Mahkeme ve Savcılık Telefon Verilerinize Erişebilir Mi? Honor ve Huawei Şifrelemesi Güvenli mi?

Kısa süre önce savcılık tarafından el koyulan telefonumun, el koyma işlemi sırasında ekran kilidini açmam için yetkililer tarafından tarafıma baskı yapıldı. Ancak hiçbir koşulda kilidi açmadım. Huawei cihazlar varsayılan olarak AES şifreli olarak geldiğini biliyordum ancak yine de USB hata ayıklama gibi çeşitli yöntemlerle ekran kilidini bypass etmesinden endişe ediyordum. Sonuç olarak telefonumda sadece parmak izi kilidi ve bu kilidin unutulması durumunda 6 haneli PIN kodu mevcuttu.

Telefonum yaklaşık 2 ay süre zarfında inceleme altına alındı ve hiçbir koşulda telefona erişilememesi sebebiyle herhangi bir kayıt, delil vb durumu dava dosyasına geçmedi. Parmak izi telefonun yeniden başlatılması sonrası çalışmadığını bildiğimden emindim. Telefonu kapalı şekilde bu sebeple teslim ettim. Bu durumda telefon yeniden başlatılırsa parmak izinizi de kabul etmiyor ve sadece PIN kodunuzu girmeniz isteniyor. Durum böyleyken PIN kodunuzu 9. sayıdan başlayarak girmeniz yararına olacaktır. İlgili bilir kişi raporu aşağıdadır.

 

 

Yargı mercilerine her ne kadar güvenmemiz gerekse de, insan nezdinde verilen kararlar sürekli farklılık gösteriyor. Bu nedenle dava konusuyla ilgisi olmayan bir materyal bile sizin aleyhinize kullanılabilir. Bu nedenle tüm verilerinizi şifrelediğinizden ve ne kadar baskı altına girseniz de ekran şifresini açmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Aynı şekilde, bilgisayarlar için de VeraCrypt ve Windows BitLocker gibi dosya sisteminizi şifrelediğinizden emin olmalısınız. VeraCrypt daha güvenli bir şifreleme sunuyor. Telefo

 

Ek Not: Şifreli cihazların kırılmaması gibi bir kesinlik yoktur. AES şifrelemesi hashcat gibi yazılımlarla kırılabilmektedir. Hashcat ile AES şifreli bir cihaz, 256 bit bir hash'e sahip olur kırılması için en güçlü bilgisayarlarla yaklaşık olarak 14 ay kadar sürebilmekte. Telefon ekranındaki PIN ise 6 haneden oluşan ve bir hash'e sahip olmayan şifre durumundadır.  Cihaza erişme yöntemleri, incelemeyi yapan bilir kişiye göre değişiklik gösteriyor ancak diğer dava dosyalarını da avukatımla araştırdığımızda, 2018 tarihinden sonra çıkan şifreli çoğu akıllı telefona erişim sağlanmadığı görülmüştür.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Ponce @ponce

   Uzun dye okumayacaktım ama senin yorum sınrası ilgimi çekti. Gerçekten ilginçmiş. Acaba iphonelarda durum ne?

  • Orcun @orcun

   @ponce Bence koca devlet bir açığını bulamayıp işte veya parayla satan uluslararası şirketlerden temin etmeyip yazılımı vs uğraşmaması bana mantıklı gelmedi. Bence o cihaza bakılmıştır ama aranan şey bulunmamıştır. Bulunmadı için de dava düşsün diye alınamadı bulunamadı vs denilmiştir belki ? çünkü öbür türlüsü olsa hani devlet eriştim baktım ettim dese bu sefer sahibi de '' SİZ NASIL ŞİFRELENMİŞ CİHAZIMA İZİNSİZ ERİŞTİNİZ ALIN SİZE TAZMİNAT DAVASI '' diye uğraşmasın diye de olabilir ? bana o yüzden yani ilginç geldi.

  • Ponce @ponce

   @orcun o da mantıklı. Koskca T.C.nin huawei şifresi kaldıracak kaynağı yok olaya bak 😂

  • Temp @temp

   @orcun Kaynak vermeyeceğim ama kilitli olan iPhone'lara yetkili merciiler erişebiliyor.
   Kaldı ki Huawei'nin hiç şansı yok.

 • ad33p @ad33p

  "VeraCrypt daha güvenli bir şifreleme sunuyor. Telefo" burada bir eksik var sanırım, cümleyi tamamlamamışsınız.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Yani bu işlediğiniz suça göre değişiyor aslında. Çok ağır bir şeyse kafanıza silah dayar yine açtırırlar o şifreyi.

 • Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Çok önemli olmayan suçlarda zaten bu incelemeyi bilişim suçları polisleri yapıyor. Bir keresinde inceleme yapan bir polise denk gelmiştim. Adam fotoğraflarda suç unsuru vs var mı diye takmış telefonu bilgisayara, bildiğiniz DCIM'dan açmış fotoğrafları, tek tek bakıyordu. Yani öyle süper bir inceleme de beklemeyin.

  Bunun yanında telefonunuza el koyulsa bile şifreyi vermemeniz iyi olmuş. Polis vermek zorundasın vs der ama kimse kendisi aleyhine delil sunmaya zorlanamaz! Zaten bundan dolayı hukukumuzda susma hakkı, yakın akrabalar için tanıklıktan çekilme hakkı gibi haklar düzenlenmiştir. Maden polis bir mahkeme kararı ile arama yapıp dijital materyale el koydu açabiliyorsa kilidini de kendisi açacak.

  Geçmiş olsun bu arada.

Tüm blog yazılarını gör