GitHub ve BitBucket'e Git ile Dosya Aktarma, Çekme ve Ortak Çalışma - (Basitçe)

Öncelikle tabiki Git'i kurmamız lazım => https://git-scm.com/downloads

1- Daha sonra adımlarımız şöyle GitHub veya BitBucket hesabımıza giriyoruz anasayfada "New Repository" 'ye tıklıyarak yeni bir depo oluştur diyoruz.

GitHub için:

BitBucket için:


2- GitHub'ta açılan yeni depo ekleme ekranında "Repository Name" kısmına depo adımızı giriyoruz burda şunu belirtiyim GitHub özel depo oluşturmaya izin vermiyo bunun için ödeme istiyo sadece public depo oluşturabiliyosunuz fakat BitBucket'te kendinize özel şifreli depo oluşturabilirsiniz. "Initialize this repository with a README" 'yi işaretleyerek bilgisayarımıza sorunsuz bir biçimde clone yapabilmemiz için gereken readme dosyasını otomatik oluşturuyoruz fakat bu bitbuckette otomatik olmuyo menuel olarak oluşturacağız bunuda aşağıda anlatacağım.

BitBucket'te ise "Repository name" 'e depo ismini giriyoruz başka bişeye dokunmamıza gerek yok eğer özel depo istiyosanız "This is a private repository" 'yi işaretleyerek şifrenizle sadece erişebiliyorsunuz "Advanced Setting" 'ten eğer ortak bir developer çalışması ise "Language" 'den dilinizi seçebilirsiniz daha sonrasında "Create repository" diyerek depomuzu oluşturabilrsiniz.

GitHub için:

BitBucket için:


3- Gelelim README dosyasını oluşturmaya GitHub için zaten otomatik oluşturmuştuk şimdi BitBucket için oluşturalım "Create a README" butonuna tıklayarak dosyamız karşımıza geliyo sonrasında içindekiler silerek "Commit" diyoruz

 

GitHub için:

BitBucket için:


4- Şimdi clone yapacağımız linkimizi  GitHub'ta "Clone or Download" butonuna tıklayarak açılan pencereden linki kopyalıyoruz.

BitBucket'te ise "Overview" menüsünden link kopyalıyabiliriz.

 

GitHub için:

BitBucket için:


5- Şimdi Git'i depomuzu nereye oluşturmak istiyorsak orda sağ tık->Git bash diyerek açıyoruz ben masaüstünde oluşturacağım. Bunun için "git clone (githubdan veya bitbucketten kopyaladığımız link)" olacak şekilde yazarak enter'liyoruz ve depomuzu çekme işlemini başlatıyorız.

 

GitHub ve BitBucket için aynı kod sadece doğal olarak kopyaladığımız link farklı:

Gördüğümüz üzere depoyu çekti ve depo ismimizde masaüstünde bir klasör oluşturdu, depomuzda olan readme dosyasınıda indirdi.


6- Daha sonra masaüstümdeki depoma yani klasörün içine deneme ve gösterme amaçlı bir adet resim atıp bunu Git'le yollayacağım tabi siz bütün dosyalarınızı aynı şekilde yollayabileceksiniz. "Untitled.png" adında resmimizi depomuza atıyoruz sonrasında şu kodu "git add *(çarpı) " girip enter'leyerek depomuzun içindeki bütün dosyaların yüklenmeye hazır hale gelmesini sağlıyoruz.

 

GitHub ve BitBucket için aynı komut:


7- Şimdi "git commit -m '(buraya ne yaptığının özeti gelecek, çift tırnak içinde)' " diyerek bir resim eklediğimizi blirtiyoruz ve bunu commit olarak depomuza yükleyeceğiz şimdi komtumuzu yazdıktan sonra enter'e basarak bu işlemide gerçekleştiriyoruz

GitHub ve BitBucket için aynı komut:


8- Sıradaki komutumuz "git push origin master" ile bütün depo içeriğimizi yüklüyoruz. Bu komutu girdikten sonra eğer GitHub için yapıyorsak GitHub login penceresi, BitBucket için yapıyorsak BitBucket login penceresi açılıyor buraya bilgileri girip login olarak sunucudaki depoylada pcmiz arasında irtibatı kurmuş oluyoruz.

GitHub ve BitBucket için aynı komut:

 

ve artık mutlu son gördüğünüz üzere dosyalarımız sunucudaki depomuza yüklendi.

GitHub için:

Yüklediğimiz resim

yaptığımız commit ile yolladığımız ileti

 

BitBucket için:

Yüklediğimiz resim

yaptığımız commit ile yolladığımız ileti

Eğer yüklediğimiz dosyaları yaptığımız push'u başka bi yerde indirmek isityorsak yaptığımız gibi "git clone ..." işleminden sonraki pushları için "git pull" komutu ilede verileri yerel depomuza çekebiliriz.


Şimdi gelelim ortak çalışmak nasıl oluyor, public yani genel olarak depo oluşturduysak kopyaladığımız linkte yaptığımız gibi işlemleri gerçekleştiriyoruz arkadaşımızın yaptığı pushları ise yine "git pull" komutu ile çekebiliyoruz çektiği dosyaları otomatik sizinkilerin üstüne yazdığı için aynı dosyalarda değişik yapmamalısınız eğer yaparsanız hata alırsınız ve komple yerel deponuzu silip tekrar "git pull" edersiniz tabi yedeğinizi alarak.Ama özel bi depoda çalışacaksanız arkadaşlarınızla ortak bi GitHub veya BitBucket hesabından "git push" veya "git pull" ve diğer komutları kullanarak çalışabilirsiniz.

 

 

 

#git #GitBash #GitHub #BitBucket #Repository

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör