GTA IV Complete Edition Güncel Sistemde Çalıştırma Rehberi (enb içerir😎)

 

#GTAIV #enb

 

GTA 4 yeniden Steam'e gelmiş. Ben eskiden almıştım. Canım New York çekince yine grafik ve araç modladığım GTA V'e Liberty City mapını eklemeye kalktım ama beceremedim. GTA 4'ü daha önce bu laptopa indirmiştim ve fps drop çok yaşadığımdan silip 5 yüklemiştim. Şimdi yine tersini yaptım. O kadar uğraştığım V'i silmek çok hoş olmadı ama 130 gb olunca ikisi birden olmuyor 😁

GTA 4'ü güncel makinelerde çalıştırabilmek için en temel şey Steam kütüphaneden başlangıç seçeneklerini şu şekilde ayarlamak;

-nomemrestrict -norestrictions -percentvidmem 100 -noprecashe -novblank -heapsize 2097152 -windowed -availablevidmem 4096 (mb olarak ekran kartı belleği)

Malesef yeni kartlarda tam ekran çalışmıyor oyun. Bir de biraz daha optimize olduğunu düşündüğüm bir ayar daha var;

Oyunun kurulu olduğu dizin > pc > stream.ini 'yi not defterinde açıyoruz.

Oyuna 4 gb ram verebilmek için ; 409600 (Sisteminiz 6gb ise)
Oyuna 6 gb ram verebilmek için ; 614400 (Sisteminiz 8gb ise)
Oyuna 8 gb ram verebilmek için ; 819200 (Sisteminiz 10gb+ ise)

tabi bu gerçekten böyle olduğunu sanmıyorum sonuçta ilk açtığımda da çatır çatır 8gb kullanıyordu ama FPS dropların azaldığını gözlemledim.

Bu kısımlar aslında Steam Topluluk bölümünde yazılmış ve Steam tarafından da sabitlenmiş. Şimdi gelelim orada bulamayacağınız konulara 😎

 

PATCH DOWNGRADE

Steam'den indirdiğinizde EFLC'de içinde geliyor ancak multiplayer kısmı kaldırılmış. Multiplayer'ın olduğu son sürüm ise 1.0.8.0. Bence daha da geriye gitmeyin. Çünkü 1.0.7.0'da ekran kartını hiçbir şekilde tanıtamıyorsunuz. Herkesin en performanslı ve moddinge en müsait diye bahsettiği 1.0.4.0 sürümünü de denedim. Eski ekran kartlarında belki olabilir ama ben aman aman bir fark göremedim. Ben sadece bır tık ta daha performanslı geldiğinden 1.0.8.0'e döndüm.Multiplayer'a girebiliyorum ancak bu sefer de EFLC'niz olmuyor 🙁

Downgrade için gerekli klasör: https://drive.google.com/file/d/1yohkSxtsZVIZxnwxkqtlK0J7La-Sgdpf/view

Kurulum için Readme dosyasını okuyabilirsiniz. LaunchGTAIV.exe'sini ana dizine atıyorsunuz ve teker teker sırayla düşürmek istediğiniz sürümün klasöründeki .exe'yi çalıştıyorsunuz. Kurulumdan sonra artık oyunu LaunchGTAIV.exe den çalıştırmanız gerekiyor. Böyle olunca da Steam'de yazdığımız başlagıç seçenekleri işlemiyor. Aynılarını yukarıdan aşağıya yazarak ''commondline.txt''olarak kaydedip ana dizine attığınızda yine aynı işlevi görüyor.

 

ENB MEVZUSU

Enb aslında kendi başına oyunun grafiklerini baştan aşağıya değiştirmiyor. Çeşitli filtrelerle daha next-gen taklidi yapabilmesini sağlıyor. Youtube'ta izlediğiniz videoların neredeyse hepsinde texture modları da kullanılıyor.

Birkaç enb mod denedim ve burada en düzgünü paylaşacağım. Gerçekten yapan artık risk almayıp ufak oynamalar mı yapmış bilmiyorum ama gerçekten çok bir performans kaybı yaşatmıyor ve herhangi bir crash'e yol açmıyor. Hem kurulumu da çok basit sadece dosyaları oyunun ana dizinine atıyorsunuz. Medium , Low ve Very Low klasörleri var. Ben Low klasöründekini kullanıyorum. Motion Blur için içindeki tek bir dosyayı ana dizine atmanız yeterli.

Kullandığım ENB: https://www.gtainside.com/en/gta4/mods/119640-excellent-enb-graphics-v3-last-final-1-0-4-0-1-0-8-0/

Her enb'yi yüklemeye çalışmayın çoğu eski sürümler için ve yeni sürümde crash veriyor. Mesela 1.0.4.0'a indiğimde şunu; https://gta4-mods.com/simple-enb-for-natural-and-realistic-lighting-f20765.html denedim. Evet çok güzel ama eski sürüm benim ekran kartımı adam akıllı tanımadığından çok oynanmayacak seviyede olmasa da performans düşüyor.

 

DÜŞÜK SİSTEMLER İÇİN OPTİMİZASYON

Aslında düşük sistemler için dememin sebebi rendering'i yani gördüğünüz alanı azaltması. İş yapar bir sisteminiz varsa can sıkıcı oluyor. Yakındaki grafiklerde birşey değişmezken uzaklar sis bulutu oluyor. Yakınlara da sis yaptığından sanki hava sürekli sisliymiş gibi oluyor zaten orjinali kasvetli olan GTA4'te bu durum çok sırıtmıyor aslında. Bu yüzden düşük sistemli arkadaşlar kullanabilir diye düşünüyorum. Etkili.

Optimizer: https://www.gtagaming.com/gta-iv-optimizer-fps-boost-2014-zupper-f27662.html

 

GTX 1060 VE ÜSTÜ İÇİN TEXTURE MODLARI

Ben şu an kullanmıyorum ama ilk kurarken yapmıştım. ENB ile birleşince sistemi biraz zorluyor. Yani benim sistemim gibi 1060'ın bir tık altında bile olsanız ya sadece ENB kuracaksınız ya da standart grafiklere HD texture. İkisini birden yaptığınızda da sonuç çok tatmin edici oluyor. Bunların da kurulumu oldukça basit sürükle-bırak mantığında.

Binalar ve tüm harita için texture modu: https://yadi.sk/d/znUgvSazVeiHE

Yollar için texture modu : https://www.mediafire.com/file/w1mhx0u12b2641m/Road_Textures_by_DKT70.rar/file

 

GELELİM SCREENSHOTLARA (Texture modu yok)

Sistem:

Acer Nitro 5

İ5 9300

16gb ddr4

Gtx 1650 4gb

 

Kolay gelsin , iyi eğlenceler 👌

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör