Huawei P40 Serisi

Tanıcıtı Reklam

Huawei'nin yeni P40 serisi, online yapılan tanıtımla duyuruldu. Huawei P40 serisi üç telefondan oluşuyor. Telefonların tam özellik listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni telefonların başlıca özelliklerini değerlendirdiğimizde, yine en önemli gelişmelerin kamera tarafında toplandığını görüyoruz.

Her üç telefon da iddialı kamera özelliklerine sahip olmakla beraber, modelden modele değişen bir kamera kurulumu söz konusu. Ancak her üç model de Ultra Vision adı verilen 50 Mega Piksel ve 1/1.28 inç boyutundaki RYYB sensör bulunuyor. Bu sensör dünyanın en büyük telefon kamera sensörü. Sensör büyüklüğünün avantajı, fotoğraf makinelerinden de bildiğiniz gibi, daha çok ışık alabilmesi. Huawei'nin iddiası, rakiplerinin uzun pozlama yaparak elde ettiği ışık miktarını, normal çekim modlarında dahi sağlayabilmesi.

Elbette ışık kapasitesinin artmasında RYYB sensörün de rolü var. Bu sensör tipi yeşil yerine iki tane sarı piksel dizilimi içeriyor. Bu da iki tane yeşil dizilime sahip RGGB sensörlere göre daha fazla ışık almasını sağlıyor.

P40 Pro+ 8MP 10x periskop kamerası ile yakınlaştırma konusunda en iddialı model. Onu takip eden P40 Pro, 12MP 5x periskop kamerası ile 5x yakınlaştırma sunuyor. P40 ise 8MP ve 3x yakınlaştırma sunabilen kamera ile geliyor. P40'ta periskop kamera bulunmuyor.

P40 Pro+, diğer iki modelin sunmadığı ikinci bir tele kamera ile 3x optik zoom yaparak, periskop kamera ile birlikte en geniş yakınlaştırma aralığını destekliyor. Aynı zamanda P40 Pro ile beraber ToF derinlik algılama kamerası bulunuyor.

Sonuç olarak Huawei P40 Pro+, 100x, P40 Pro ise 50x yakınlaştırma değerine ulaşıyor.

Huawei P40 Pro+ ve Pro modelleri 40 MP, P40 ise 16 MP ultra geniş açılı kameraya sahip.

P40 Pro+ modeli, OIS'in en az gerektiği ultra geniş açı kamerası haricindeki tüm arka kameralarında OIS destekliyor. Diğer iki model ise 50 MP kamerasında OIS sunuyor.

Her üç model de ön kamerada 32MP algolayıcı sunarken, Pro ve Pro+ modelleri aynı zamanda IR sensör barındırıyor.

Özellikle gece çekimi, yüksek miktarda yakınlaştırma ve portre gibi kritik konularda, sonucun iyileştirilmesi için yapay zekadan da faydalanılıyor.

Ortak ve Ayrı Noktalar Neler?

Her üç telefonun da ortak noktası, kullandıkları işlemci platformu. Huawei Kirin 990 ile donatılmış P40 serisi, 8GB RAM ve modele göre değişen depolama alanları ile geliyor. P40 Pro+ ve P40 Pro'nun OLED ekran boyutu 6.58 inch'ken, çözünürlükleri 2640x1200. Her iki telefon da 90Hz tazeleme hızı ile çalışabiliyor. 6.1 inç boyutu ile daha küçük olan P40 ise 2340x1080 çözünürlüğe sahip ve ekran tazeleme oranı 60 Hz.

Gövdedeki farklı boyutlar pil kapasitesini de değiştiriyor. P40 pro+ ve P40 4200 mAh kapasiteye ve kablosuz şarj imkanına sahipken, daha küçük olan P40 3800 mAh pille geliyor ve sadece kablo ile şarj oluyor.

Her üç telefon da ortak bir tasarım dili kullanıyor ve nerdeyse tamamen ekrandan oluşan ön yüzüne, estetik olarak şekillendirilmiş köşeler eşlik ediyor. Her üç telefonun da renk çeşitleri bulunmakta.

Huwei P40 serisi Android 10 tabanlı EMUI 10.1 ile geliyor ve HMS sistemini kullanarak uygulamalara erişim sağlıyor.

BeğenFavori Paylaş
Tüm blog yazılarını gör