Huawei P9 Lite 2017 & Kullanıcı Deneyimi

Merhabalar. Yaklaşık 1 hafta önce Asus Zenfone 6'dan Huawei P9 Lite 2017'ye geçmiş bulunmaktayım. Telefonun 16 GB Siyah modelini 1169 TL'ye Hepsiburada'dan aldım. Bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi telefonlardan biri bu diğeri de Samsung J7 Prime idi. Şahsen 2 boyunca 6 inç bir telefonu kullandıktan sonra 5.5 inç yerine az da olsa daha küçük olan bu telefonu seçtim.

Yeni ve merak edilen bir telefon olduğu için 1 haftalık kullanıcı deneyimlerimi aktarmak istedim. Aklıma gelenleri eklemeyi düşünüyorum, değinmediğim veya sizin merak ettiğiniz bir soru olursa lütfen yorumlara yazın. Ayrıca karşılaştırmak adına Samsung J7 Prime'la ilgili kullanıcı deneyimi okumak isterseniz BURADAN @sabermurat hocamın yazısına ulaşabilirsiniz.

1* Tasarımdan başlamak gerekirse telefon 5.2 inç büyüklüğünde. 7.6 mm inceliği ve 147 gr ağırlığı ile elinize aldığınızda gayet kibar bir telefon hissi veriyor. Ayrıca arka tarafı cam olduğu için hem görsel hem de hissiyat olarak çok iyi oluyor. Hele ki siyah modelinin şahsen çekici bir duruşu var.

2* Tasarımdan devam edecek olursak arka üst kısımda parmak izi okuyucus bulunmakta. Zenfone 6'dan geçen biri olarak bu teknolojiye ilk kez kullandığım için mi bilmiyorum ama gerçekten çok hızlı bir şekilde algılıyor parmak izinizi. Hani iPhone veya başka bir telefonla karşılaştırabilecek durumda değilim fakat kesinlikle parmak izi okuyucusundan yana bir sıkıntınız olmayacaktır. Telefonu elinize aldığınızda işaret parmağınız tam o noktaya geliyor. Ben iki işaret parmağımı da tanımladım, telefon kilidini açmak gerçekten çok kolay. Olmazsa olmaz haline geldi artık benim için.

3* Hoparlör telefonun alt kısmında sağlı sollu yer almakta. Ses kalitesi de yüksekliği de gayet iyi, her kullanıcıyı tatmin eder diye düşünüyorum. Ayrıca alt kısımda olması telefon cebinizdeyken çaldığında daha kolay duymanıza sebep oluyor. Fakat kulaklık için aynı şeye diyemeyeceğim hatta işin aslı kulaklıktan hiçbir şey beklemeyin, sırf kulaklık çıkmadı demeyelim diye koymuşlar resmen, çok nadir müzik dinlerim veya çok bir şey beklemiyorum kulaklıktan diyen biri değilseniz yeni bir kulaklık almanız gerekebilir.

4* Telefonda 3000mAh batarya bulunmakta. Beni bayağı memnun etti. Birkaç gün önce gece şarja bıraktım ve tam şarj olduktan sonra sabah 9-10 gibi aldım telefonu. Telefon gün boyu şu ayarlarda çalıştı;

Wireless, mobil veri, konum sürekli açık, parlaklık da genelde %35-40 civarında, dışarıdayken kısa bi zaman da olsa tam parlaklıktaydı.

Genel olarak Chrome, Whatsapp, Instagram, Spotify ve Twitch'i aktif olarak kullandım. Akşam 10.33'te %25 şarjım kalmıştı ve 6 saat 27 dakikalık bir ekran süresi almıştım. Sonrasında gece telefonu şarja takmadım, sabah 10'da kalkıp bi yarım saat daha kullandıktan sonra %16'da ekran süresi 6 saat 54 dakika olmuştu. Kısaca %15 uyarısını aldığınızda ortalama 7 saat ekran süresine ulaşabilirsiniz. Yalnız bir kere Maçkolik uygulamasına girmeme rağmen sürekli arkada açık kalmış, o yüzden daha iyi sonuç alabilme imkanınız var. SS'lerde de gördüğünüz gibi yazılım kısmında bayağı üst kısımda yer almış. 🙂 Normal kullanımda günü %40 ile tamamladığım oluyor. Tabii bu benim az kullanımımdan da kaynaklanıyor ama demek istediğim bir günü çok rahat çıkarır.

5* Kamera konusunda çok diyebileceğim bir şey yok, zaten internette yeteri kadar bilgi varken benim gibi çok bilgisi olmayan birinin buraya örnek koymasının bir anlamı olacağını düşünmüyorum. Beni tatmin etmeye etti ama çok bir şey bekleyen biri değilim zaten bu konuda, internetten bakmnızı tavsiye ederim.

6* Hız konusuna değinecek olursak telefon gayet hızlı. Gerek uygulama geçişlerinde gerek uygulama açılışlarında bir sıkıntı yaşamadım. Parmak izi okuyucu da çok hızlı olunca hemen kilit açıp uygulamaya girip işinizi halledip çıkabiliyorsunuz.

7* Parlaklığı sona aldığınız zaman evdeyken rahatsız edecek derecede olabiliyor. Güneşli havalarda yeterli geldi bana. Bu konuda da memnun kaldım.

8* Bu arada Android 7 ile geliyor. Güncelleme almaya da devam edecek sonuçta yeni bir telefon olduğu için. Ayrıca EMUI arayüzü çok hoşuma gitti. Onu da belirtmeden geçmeyeyim.

Peki gelelim sıkıntılı kısımlara,

9* Şimdi bunu normalde yazmam bana öyle geldi galiba diye düşünüp ama DH'de de biri yazmıştı. Sıkıntı şu ki ekran kaygan değil. Yani nasıl anlatsam pürüzlü gibi diyemem fakat tam kaygan da değil gibi. Nadir de olsa parmağımı algılamadığı oluyor. Belki benim telefonumla alakalı bilemiyorum ama bi kaygan olmama durumu var. Ne kadar takılırsınız böyle bir şeye bilmiyorum ama belirtmek istedim. Bunu en iyi gidip kullanmakla anlarsınız tabii ki.

10* Videolu karşılaştırmalarda gördüğüm kadarıyla 2017 olmayan modelinde kamera daha iyi duruyor. Tabii daha kapsamlı araştırmak gerek ama daha yeni modelde kamera kalitesinin düşmesi durumu biraz garip bi durum. Üstte dediğim gibi beni tatmin etmeye etti ama insan bunu görünce neden demek istiyor. 🙂

Genel değerlendirme yapacak olursak bu bir hafta içinde benim ekranın kaygan olmaması durumu dışında gözüme çarpan bir sıkıntısı olmadı. Tam tersine çok hızlı, parmak okuyucusu çok iyi ve pil konusunda kullanıcıyı tatmin eden bir telefonla karşılaştım.

Şunu da belirtmeden geçmeyeyim, tek bu telefonda değil her telefonda olumlu/olumsuz ne okursanız okuyun, önce bir yerden deneyimlemeye çalışın. Aklıma gelenler şimdilik bunlar, lütfen soru sormaktan veya yanlış verdiğim bir bilgiyi düzeltmekten çekinmeyin. 🙂

#Huawei #HuaweiP9Lite #HuaweiP9Lite2017

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör