Mate 20 Pro Makro Çekimi

Sponsorlu İçerik

Huawei Mate 20 Pro'nun üç kamerası bulunsa da aslında dördüncü bir kameranın işlevine de sahip. Geniş açı kamerası, manzara fotoğaflarını ya da dar alanda geniş alanları çekmeye yararken aynı zamanda çok yakın/makro çekimi de yapabiliyor.

Makro çekimlerini, uzaktan zoom ile yaklaşılan fotoğraflarla karıştırmamak gerekir. Gerçek bir makro çekimi için, objektifin, çekilecek nesneye fiziksel olarak yaklaşması gerekir. Bu sayede çekilecek objenin en ince detayları bile kamera tarafından saptanır ve etkileyici sonuçlar elde edilir. Ancak tıpkı fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, her lens objelere fiziksel olarak belli bir mesafeye kadar yaklaşabilir. Makro özelliği taşıyan lenslerde birkaç santimden fotoğraf çekmek mümkünken, normal lenslerle bazen minimum netleme mesafesi bir metreyi bulabilir.

Huawei Mate 20 Pro'nun geniş açı kamerasını aktif hale getirdikten sonra, çekmek istediğiniz objeye çok yakınlaşarak, makro fotoğraf elde edebilirsiniz.

İki tane önemli ipucunu da verelim. İlki, telefon, objeye çok yaklaştığında, kendi gölgesi objeye düşebilir. O yüzden kadrajı ayarlarken, ışığın kesilmemesine dikkat edin.

İkincisi ise makro çekerken el feneri gibi basit aydınlatma araçları ile objeye vereceğiniz ışık, hem detay seviyesini hem de genel görüntü kalitesini oldukça yükseltecektir.

Eğer küçük objelerle ya da detay fotoğraflamakla ilgileniyorsanız, makro özelliğinin telefonlarda nadir rastlandığını unutmayın. Birçok telefon makro çekebilmek için üzerlerine takılan lenslere muhtaç iken, Huawei Mate 20 Pro'da bu iş sadece bir tuşa basıp ilgili kamerayı seçmekten ibaret.

BeğenFavori Paylaş
Tüm blog yazılarını gör