Mahkeme ve Savcılık Telefon Verilerinize Erişebilir Mi? Elektronik Eşyalara El Koyma Nasıl Yapılır? Honor ve Huawei Şifrelemesi Güvenli mi?

Önemli! Güncelleme (09.05.2023) : 11 Kasım 2022 tarihinde çıkan (CVE-2022-20453) Android cihazlardaki kritik güvenlik açığı oluşturmaktadır. 11 Kasım 2022 tarihinden sonra güvenlik güncellemesi almamış tüm cihazların şifresi bypass edilebilir durumdadır. Eğer cihazınız güncelleme almıyorsa cihazınızda kritik veriler varsa depolama birimi ve ram yongasını sökerek, yakarak eritin.

Ek Not: İzmir Ağır Ceza mahkemesinde 2022-2023 tarihli görülen bir davada Huawei Mate 20 Lite cihazı ekran kilidi bypass edilmiştir.

Şifresi Kırılabilen Android ve Ios cihazların listesi: 

Kırılma yöntemleri arasında USB hata ayıklama özelliği aktif edilmiş cihazlar, rootlanmış cihazlar veya enerjisi kapatılmamış cihazlar bulunmaktadır. Listedeki cihazlarda ekran şifresi koymanızın veya dosya sistemini şifrelemiş olmanızın önemi yoktur.

Eski Nesil Cihazlar 2010-2018 Listesi:  http://www.bit.ly/eskinesilcihazlar

Yeni Nesil Cihazlar 2016-2022 Listesi: http://www.bit.ly/sifrelicihazlar

 

Google, Twitter, Whatsapp, Facebook, Instagram, Telegram vb. IP adresinizi Mahkemelerle Paylaşır Mı?

Önemli Güncelleme!: 2022 tarihinde görülen bir davada, 10.04.2023 tarihinde yaklaşık dava açılış süresinden 1 yıl sonra Meta şirketi, bir şikayet üzerine kullanıcı hesabının 1 günlük IP kayıtları ve lokasyon bilgilerini ifşa etmiş durumdadır. Kolluk görevlisi tarafından @pol.tr E-posta adresiyle yapılan talebe 1 yıl sonra yanıt gelmiştir. Gelen yanıtta şikayete konu hesabın; cihaz IMEI, IP giriş çıkış dökümü ve lokasyon bilgileri ifşa edilmiştir.

IP adresinin suçun ispatında kesin delil olmadığı konusundaki Yargıtay kararını inceleyin: YARGITAY 8.CEZA DAİRESİ E.2012/21817 K. 2013/25428 Karar Tarihi : 24.10.2013

 

Meta şirketi ve diğer yabancı şirketlerin çoğu; çocuk pornografisi paylaşmak veya satışını yapmak, kasten cinayet, uluslararası insan kaçakçılığı ve benzeri suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan (tehdit, şantaj, hakaret, kumar, dolandırıcılık, propaganda vb.)  IP adresinizi veya diğer kişisel bilgilerinizi mahkemelerle, savcılıkla, polis ekipleriyle veya diğer özel şirketlerle paylaşmaz. Öyle ki, rutin haline gelen ret cevapları veya cevap bile verilmemesi sebebiyle artık çoğu soruşturmada talep bile edilmiyor.

Türkiye Temsilcileri Atandıktan Sonra Ne Değişti?

Şirketlerin Türkiye temsilcilikleri, bir yazane gibi mahkemelere veri akışından sorumlu değildir. Birinin ifşası üzerine mesai harcamıyorlar. Bu temsilciler genellikle diplomatik sorunlarda veya acil müdahale gerektiren olaylarda danışılacak ilk kişi durumundalar. Örneğin, vatandaşların kimlik bilgileri temsilcisi olan bir platformda yayınlandı. Hızlıca erişime engellenmesi için, yardımcı oluyorlar.

Temsilciler aslında bilişim alanındaki, Türk şirketlerden oluşuyor. Bir sosyal medya hesabına ilişkin rutin süreçlerden sonuç alınamazsa, bu Türk şirketleri dava edilebiliyor. Böylece Türk vatandaşlarının artık adalet karşısında muhatap alacakları tüzel kişiler var.

Temsilcilerin gizli verilere erişimi yoktur. Yani kişisel bilgiler ve IP adreslerine ait bilgilere erişmeleri beklenemez. Sadece şirketlerin merkez ofisleriyle, Türkiye arasında köprü durumundalar. Yukarıda belirtilen büyük suçlar dışındaki davaları ciddiye almıyorlar. Temsilciler şuan için sadece içerik silme veya erişim engellenme talepleriyle meşguller.

IP adresleri ifşa edilemeyince şüpheliler için çeşitli yöntemlere başvuruluyor. Bunlardan biri elektronik cihazları incelemek.

Bir soruşturma neticesinde suçun ispatının zor olduğu veya mümkün olmaması durumlarında, elektronik eşyalarınızın incelenmesi gerekebilir. Akıllı telefonla ve diğer elektronik cihazlardan, isnat edilen suçun işlenip işlenmediğinin, bilirkişi aracılığıyla ispatlanması beklenmektedir. Bu durumda, bir el koyma işlemi, suçu ispatlamak amacıyla yapılmaktadır. Hiçbir polis, hakim ve savcı bu cihazları eline alıp inceleme yetkisine sahip değildir. Ancak, kanun görevlileri bir bilirkişi aracılığıyla cihazın incelenmesi eşlik edebilir. Aksi durumlarda, yanlış müdahale veya diğer olası hususlarda delillerin kararması veya yanlış yorumlanması riski olduğundan bu yönde bir kanun yazılmıştır. Her elektronik cihaz, bilirkişilere inceletilir. Bilirkişiler, inceledikleri cihaz başına sabit bir ödeme alırlar. Uğraşlarının ne kadar fazla veya az olduğunun bir önemi yoktur.

El koyma Aşaması Nasıl Gerçekleşir?

El koyulan eşya, şeffaf koruma poşetlerine koyularak koruma altına alınır. Daha sonra, yoğunluğa ve inceleme sırasına göre poşetten çıkarılarak inceleme sağlanır. Bu süre içinde poşet içindeki cihaz adli emanet ismi verilen ve adliye binasında bulunan depoda saklanır. İncelemeyi yapan kişiye bilirkişi denir. Cihazlar bilirkişiye, dava dosyasının fiziksel hali veya UYAP sistemi üzerinden dijital haliyle birlikte, şeffaf koruma poşetiyle teslim edilir.

Hukuki olarak izniniz olmadan cihazın vidaları sökülemez veya parçalara ayrılamaz. Bilginiz dışında böyle bir duruma maruz kalırsanız tazminat hakkınız ve bu işlemi yapan personel hakkında suç duyurusunda bulunma hakkınız vardır.

El koyma talebi Sulh Ceza Hakimliği'ne savcı tarafından 24 saat içinde bildirilir ve hakim onay verirse el koyma yasal bir boyut kazanır. Bu durum çoğu zaman kötüye kullanılmaktadır. Acil durumlarda hakim onayına sunmadan cihazın incelenmesi için bazı yöntemler var. Bunlardan biri, ifade tutanağına şüphelinin cihazımın muhafaza altına alınmasını istiyorum şeklinde yazılmasıyla mümkün oluyor. Bu durumda, arama yapılarak el koyulma gerçekleşmiyor. Yani, 24 saat geçmeden cihaz açılıp incelenip imajı alınırsa, itiraz hakkınız yoktur, çünkü cihazı muhafaza altına alınmasını siz talep etmiş oluyorsunuz.

1- Muhafaza Altına Alarak El Koyma

Şüpheli sıfatında olduğunuz durumlarda olayın aydınlatılmasını sağlamak için kendi isteğinizle kullanmakta olduğunuz elektronik cihazın muhafaza altına alınmasını isteyebilirsiniz. Bu seçeneği seçersiniz, el koyma işlemi sırasında sulh hakimliğine, arama ve el koyma için talep sunulmaz. Sadece cihazın adli emanette korunması için hakim onayına sunulur. Bu durum çoğu zaman kötüye kullanılır. Kanun görevlileri size haklarınızı tam olarak açıklamazlar. "Suçsuzsan cihazını inceleyelim şaibe altında kalma", "formalite olarak cihazın imajını alalım", "cihaz senin aklanmadaki önemli unsur koruma altına alalım" vb. şeklinde bir nevi sizi kandırarak cihazı kendi isteğinizle vermenizi sağlarlar. Bu durumda, arama ve el koyma yapılmadığı için, 24 saat içinde her işlemi yapabiliyorlar.

2- Arama Yapılarak El koyma

Bu olayda; şüphelinin ikamet adresi, iş yeri, arabası veya üstü, kolluk kuvvetleri tarafından aranır. Suçun işlenme şekline konu olabilecek her elektronik eşya bu arama sırasında toplanır. Eşya sahiplerinin veya şüphelinin toplanan eşyalara onay vermesiyle bir tutanak imzalatılır. Bu tutanakta el koyulacak eşyalar bulunur. Genel olarak cihaz seri numarası ve fiziksel özelleri yazılır.

Bu olay oldukça tartışmalıdır çünkü, bir iş yerinde veya ortak kullanılan bir hanede, şüpheli dışında diğer insanlarında eşyası bulunmakta. Şüpheli sıfatında olmayan birinin eşyalarına, ortak kullanım alanı sebebiyle el koyulursa, bazı haklarından yoksun bırakılması anlamına gelir ve hukuka aykırıdır.

Aslında bu aşamada hem kolluk kuvvetleri hem de şüphelilerin usulü ve kanunu bilmemesi, kovuşturma ve soruşturma süresini olumsuz etkiliyor. Kanun maddeleri ucu açık maddeler ve kim nasıl isterse öyle yorumluyor. Bu maddelerin ucunun açık olması, başka bir kişilik hakkının ihlal edilebileceği anlamına gelmiyor. Bu duruma şüpheli veya şüpheli durumunda olmayan eşya sahiplerinin belirtmesi gerekiyor.

Arama yapılarak el koyma işleminde, "suç tarihinde şüphelinin adresinin belirlenmesi ve arama yapılması" ibaresi vardır.

Öncelikle, el koyulan eşyanın suç tarihinde şüpheli tarafından kullanıldığının ispat edilmesi gereklidir. Bu ispat genellikle şu şekilde oluyor. Kişinin üzerine kayıtlı SIM kartı vardır ve çeşitli zamanlarda arama gerçekleştirmiştir. Kişinin HTS kayıtlarında hangi cihazı kullandığına ilişkin IMEI bilgisi de yer almaktadır. Bu durumda, el koyulan birden fazla telefon olduğunu düşünelim, suç tarihinde şüphelinin hangi cihazı kullandığını bulmak, HTS kaydındaki IMEI ile, el koyulan telefonlardaki IMEI'ın eşleştirilmesiyle mümkün olur. Diğer telefonların ise, şüpheli tarafından kullanıldığını ispatlar bir unsur yoktur. Cihazlarda takılı SIM kartları ayrı bir inceleme konusudur. Cihazların kimin kullanıp kimin kullanmadığı, şüpheli ve cihaz sahiplerinin itirazıyla el koyma işlemi sırasında beyan edilmesi önemlidir. Kimse aksini iddia etmezse, tüm cihazların şüphelinin kullanıldığı varsayılır.

Arama ve el koyma sırasında, cihaz faturaları kimin bilgileriyle düzenlenmişse, eşya sahibi o kişidir. Eşya sahibi, cihazı farklı birinin de kullandığını beyan etmediği sürece, bu cihazı şüphelinin kullanmadığı bir cihaz halini alır.

Örnek: Evde yapılan bir aramada ACER marka laptop bulundu. Evde yaşayan farklı bir kişi ise, laptopun kendisine ait olduğunu ve şüphelinin kullanmadığını beyan etti ve buna ilişkin satın alırken düzenlenmiş olan faturayı kolluk görevlilerine gösterdi. Şüpheliyse, laptopu kullanmadığını ve suç tarihinde evde olmadığını ancak evinin yakınında sokakta olduğunu beyan etti. El koyma kanuna göre, suç tarihindeki adres tespit edilmeli ve suç işlerken kullanılan cihazlara el koyulmalıydı. "Suç tarihinde bu laptopu şüphelinin kullandığına dair bir delil yoksa, kanunen el koyma işlemi gerçekleşemez."

Ancak görevliler ucu açık kanunları kendilerine göre yorumlayabilirler. Bu cihaza el koyabilirler. Bu durumda şüpheli tutanağı imzalamamalı, cihaz sahibi Sulh Ceza Hakimliği'ne giderek itirazda bulunmalıdır. Bu durum, Anayasa Mahkemesi'ne kadar uzanır. İnsan hakları Türkiye'de değer görmediği için avukatsız devam eden bu süreçte çoğu vatandaş kendi haklarını arayamıyor.

Arama yaparak el koyma işleminde, suç tarihindeki adresiniz ve ikamet adresiniz olmak üzere iki farklı yer için arama yapılabilir. Önemli olan arama izni evrağında ne yazdığıdır. Bu evrağı iyi okumalısınız.

3- Tutuklama ve El Koyma (Zorla Arama)

Tutuklama amacıyla kişinin, iş yerinde veya ev dışında olmayacağı saatler seçilir. Bu durum genellikle ağır suçlarda (5 yıldan fazla hapis gerektiren suçlar) görülür. Kişinin uyuduğu ve adresinde bulunma ihtimali yüksek saatlerde arama memurları adrese gelir. Genellikle sabaha karşı veya gece yarısı olduğu görülür. Bu el koyma işlemi elektronik eşyaların el koyulması maksadıyla gerçekleştirilmiyor. Amaç, suç unsuru olan her unsuru bulmak oluyor. Silah ve uyarıcı maddeler gibi.

Bir arama sırasında suç unsuru oluşturan her eşyaya el koyulur. Yasaklı ilaçlar, patlayıcı maddeler, ağırlığı ve büyüklüğü yasal sınırdan fazla olan yanıcı maddeler, yasal sınırdan fazla alkoller, uyarıcı maddeler, yasadışı materyaller gibi. Böyle bir eşya ele geçirilirse, bulundurmak veya satışını yapmak suçlamalarıyla iki farklı iddianame düzenlenebilir. Bu suçlarda bir mağdur bir şahıs olmasa bile, Türk Milleti adına yargılanırsınız. Mağdur Türk Milleti'dir yani. Şikayete bağlı suçlar değildir. Zorla arama işleminde, evde birinin bulunması gerekmez. Kapılar ve pencereler kırılabilir. Ele geçirilen eşyalar için, ikameti olmayan çevreden biri sürece eşlik eder imzası alınır ve davaya dahil edilmez. ( Bu kişi genelde apartman yöneticisi veya ihtiyar heyetinden kişiler oluyor.)

CMK'nın El koyma ve arama mevzuat 119. madde - (4) Cumhuriyet savcısı hazır olmaksızın konut, işyeri veya diğer kapalı yerlerde arama yapabilmek için o yer ihtiyar heyetinden veya komşulardan iki kişi bulundurulur.

Arama ve El Koyma İşleminde Kişinin Tespiti

Neredeyse tüm arama ve el koyma kararları kalıp şablonlarla hazırlanıyor. Sadece kişi bilgileri değişiyor. Hakimin imzasının bulunduğu bu evrakta, suç tarihinde şüphelinin adresinin tespit edilmesi için telefon sinyali araştırılması ibaresi vardır. Bu ibareyi ciddiye alan kaç kolluk görevlisi var?, genelde sinyal takibi yapılmaz. MERNİS'e kayıtlı ev adresinize gidilir. Kanunlar ve kararlar görmezden gelinir. Hakim arama kararının çoğunda, insanlar, haklarını aramıyor ve itirazda bulunmuyor. Kimse itiraz etmeyince istenildiği gibi süreçlerin gelişmesine sebebiyet veriyor ve el koyma süreci için rutin bir hale geliyor.

Arama Yapılarak El Koyma Nasıl Yapılır?

Şüphelinin ikamet adresine polis memurları gelerek elektronik ve suç şüphesinde kullanılabilecek eşyaları muhafaza altına alır. Bilgisayar kasasının kapağı açıksa genelde sadece HDD almaları beklenir. Bilgisayar kasasının kapağı açık değilse tüm kasaya el koyabilirler. Yukarıda bahsettiğim vida sökme ve parçalara ayırma kurumu sebebiyle. Laptoplara olduğu gibi el koyulur. SD kart ve USB belleklere olduğu gibi el koyulur. Akıllı televizyonlar, yazıcılar vb. suç işlenme ihtimalinin az olduğu cihazlara el koyulmaz.

El koyma işlemi sırasında tüm ev aranır. Kimi memurlar formalite olarak sadece kişinin odasını ararken, kimi memurlar mutfak banyo gibi ortamları da arayabilir. Bu tamamen süreci yöneten görevlilerin tercihine bağlıdır. En az 3 polis memuru arama yapar. Biri tutanak düzenlerken diğerleri aramayı yapar. Arama sırasında müdahil olmayacağınız yerde beklemeniz istenir. Arama sırasında, evde ikameti olmayan birinin bulunması gereklidir. (Sadece elektronik eşyaların aramasında). Böyle biri evde yoksa polis memurları eve adım basamaz.

CMK'nın El koyma ve arama mevzuat 119. madde - (4) Cumhuriyet savcısı hazır olmaksızın konut, işyeri veya diğer kapalı yerlerde arama yapabilmek için o yer ihtiyar heyetinden veya komşulardan iki kişi bulundurulur.

Hangi Saatlerde Arama Yapılır?

Görülen bir davada birden fazla şüpheli varsa genellikle sabaha karşı saat 05:00 gibi tüm şüphelilerin adresine aynı anda arama yapılır. Bu tip davalar ağır ceza davalarıdır ve tutuklama maksadıyla yapılır.

Ancak; tehdit, hakaret gibi 5 yıldan fazla ceza gerektirmeyen suçlarda, mesai saatleri içinde genellikle saat 09:00 civarlarında veya akşam üstü 16:00 - 21:00 saatleri arasında arama yapılır ve hafta sonlarında arama yapılması beklenmez. Saatler konusunda, isnat edilen suçun niteliği ve kim olduğunuz önemlidir.

Arama Sırasında Evde Yoksanız Ne Olur?

Arama sırasında ikamet adresinde olmayan biri için bazı durumlar vardır. 5 yıldan az suçlardan şüpheliyseniz, yerinizin tespiti için memurlar tarafından telefonla aranabilirsiniz. Genelde sizle uzlaşırlar. Adresinizdeyiz, gelmeniz gerekiyor vb. gibi. Siz gelmeden adrese zorla girme, kapı ve pencerenin kırılması gibi durumlar görülmez. Evde bulunan başka biri kapıyı açarsa, arama yapılabilir ve tutanağı evde bulunan kişi imzalar.

5 yıldan fazla suçlardan şüpheliyseniz, kapı veya pencereleri kırarak arama yapabilirler.

Her iki durumda da, ikamette yaşamayan bir Türk Vatandaşı'nın bulunması gereklidir.

 

Önemli Bir Nokta

El koyma işlemi sırasında açık bilgisayarların polis tarafından kapatılması suç teşkil eder. Açık bilgisayarlara el konulamaz. Olay yerinde disk imajının alınarak iadesi gereklidir.

Evdeki diğer eşyaların sahipliğini ispatlar nitelikteki faturalar şüpheli şahıstan farklı birine aitse, bu fatura sahipleri el konulan cihazın iadesi veya el koyma işlemi sırasında talebini memura veya soruşturma yapılan savcılığa bildirerek cihazın iadesini talep etmelidirler.

El koyma İşleminden Nasıl Korunmak Gerekir?

Hepimiz, suçsuz bir ülke. Beladan uzak bir gelecek istiyoruz. Kötü niyetli ve suçlu olan herkesin hapse girmesini istiyoruz. Ancak, öyle durumlar vardır ki, beklemediğiniz ve alakasız olarak gördüğünüz bir soruşturmada şüpheli duruma düşebilirsiniz. Niyetiniz kötü olmasa bile, bazı haklarınızdan mahrum kalabilirsiniz. Hepimiz adalete güvenmek istesek veya elektronik cihazlarımızı gerekirse kendimiz götürüp vermeyi istesek de, Türkiye'de kanun bilmez görevliler, çürümüş bir yargı süreci, saçmalıklarla dolu iddianamelerin yazıldığı adliyelerin var olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Bu durumda, dava konusu olmayan bir unsurun aleyhinize kullanılması, arka planda çalışan bir uygulamanın cihazınızda giriş yaptığı bir internet sitesi gibi tahmin bile edemeyeceğiniz şeylerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Hal böyle olunca, manipülasyona açık bu cihazların davaya dahil edilmemesi en doğal insani hakkımızı oluşturuyor. Peki arama yapılması veya el koyulma işleminde nasıl önlemler almak gerekiyor. Amacımız, suçu suçluyu övmek, davaların aydınlatılmasını önlemek değildir. Aksine, arama kararlarının harfiyen yerine getirilmesini istememizdir.

Bu durumda el koyma işlemini önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz.

 • İkamet adresinizi, yılın her günü bulunmasanız bile ziyaret ettiğiniz bir adrese alın. E-devlet üzerinden ücretsiz yapılabilmekte. (Yalan ikamet bildirme suç teşkil edebilir) Bu durumda suç tarihindeki adresinizi tespit etmeleri gerekecektir. Kafalarına göre MERNİS'te yazan adrese gitseler de eli boş dönecekler.
 • Elektronik eşyaları mümkün oldukça, evin en yaşlısının üzerine düzenletin. Kendi üstünüze faturalı cihaz olmasın.
 • El koyma işlemi sırasında açık cihazın, olay yerinde imajının alınmasına dair kararı memura belirtin.
 • TrueCrypt, Veracrypt ile tüm bilgisayarınızı en az 30 haneden oluşan (harf, sayı, sembol) ile şifreleyin.
 • SIM kartı kullanmak sizin için elzem değilse, Türkiye'den bir şirkete ait operatörün SIM kartını kullanmayın.
 • Usulsüz el koyma varsa, tutanağı imzalamayın.
 • Telefon aramalarınızı operatörden değil, Whatsapp sesli aramayla yapın. Aslında Whatsapp yeterince güvenli değil. Signal veya en kötü ihtimalle Telegram sesli aramalarını kullanabilirsiniz.

Şifreli Android ve IOS telefonlara Savcılık Bilirkişi Erişebilir Mi?

Cihaz modeline göre bilirkişi telefonunuza erişebilir. İnceleme yapılan telefonun modeli ve ekran şifresinin şekli önemlidir. Bir Android cihaza desen kilidi, yüz tanıma ve parmak izi kilidi koyarsanız sizden 6 haneli bir PIN girmenizi isteyecektir. Bu PIN'e sahip olmayan cihazlar şifreli olmadığı için erişime açıktır. Bu PIN'e sahip cihazlar varsayılan olarak dosya şifrelemesi aktif haldedir.

Önemli Uyarı: Android 7'den önceki Android sürümleri; desen, parmak izi ekran kilidi konulsa bile kesin olarak kırılabilmektedir. Kırılma yöntemleri arasında bootloader, usb hata ayıklama ve root işlemleri sıralanabilir. Apple firmasının en eski sürümlerinden beri cihaz şifreleme güvenlik politikasını Google şirketi çok sonra yetişti. Bu durumda, Android 7'den sonraki tüm Android cihazlar varsayılan olarak şifreleme özelliğiyle gelmektedir. Bu özelliği aktif etmek için desen, parmak izi veya yüz tanıma kilidi aktif etmeniz yeterli olacaktır.

Apple cihazlar ise Iphone 4'ten sonra cihaz şifreleme özelliğiyle güvenli hale geldi. Bu sürümden sonraki cihazların basit bir yöntemle kırılabildiğine dair kaynak yoktur.

Özetle: Android 7 ve Iphone 3'den sonraki akıllı telefonlarda ekran kilidi aktifse kırılabildiğine dair emsal bir rapor yoktur. Yani kırılamadığını söylemek (şuan için) pek yanlış olmaz. Android 7. sürümden eski ve Iphone 3. versiyondan eski cihazlar ise kesin olarak kıralabilmektedir.

Kırılamadığına Dair Emsal Rapor

Verilerinizin Güvende Kalmasını Sağlayacak Diğer Bilgiler

 • Cihazınıza desen, PIN, Parmak izi ve yüz tanıma özelliği koyun.
 • El koyma işleminde cihazınızı kapalı konuma getirin.
 • İstense bile PIN şifrenizi görevlilerle paylaşmayın.
 • Kimse parmak izinizi telefona yerleştirme, telefonu yüzünüze doğrultma veya PIN şifresini söyletme hakkına sahip değildir.
 • Kurtarma PIN numarasını 9. haneden başlatın. Örn: 929-959
 • Tutuklu değilseniz, cihaza kayıtlı Gmail hesabınızın şifresini değiştirin.
 • 15 hatalı denemeden sonra telefonu sıfırla özelliğini aktif edin.
 • Telefonunuzda USB hata ayıklama özelliğini devre dışı bırakın.
 • Telefonunuzu rootlamayın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ad33p @ad33p

  "VeraCrypt daha güvenli bir şifreleme sunuyor. Telefo" burada bir eksik var sanırım, cümleyi tamamlamamışsınız.

 • Ponce @ponce

  Uzun dye okumayacaktım ama senin yorum sınrası ilgimi çekti. Gerçekten ilginçmiş. Acaba iphonelarda durum ne?

 • Ponce @ponce

  @orcun o da mantıklı. Koskca T.C.nin huawei şifresi kaldıracak kaynağı yok olaya bak 😂

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Yani bu işlediğiniz suça göre değişiyor aslında. Çok ağır bir şeyse kafanıza silah dayar yine açtırırlar o şifreyi.

 • Temp @temp

  @orcun Kaynak vermeyeceğim ama kilitli olan iPhone'lara yetkili merciiler erişebiliyor.
  Kaldı ki Huawei'nin hiç şansı yok.

 • Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Çok önemli olmayan suçlarda zaten bu incelemeyi bilişim suçları polisleri yapıyor. Bir keresinde inceleme yapan bir polise denk gelmiştim. Adam fotoğraflarda suç unsuru vs var mı diye takmış telefonu bilgisayara, bildiğiniz DCIM'dan açmış fotoğrafları, tek tek bakıyordu. Yani öyle süper bir inceleme de beklemeyin.

  Bunun yanında telefonunuza el koyulsa bile şifreyi vermemeniz iyi olmuş. Polis vermek zorundasın vs der ama kimse kendisi aleyhine delil sunmaya zorlanamaz! Zaten bundan dolayı hukukumuzda susma hakkı, yakın akrabalar için tanıklıktan çekilme hakkı gibi haklar düzenlenmiştir. Maden polis bir mahkeme kararı ile arama yapıp dijital materyale el koydu açabiliyorsa kilidini de kendisi açacak.

  Geçmiş olsun bu arada.

Tüm blog yazılarını gör