

 • barone @barone

  Garanti ile sigortayı birbirine karıştırıyorsunuz. Garantide şirket, ürettiği ürünün, normal kullanım koşullarında belirtilen süre boyunca arıza yapmayacağını, yaparsa kendisinin gerekeni yapacağını taahhüt eder. Sigortada ise sigortalayan şirket, sizin adınıza riski üstlenir. Mesela bir basketbol topu, kullanım amacına uygun bir zemine çarptığında hasar görürse bu onu üreten şirketi elbette bağlar. Ancak telefonunuzun zemine çarpması normal bir kullanım durumu değil, gerçekleşmesi oldukça muhtemel bir risktir.

  “İnsanlık hali, elbette düşecek” savını bir kenara bırakın, sizin o telefonu 100 kişinin hayatını kurtaran bir aksiyon içinde kırmanız veya telefonun kırılması sonucunda dünyanın nükleer bir felaketten kurtulması dahi üreticiyi “garanti taahhüdü” bakımından bağlamaz.

  Benzer şekilde doğru düzgün bir şirketçe sigortalanmış ürünün başına bir iş geldiğinde de sigorta şirketi telefonu yaşlıları karşıdan karşıya geçirirken mi düşürdünüz yoksa sifon çekerken kenefi mi boyladı gibi detaylarla ilgilenmez. “Kasıt”, “dolandırıcılık girişimi” gibi kendi sözleşmesinde yer alan hususlar hilafında bir durum/şüphe yoksa zararınızı karşılar.

 • Mahmut KILIÇ @errmjrtr

  Gökhan kardeş biraz sinirlenmiş herhalki bu durumda , şöyle söyleyeyim Garanti nin verilmesi ürünün eline aldığın gibi yada ürünü reklam ettiği ve kullanırken ürünün reklam edildiğinden farklı, hatalı, sorunlu, durumu yanlış yorumlayan telefonların onarımı ki buna garanti denir. Sizin kullandığınız ürün üzerinde Bu kullanılan malzeme kesinlikle kırılmaz yazmaz ki bu zsten insan fıtratına aykırı . Zaten şirketler KIRILMAZ cam demiyor kırılmaya karşı dayanıklı diyor ve su geçirmez de demiyor(sertifika lı ürünler hariç) ama bu iş birazda teknik servisin ruh haline bağlı birşey, misal ben götürdüm 3 ünü de eşşek gibi yaptılar çünkü benim hatam yok kendilerinin dandik iş yamaları kezaa yine kulaklığımı götürdüğümde( fiziki olarak bir sıkntısı ve darbe alan hiçbir yeri olmamasına rağmen) “kullanıcı hatası” demesidir.
  Uzun lafın kısası bu işler senin dediğin gibi pek gitmiyor dükkan sahibi cüzdanını düşünüyor.

 • AHMET KAÇMAZ @davazli90

  İyi günler dilerim internetten ithalatçı firma garantili 2.499 tl ye samsung s7 edge telefon aldım 11.10.2016 tarihinde. Telefonda 05.11.2016 tarihinde attığım resimde görüldüğü gibi siyah kararma meydana geldi. 05.01.2017 tarihinde garantiye yollayabildim ve 13.01.2017 tarihinde delta servisten beni arayıp ürünün 1000tl değerinde olan ekranının değişmesi gerektiğini ve onay verip vermediğimi sordular ve bende haklı yere neden ücret ödeyeceğimi sordum. Bana cevap olarak telefonun darbe yada baskıya bağlı kullanıcı hatalı olduğu ve iç ekranının kırık olduğu söylendi. Bende onaylamıyorum ücreti dedim ve servis kayıt formunda garanti dışı bırakılmış. Ne yapabilirim bu konu hakkında ve tüketici haklarına başvursam kullanıcı hatalı diye rapor vermelerine rağmen haklı çıkarmıyım. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 • Rasim63 @rasim63

  Gökhan kardeş güzel bilgili yazılarını okudum 2 saatten beridir bana görede haklısın. Bende başıma gelen bir olay hakkında ne yapayım tavsiyen nedir bilgi almak isterim. Samsung Galaxy s7 Edge ilk çıktığı zaman aldım 2 ay sonrasında telefonu yere düşürerek sol üst tarafından camını çatlattım. İçim gitti yeni aldığım telefonu öyle görmek istemediğim için yetkili servise sordum ne kadara yaptırabilirim 1400 tl yeni telefon olduğu için dediler. Bende araştırdım neredeyse her yer 1200-1400 tl arası fiyat bildirdiler. daha sonra biraz bekledim tekrar yetkili servise sorduğumda fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmadığını söylediler . Bende tanıdığım yetkisiz bir serviste 900 tl ye camını değiştirdim. Gayette güzel oldu ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım . Aradan 7-8 ay geçti telefonumda batarya ile ilgili bir sıkıntı yaşadım . Telefonumu ne yaparsam yapayım şarja taktığımda %80 üstüne çıkmıyordu. Yetkili servise gittiğimde şarj aletiniz eski model kalmış hemen yenisini verelim dediler. Yeni şarj aletini kullandım 1-2 gün sıkıntı olmadı sonrasında tekrar aynı sorunu yapayım telefonu sabaha kadar şarjda bıraksam bile %80 üzerine çıkmıyordu şarjı . Bunun üzerine servise tekrar gittim ve cihazımla iligli tekrar bu mağduriyetmi ilettim ve bıraktım 1 hafta sonra cihazda 7 parça değişeceğini ve herhangi bir ödeme yapmayacağımı ilettiler. aradan 2 saat sonra arayaraktanda pardon yanlış oldu cihazınız yetkisiz taraflarca onarım yapılmış garantiniz iptaldir. Ücret karşılığında yapılabilir. Cihazınızda silikon bulunmuştur dediler. Şimdi ücret karşılığında yaptırsam mı çok kararsızım 500-600 tl birşey istiyorlar . Fakat anlamadığım şey telefonun arka kapağının yapışması için kullanılan ve telefona herhangi bir zararı olmayan silikon ile bataryanın %80 üstüne şarj almaması arasında ki bağ nedir. Bu konu hakkında yapabileceğim birşey var mı çok mağdurum, daha taksitleri bitmemiş telefonum için neredeyse yarısı kadar bir ücrette onarımlar üçün ödemiş olacağım. Konu hakkında önerisi ve tavsiyesi olabilecek arkadaşlar varsa Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Tekrardan teşekkürler.

  • Gökhan @gokhann_

   Öncelikle geçmiş olsun. Mağduriyetinizi anlıyorum ama yetkili servis dışında telefonunuzu tamir ettirmekle bence hata yapmışsınız. Fakat yinede mağduriyetinizi açıklayıcı bir dilekçe ile Tüketici Hakem Heyetine başvurun yada bir danışın. Tekrar geçmiş olsun.

 • AHMET KAÇMAZ @davazli90

  İyi günler arkadaşlar kolay gelsin tüketici hakem heyeti sonucunu dün itibari ile eve yollamışlar ve beni haklı bulmuşlar, telefonun değiştirilmesini onaylamışlar. Şimdi yapmam gerekenler nedir acaba ? Telefonu aldığım firma istanbul firması ve ben telefonu internet üzerinden aldım. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 • EBU YASEF @ebuyasef

  Şikayet varda birçok mağdur mevcut Garanti tamirde firmaların ne mal olduğu ortaya çıkıyor. Tüketici şikayetleri tüketicinin tercihine yayınlanmalı. Şikayet sitesi bir tabne olmalı dünya kayıt yapmalı. bak ozaman kötü firma kalıyorumu PAPUCU DÜNYACA DAMA ATMAK lazım

 • AHMET KAÇMAZ @davazli90

  iyi günler dilerim 23.01.2017 tarihinde denizli tüketici hakem heyetine samsung s7 edge telefonumda ekranında siyah leke çıktığı ve servisin ücret talep ettiği ve ürünü garanti dışı bıraktığı için tüketici hakları hakem heyetine şikayette bulundum ve hakem heyeti beni haklı buldu. Ama istanbul da bulunan ithalatçı ceppaket firması telefonu değiştireceğiz onun için telefonu yollayın dedi ve ben telefonu yaklaşık 7 gün önce yolladım. Bugün işlem ne durumda diye ceppaket i aradım ve adam bana telefonu servise gönderdik servis hakem heyeti kararı yanlış dedi ve sizği üst mahkemeye verdi dedi ve ürünü bana geri göndereceğini söyledi adres aldı. Bende e devletten bi baktım adamlar bana 17.04.207 tarihinde hakem heyeti kararına itirazı diye dava açmışlar.
  1. sorum telefonu kargo ile yolladıklarında almalımıyım 1 sıkıntı olurmu sonuçta değişim için gönderilmiştir diye yazan bi kargo kağıdı elimde mevcut. Almak istememin nedeni ise ekran içinde kırılma var demişti servis ama bilir kişi ise öyle birşey yok demişti şimdi servise tekrar gidince adamlar bi uyanıklık yapmışmıdır diye korkuyorum?
  2. sorum açılan dava için nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim.

Tüm blog yazılarını gör