Gelişemeyenler / Dijital Not

 

 

Bence bizim ülkenin geri kaldığı bir diğer taraf ise dijital not kısmıdır. Bu iki kelime bir araya gelince o kadar da büyütülecek bir durumun olmadığını düşünebilirsiniz fakat yurt dışında ki üniversiteler de oldukça sıkça yer alan bu terim ne yazık ki bizim üniversitelerimiz de neredeyse hiç yok.

Geçen sene üniversite derslerime notebook ile girmeye başlayarak tek bir cihazla bütün derslere erişim sağlayabiliyordum fakat bu diğer öğrencilerden olumsuz bir geri dönüş almama neden oldu onlara göre yaptığım bu hareket sadece gösterişten başka değildi.

Fakat bana göre mükemmel bir yoldu çantanız da bir laç defter taşımak yerine sadece 1 kg civarında bir notebook ile her işimi anında görebiliyordum. Bu da bana toplu bir düzene girmem de yardımcı oldu.

 

Youtube da bu konuya biraz bakındım ve yurtdışında bunun sıradan bir şey olduğunu öğrencilerin derslere dizüstü bilgisayarlar ile girip birbirleri ile hızlı bir ağ içerisinde gerek not paylaşımı gibi bir çok olaya sahiptiler. Oturdukları yerden bir proje üzerine hızlı reaksiyonlar gösterip zamandan tasarruf ediyorlardı bu benim çok hoşuma gitmişti.

Daha sonra bizim tarafda ki üniversitelere bakınca (burada ki önemli nokta popüler üniversiteleri hariç tutuyorum) diğer üniversite öğrencilerinin derse gelirken defteri bırakın kalem bile getirmemesi ve benim o anki şaşkınlığım aklıma geliyor. Bu durum umudun yalnızca gençlere bağlandığı bu ülkede gençlerinde aslında cahil olmayı seçtikleri geliyor nedeni de bazılarının davranışları cidden hiç eğitim almamış bir birey gibi. Üniversiteyi kazanmışlar ama hala liseli gibi davranışları zaten kendi adıma utandığım bir durum.

 

Türkiye de ki büyük ve gelişmiş üniversitelere bakıcak olursa buna Koç gibi bir üniversiteyi örnek gösterebilirim. Öğrencilerin dijital not sistemine entegre olduğunu gördüm ve bu hoşuma da gitti aynı üniversite de okumasanız da ortak bir proje üzerine çalışırken Dijital Not sisteminden faydalanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum ne kadar hızlanacağınızı anlayınca bırakamayacaksınız.

 

Son olarak ne yazık ki kağıt ve kalemi tam anlamıyla bırakmak mümkün değil ama azalmanız mümkün.

 

Notebook almak için parası olmayan arkaşlar için:

Ülkemizin standartlarını göz önüne alınca doğru bir durum fakat onuda 10 inç 2. el veya ucuza sıfır bir tablet ve klavye ile yapmam mümkün. Yani 10 inçlik bir tablet ve bluetooth klavye ile Dijital Notlarını tutabilirsin. Yada telefon ekranın büyük ise bazı notlarını onunla tutmak mümkün.

Baktığım bazı başarılı insanlar bu tarzda çalışma sistemine geçtiği için bende böyle bir yazı yazmak istedim. Insanlar taşınabilir çalışma istasyonları üzerine oldukça fazla kafa yormaya başladılar ve bunun rahatlığına ulaşan her bireyin hoşuna gidecektir.

Bu yazı tutarsa Dijital Not tutmanın avantajları hakkında da bir yazı yazabilirim bazı önemli yerleri var bunlara uyarak veriminizi en üst düzeye çıkarmak münkün.

 

 

Illa ki yapın demiyorum sadece bir tavsiye. Iyi günler dilerim.

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör