Kendi Online Mağazanız Nasıl Oluşturulur: İpuçları ve Adım Adım Kurulum

Tanıcıtı Reklam

Günümüzde bir online mağaza oluşturmak için analist, tasarımcı ve programcıdan oluşan bir ekip kiralamanıza gerek yok. İsterseniz, birkaç yüz ürün için küçük bir ticari siteyi kendi başınıza geliştirebilirsiniz. Bu iş için yetkin bir iş gücüne sahip olsanız bile, bir online mağaza oluşturmanın kurallarını “A”dan “Z”ye bilmenizin faydası olacaktır.

Başarılı bir online mağazanın 10 göstergesi

Bir online mağaza nasıl başarılı olur? Başlamadan önce bunu düşünmeniz gerekir. Ticari bir sitenin etkinliği şu faktörlere bağlıdır:

1.    Niş seçimi. Ürüne talep ve ilgi olmalıdır. Fakat aşırı doymuş nişler güçlü rakipler demektir ve bunlarla rekabet etmeniz çok zordur.

2.    Kullanışlı platform. Modern mağazalar CMS ile çalışır. Siteyi yönetmek, doldurmak ve düzenlemek için hazır çözümler dururken sıfırdan işlevsellik oluşturmanın bir mantığı yoktur. İşte online mağazalar için ayrıntılı CMS değerlendirmelerine bir bağlantı.

3.    Uyarlanabilir tasarım. Mobil cihazlar kullanılarak yapılan alışveriş ve ziyaretlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Tüm site işlevleri, akıllı telefon kullanıcıları için elverişli ve ulaşılabilir olmalıdır.

4.    Ayrıntılı ürün bilgisi. Rekabet, en iyi fiyat ve ayrıntılı bilgileri sağlayan siteler tarafından kazanılır. Fotoğraflar ve videolar, ambalajdan çıkarma, bağımsız inceleme, teknik özellikler, geri bildirimler, ödeme ve teslimat verileri - hepsi neredeyse her ürün öğesi için standart bir settir.

5.    Uzman statüsü. Günümüzde birçok mağaza ürün, indirim ve bonuslar sunmaktadır. Fakat site, kullanıcılar için faydalı bilgiler barındırdığında gerçekten dikkat çekici olacaktır.

Online bir mağaza nasıl oluşturulur: talimatlar

Ürün seçiminden, ticari sitenizi internette tanıtmaya, kendi online mağazanızı nasıl yapacağınıza bir göz atalım.

Niş seçimi ve tedarikçi araştırması

Bu en önemli aşamadır. Burada, orta yolu bulmamız gerekir çünkü:

·         popüler bir niş kar getirecektir fakat her gün rakiplerle savaşmanız gerekecektir;

·         az bilinen bir yolda minimum rekabetle karşılaşırsınız fakat ürünlerinizin popülerlik kazanması için reklama daha fazla yatırım yapmanız gerekir.

Popüler bir nişte, ancak dar bir temayla online bir mağaza oluşturabilirsiniz.Örneğin her türlü giysiyi değil, sadece kotları (belki de belirli bir markanın kot pantolonlarını) satabilirsiniz.

Nişi seçmeden önce talep üzerinde bir çalışma yapmak hayati önem taşır. Veri kaynağını ürün guruplarının internetteki değerlendirmeleri oluşturabilir. Niş seçiminizin nesnelliğini kendiniz doğrulayabilirsiniz: örneğin, Google Trends'de.

Karar verdikten sonra bir tedarikçi aramalısınız. Dikkate alınması gereken kriterler:

·          konum – nakliyeye fazla para ödememek ve tedarik kesintisi sebebiyle müşteri kaybetmemek için olabildiğince yakın;

·          kalite – resmi temsilciler aracılığıyla veya direkt olarak üreticilerden sipariş vermek daha iyidir;

·          fiyat ve koşullar – yeni bir mağaza için büyük bir toptan alım uygun olmayacaktır. Bu yüzden pazarlık etmeli veya başka tedarikçiler araştırmalısınız.

Hedef kitle çalışması

Kimin için çalıştığınızı bilmelisiniz. Bu nedenle, online mağazayı oluşturmadan önce müşterilerinizi gözünüzde canlandırmalısınız. Hedef kitlenizin temel karakteristikleri:

·         cinsiyet;

·         yaş;

·         finansal durum;

·         medeni hal;

·         ilgi alanları, hobiler;

·         çocuk sahibi olup olmama;

·         diğer (ev, araba vb. sahibi olmak).

Veri toplama kaynakları: fiyat izleme servisleri, devlet istatistik kurumu resmi web sitesi, anketler, rakip web sitelerinin yanı sıra SEMRush, AdVse, Spywords, Serpstat, SimilarWeb vb. uzmanlaşmış siteler de kullanılabilir.

Teknik yönler: alan adı kaydı, site kurulumu

Ürün grupları seçildiğinde, online mağazanın adını ve alanı adını bulabilirsiniz. İdeal şartlarda bu iki kavramın, birbirlerin hatırlatmaları açısından, aynı olması gerekir. Gerçekte ise tüm karlı isimler kayıt altına alınmış durumdadır. Bu nedenle kafanızı çalıştırmanız gerekir. Alan adında olması gerekenler:

·         anlaşılırlık;

·         minimum karakter sayısı;

·         tercihen – hedef kitlenin dilinde bir isim;

·         karmaşık alfabetik harf kullanmamak;

·         mağazanın içeriği ve özellikleri ile ilişkili kelimeleri bulundurması.

Herhangi bir kayıt kuruluşunun web sitesinde seçilen alan adı seçeneklerini kontrol edebilirsiniz. Artık bir hosting kiralayabilir, online mağazanızı oluşturmaya başlamak için bir CMS seçebilirsiniz.

Online Mağaza Tasarımı

CMS genellikle standart bir şablon sunar. Bunu, kendi elementlerinizi ekleyerek değiştirebilirsiniz. Online mağaza tasarım gereksinimleri şunlardır:

1.    UX / UI.  Diğer bir deyişle, kullanıcılar için en kullanışlı site. Anlaşılır bir menü, kullanışlı kategori bölümü, parlak butonlar, dikkat çeken bir sepet, basit bir sipariş algoritması. Ideal olarak, özel rotaları haritalamanız ve farklı tasarım seçeneklerini test etmeniz gerekir.

2.    Elemanlar arasında bolca boş alan, sayfa başına en fazla 3 renk, okunaklı klasik yazı tipleri.

3.            Kurumsal tarz. Mağazanın rakiplerinden farklı olması bir mecburiyet olduğundan bu bir önkoşuldur. Kurumsal kimlik öğeleri şunlardan oluşur: logo, kurumsal renk ve yazı tipi. Bir logo ve web sitesi başlığı oluşturmak için bir tasarımcı kullanabilir veya kolayca online logo üreteci Logaster’ı kullanabilirsiniz.

4. Kaliteli fotoğraflar. Her ürün için profesyonel bir çekim yapın. Doğal bir arka plan ve ürünün "ortamda" bir fotoğrafını kullanın. Kullanıcılara ürünün her milimetresini görme imkanı verin.

5. Maksimum sadelik.  Daha az metin – daha fazla düğme ve resim.

Ürünleri eklemek, ödeme ve teslimat seçeneklerini düzenlemek

İşlem, seçilen CMS'nin özelliklerine göre değişir. Platformunuzun kurulumuna ait talimat ve önerileri inceleyerek daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Genelde, tüm modern CMS’ler yönetim açısından kullanışlıdır ve zorluk çıkartmazlar.

Online mağaza tanıtımı: temel öneriler

Online bir mağazanın nasıl yapılacağını zaten biliyorsunuz - ipuçları tam teşekküllü bir satış platformu oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Şimdi mağazanın müşteriler tarafından bilindiğinden emin olmanız gerekir. Mağazayı tanıtmanın birkaç yolu vardır: 

Tanıtım tipi Özellikler Hedefler Ne elde edilebilir? Hangi projeler için uygun?
SEO Önceden tanımlanmış bir stratejiye göre Google arama motorunda web sitesi optimizasyonu Ürün sorguları için arama sonuçlarında üst sıralara ulaşmak. Benzersiz ziyaretçiler edinmek ve bunları müşterilere dönüştürmek. Benzersiz trafiğin artması, arama sonuçlarında TOP-10'a ulaşılması Kaynak ve zamanı olan tüm online mağaza türleri (tanıtım sonuçları 3-12 ay içinde fark edilir)
Kaynak reklamcılığı Google kullanıcıları ve arama motorunun reklamcılık ağına dahil olan siteler tarafından görülen ücretli kısa reklamlar. Reklamlar, belirli nedenden ötürü belirli bir kitleye hedeflenir  Hızlı bir şekilde ilgi çekmek, mağazanın ilk günlerinden itibaren sipariş almaya başlamak Kapsam ve dönüşümlerin artışı Tüm online mağazalar. Fakat özellikle küçük – en kısa zamanda geri ödeme almanın önemli olduğu işletmelerde
SMM Sosyal ağlarda tanıtım: mağazanın resmi guruplarının sürdürülmesi Markaya sadakat oluşturmak, yeni müşteriler çekmek ve mevcut müşterileri elde tutmak, geri bildirim akışı oluşturmak Güven ve takipçi artışı Pazarda kendinden emin bir pozisyon almaya, olumlu bir imaj yaratmaya, takipçilerle diyalog kurmaya kararlı şirketler
E-posta Sıcak" ve "soğuk" kitleler için e-posta bültenleri Haber bültenlerinin türüne bağlı olarak: satışları etkinleştirmek, eski müşterileri geri kazanmak, ilgiyi artırmak, yeni ürünler hakkında bilgi vermek Sadakat artışı, tekrarlanan sipariş sayısında artış Zaten kendi müşterileri ve potansiyel müşterilerin veri tabanına sahip olan şirketler
Hedef reklamcılığı Reklamlardan videolara, çeşitli biçimlerdeki sosyal ağlarda reklam vermek. Reklam görüntülemeleri için ince ayar yapma imkanı Potansiyel kitleye mağazanın ve ürünün faydalarının sunumu Kapsama alanı artışı Yeni müşterilerle ilgilenen tüm şirketler.
Yerel reklamcılık “Trend belirleyiciler”ın yayınlarında online mağaza veya üründen bahsetmek Site popülerleştirme, marka bilinci oluşturma Kapsama alanı artışı Sağlam bir pazar nişini işgal etmek isteyen tüm şirketler

Sonuç

Bir online mağaza oluşturmak sadece ürünleri içeren bir web sitesi geliştirmekten ibaret değildir. En başından itibaren kendi markanızı yaratın; tanınabilir, benzersiz bir stil ve mümkün olduğunca kullanıcı dostu. Her zaman gelişim üzerine düşünün; tasarımı geliştirin, ulaşım alanınızı artırın, benzersiz çözümler sunun. Aynı anda birkaç tanıtım aracı kullanın. Müşterilerinize iyi bakın: uygun fiyatlar, hızlı ve rahat teslimat, dostça iletişim ve seçimlerine yardımcı olacak çözümlerle ilgilenirler. Gelişime mümkün olduğunca çok zaman ayırın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör