Muhteşem Web Siteleri Derlemesi (2)

Bu liste ekşi sözlükteki “az kişinin bildiği muhteşem web siteleri” başlığından derlenmiş, yasal olmayan içerikler elenmiştir. Hoşuma gidenleri on beşer on beşer paylaşmayı düşünüyorum. Eğlenceli bir liste olması dileğiyle.

1 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
3 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
4 numaralı derlemeye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

4u2: Snapchatvari bir not yazma sitesi, okunduktan sonra veya son kullanma tarihi ekleyerek kendini imha eden notlar gönderebilirsiniz. Okundu bildirimi de koyabiliyorsunuz.
Brightside: Bizim onedio'ya benziyor ama çok daha ilham verici. Güneş kremini ne kadar süre saklayabileceğinizden tutun da teki kaybolmuş çorapları nasıl değerlendirebileceğinize kadar onlarca "lifehack" var.
Donottouch: İnanın bunu nasıl açıklayacağımı bilmiyorum. Birçok imlecin kolektif hareketi? Çok eğlenceli, bir o kadar da anlamsız. Denemeden ölmeyin.
Futureme: Zaman kapsülü hizmeti veren bir mail sitesi, kim 2050'ye mail yazmak ister? Önceden yazılmış halka açık mailleri de okuyabiliyorsunuz.
Get Swoosh: El hareketlerinizle bilgisayara bağımlı kalmadan sunumlarınızı yönetmek için bir site. Sitenin altında nasıl yapılacağını anlatan bir de video var.
Giveawayoftheday: Bunu TS'de bilmeyen yoktur herhalde. Her gün seçilen farklı bir programın lisansını ücretsiz veren bir site. Yeri geliyor hayat kurtarıcı olabiliyor. Bildirimleri açmanızı tavsiye ederim.
Instantlogosearch: Neredeyse sonsuz sayıda logonun .svg ve .png halini indirebileceğiniz site. (Teknoseyir yok 🙂 )
Littlealchemy: Eğlenceli bir tarayıcı oyunu, Aristo'nun dört temel elementini kullanarak yeni elementler yapıyorsunuz. Lav, toz gibi... Mobil versiyonu da var. Bakalım kim daha çok element keşfedecek?
Myscriptfont: Kim kendi el yazısı fontunu yaratmak ister? Bu site tam size göre, sitede verilen template dosyasını yazdırdıktan sonra üzerinde her harfi elle yazıp taratıp siteye yolluyorsunuz. site size font dosyasını oluşturuyor ve indiriyorsunuz bu kadar basit.
Nişanyan Sözlük: Etimolojiye meraklıysanız bu sözlük tam size göre. Sözlükte 15,089 madde altında toplam 30,970 Türkçe sözcük bulunmak.
Readsy: Okumak istediğiniz yazıyı readsy'e copy-paste yaparak gözünüzü neredeyse hiç kıpırdatmadan tek kelimeye odaklanarak okuyabiliyorsunuz. txt/pdf de upload edilebiliyor. Hızlı okuma için ideal.
Soundweet: Sesli ekşi sözlük. Başlıklara entry yazmak yerine ses kaydı yapıyorsunuz. İyi fikir aslında neden tutmamış ki?
Teleprompter: Siyasilerin de çok sevdiği prompterlerin ilkel bir formu, ilkel dediğime bakmayın. Çok kullanışlı. Kendi yazılarınızı yazabilir, etkili bir konuşma için kullanabilirsiniz.
The Atlas of Economic Complexity: Harvard Üniversitesi'nin hazırladığı ekonomi, dünya ticareti, iktisat konularında doyurucu bilgiler veren ve bunu grafikler üzerinden anlatan (konu her ne kadar sıkıcı olsa da eğlenceli hale getirebiliyor) bir site. Ekonomiye ilginiz olmasa da muhakkak bakın.
Whiteenamel: Terk edilmiş bir akıl hastanesini gezmek ürkütücü olsa gerek! Bu yolculukta size A'dan Z'ye eşlik edecek bir site.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör