İnternet Kafeler için Sistem Önerileri

Sponsorlu İçerik

Kullandığımız tüm donanımlar belirli bir amaç için tasarlanır ve o amaçların temel ihtiyaçlarını gözeten özelliklere sahiptir. Örneğin bu nedenle işlemciler seviye seviye üretilir, ekran kartları hem kendi içlerinde hem de amaca göre profesyonel ve oyuncu serisi olarak ayrılır.

Kişisel olarak bizim ihtiyaçlarımız ile kurumların ihtiyaçları da ayrıdır. Örneğin bizler bir oyun bilgisayarı kurduğumuzda, güç tüketimini çok fazla düşünmeyebiliriz. Ama bir internet kafe bilgisayar topladığında, güç tüketiminin performans kadar düşünülmesi gerekebilir. Zira biz bir tane sistemle günde birkaç saat oyun oynarken, internet kafede onlarca bilgisayar bütün gün çalışma halindedir. Dolayısıyla bileşen kalitesi ve güç tüketimi, yapılan yatırımın uzun ömürlü ve tasarruflu olması için ürün seçerken önemli kriterlerin başında gelir.

Aşağıda göreceğiniz sistemler, bir internet kafenin ihtiyaçları doğrultusunda hazırladığımız sistem önerileri.

Giriş seviyesi sistemde, Ryzen 5 ya da Intel i5 seçimleri, NVIDIA GTX 1660Ti ekran kartı ile uyumlu bir şekilde yeterli performansı sağlayacaktır. GTX 1660Ti, 1080p oyun oynama hedefinde minimum seçilmesi gereken ekran kartı olmalı.

Anakartlar ise her iki işlemci için de B serisi, çok pahalı olmayan ama performans konusunda da bir kısıtlama yaratmayacak seçimlerden oluşmakta.

Orta seviyede ise Ryzen 7 ve i7 seçimleri doğal upgrade yolu. K serisi işlemciler ile Intel tarafına overclock opsiyonu geldiğinden platform olarak Z390 tercih edilmeli. Aynı mantıkla eğer AMD'de de overclock denenecek ise platformun X470 olması daha güvenli olacaktır.

Ekran kartının NVIDIA RTX 2060 Super olması, hem Ray Tracing gibi en güncel teknolojilerin desteklenmesini hem de 1080p'de oyuncuların 60 fps ötesine geçme beklentilerini karşılar. 2560x1440 gibi daha yüksek çözünürlüklere de çıkılabilir.

Üst seviyede ise yine Ryzen 7, ihtiyaç varsa 9 ile Intel tarafında i9 9900K'yı görüyoruz. Platformlar X570 ve X390 olarak seçildi. Ekran kartı da şu an itibarı ile rakipsiz konumda bulunan NVIDIA RTX 2080Ti. Burada artık 1080p'nin de ötesinde mümkün olan en yüksek ayarlar ve 4K oyun gibi seçenekler de oyunculara sunuluyor.

Bellek miktarı ise günümüzün oyunları için 16GB altında olmamalı. Kit olarak 2x8 GB alınırsa çift kanal kurulumu olacağından, daha yüksek performans sağlayacaklardır. Üst seviyede 32GB tercih edilebilir.

Disk konusu ise kafenin ihtiyaçlarına göre belirlenmeli. Platformlar NVME SSD desteği sunmakta.

Kasa olarak yine özellikle internet kafenin dekoruna ya da hedef kitlesine uygun bir model belirlenmeli. Düzgün bir havalandırma haricinde, LED aydınlatma gibi opsiyonlar değerlendirilmeli.

Güç kaynağı giriş seviyesi için 500 Watt iken, yukarı doğru çıkıldıkça 750Watt'a doğru yol alıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, 80 Plus sertifikalı modellerin seçilmesi.

Monitör de yine seçilen ekran kartına uyumlu şekilde ve mümkünse oyuncuyu rahat ettirecek ergonomi ayarlarına sahip olan minimum 1080p 144Hz monitörlerden seçilmeli. Burada ek olarak NVIDIA G-Sync desteği de aranırsa, görüntü kalitesinde ekstra bir artış sağlanabilir.

Yazdığımız sistemler, hem piyasadaki tüm oyunları desteklerken hem de sundukları düşük enerji tüketimi avantajı ile özellikle internet kafelerin elektrik faturalarını kabartmadan, oyunculara en iyi şekilde hizmet verecek altyapıya sahip.

BeğenFavori Paylaş
Tüm blog yazılarını gör