Ekşi Sözlük trolleri hakkında, sözlük admini Kanzuk'tan açıklama!

Ekşi Sözlük'te Atatürk'e hakaret eden, insanların dini ve milli duygularını kışkırtıcı şeyler yazan çeşitli trollerin uçurulması gerektiği konusunda son zamanlarda pek çok yazarın sesi yükselmeye başlamıştı..

En son "11 kasım 2016 kanzuk'a açık mektup" şeklinde, bu isteklerini sesli bir şekilde dile getirmişler ve bu troller siteden atılmadıkça yazmayacaklarını belirtmişlerdi.

Ekşi Sözlük'ün yöneticisi Kanzuk, bu açık mektuba bir cevap yazdı:.

----------
ekşi sözlük yöneticisi olduğum zaman ilk açıklamamda şunları yazmıştım:
"katılmadığım yegane husus herhangi bir zümre/düşünce/fikir/fraksiyona ait olanların sözlük dışında itilmesi. hangi görüşten olursa olsun, kim olursa olsun, sırf fikirleri beğenilmediği için sözlük'ten dışlanmak diye bir şey hiçbir zaman olmadı, olmayacak. ancak yazarların fikirlerinden bağımsız olarak sözlük'ü nasıl kullandıkları, fikirlerini nasıl ifade ettikleri eskisinden daha önemli olacak."

eleştirilerin tamamına yakınını okudum, genel olarak yazılanları ikiye ayırabilirim. 1. ne yazarsa yazsın ama ben bunu görmek istemiyorum. 2. yazamasın..

ekşi sözlük olarak, farklı görüşlerin hepsine eşit mesafede durma tercihindeyiz. burası hiçbir zaman hiçbir fikrin yönetim tarafından diğerine baskın veya yeğ tutulduğu bir yer olmayacak. çoğunluk veya azınlık olduğuna bakılmaksızın her görüşe hukuk ve site politikası çerçevesinde yer vermeye çalışacağız. fikri dolayısıyla başkasını baskı altına almadıkça, nefret söylemi içermedikçe, hukuka aykırı olmadıkça içeriğe ve yazarlara müdahale etmeme tercihindeyiz. ekşi sözlük'ü var eden değer de bu..

ancak yazarların beklentilerini olabildiğince karşılamak da tabii ki önceliklerimiz arasında yer alıyor. sözlük'ün kişiselleştirilebilmesi temel hedeflerimizden. henüz hayata geçmemiş olmakla birlikte, açık mektupta belirtilen şikayetlerin ortadan kaldırılması uzun vade hedeflerimizle de örtüşen, çözümü gayet basit bir durum..

engellenen yazarların açtıkları başlıkların bugün'de ve gündem'de görünmemesini sağlayacak bir özellik kısa zamanda -bir kaç güne diyebilirim- hayata geçecek. engelle tuşunun yanında bulunacak bir seçenekle dilerseniz engellediğiniz kişinin açtığı başlıkları bugün ve gündem bölümlerinde görmeyeceksiniz. hızlı bir çözüm olması adına geriye dönük olarak işlemeyecek ama zaten şikayetlerin ve taleplerin neredeyse tamamı bir günlüğüne gündem olan başlıklara ilişkin olduğu için talepleri karşılamış oluyoruz..

söz konusu açık mektup doğrudan şahsıma hitaben yazıldığı için şahsen cevapladım ancak kurumsal iletişim yönteminin olabilecek en yanlış hali bu. bundan sonrası için bu tür konuların iletişimini şahsen yapmayacağım, sözlük olarak yapacağız, vesileyle paylaşmak istedim. bunun bir çok sebebi var ama benim gerekçem şu: yetkim olmakla birlikte ekşi sözlük'te hiçbir kararı tek başıma almıyorum. tamamen bana ait ve kesinlikle uygulamak istediğim fikirleri dahi tartışmaya açıyorum. bana ait olmayan, ekip arkadaşlarımın önerdiği ve duyduğumda heyecanlandığım, hemen hayata geçirelim diye konuştuğumuz bir çok konu başka türlü hiçbir zaman ortaya dahi atılmazdı. her fikri, kimden çıktığından bağımsız olarak birlikte şekillendiriyoruz. nihai karar ve dolayısıyla tüm sorumluluk her daim benim olmakla birlikte, çok sevdiğim ekip arkadaşlarımın yok sayıldığı, iyi, kötü her şeyi benim yaptığım, benim duyurduğum tek kişilik bir sistem değil sözlük. olmadığı bir şey gibi de görünmesini istemiyorum.
----------
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Çateş @cates

  En kıl olduğum nokta şu siteyle alakalı kullanan arkadaşlarda "benim sözlerim değerli" tripleri.

 • arandur @arandur

  Yazarların haklı olduğu bir nokta var. Amacı tamamen karalama olan şahıslar türedi sözlükte. Birbirinin aynısı metinleri farklı başlıklarda ısıtıp ısıtıp vererek insanların sinirlerini zıplatıyorlar.

 • Koray @koraysuna

  üyeliğim onaylanmadı ya malesef tekrar sıraya koydular elinde fazla üyeliği onaylanmış hesap var mı 3 sene bekledim olmadı 😀

 • Agah @agah

  Sistematik bir saldırı düşünce özgürlüğü ile savunulamaz, alenen bir provakasyon örgütünün saldırısı altındayız ve elimiz kolumuz bağlı oturmamız isteniyor.

 • Agah @agah

  @aytacesmebasi bizi tutan ne mi? Birincisi biz provakatif saldırılar yapan bir terörist yapılanma değiliz, ikincisi sence böyle her isteyenin istediği söyleyebileceği bir ortam olduğuna inanıyor musun? Ülkedeki zaptedilmiş her türlü erk bunlara çalışıyor bunlara karşı olanın elini kolunu bağlıyor. Bu tip bir örgütlenmenin çeyreğinin çeyreğini en fasulyeden iktidar mensubuna yapılsa bunu yapanlar Şafak operasyonu ilke yatağından alınır bir hafta avukatıyla görüştürülmez, 1 ay göz altında kalır. Acaba sen yarışmaya Finlandiya'dan mı katılıyorsun? Çok değil bir kaç yıl önceki Ergenekon davasındaki algı operasyonlarını ve sonuçlarını görmekten aciz misin? Açık bir terör saldırısı altındayız ve sen bize teröristlere dokunulmasın siz de terörist olun diyorsun.

 • Agah @agah

  @aytacesmebasi Atatürk'e saldırmanın karşılığı sevgi pıtırıcığı olup Atatürk'ü övmek değildir. Provake etmenin anlamı ve yolu belli ve bunu onlar yapınca sırtı sıvazlanıyor biz yapmaya yeltensek bile anında fişimiz her anlamda çekilir,

 • Jorji Costava (eskiden Cartman @jcostava

  Metni beğendim, güzel yazmış. "Don't feed the troll" hala becerilemiyor olmasına çok şaşırıyorum. Denilmiş ki planlı bir saldırı var, ee adamlar sen gıcık ol cevap ver ortalık karışsın diye yapıyor bunu (eğer varsa böyle bir şey tabi), takılma arkadaşım, he de geç. Etkileşim olmazsa görev patlamış demektir, bi daha bulaşmazlar işte. Hee adamın gerçek düşüncesi bu ise zaten küfürle yasakla engelleyemezsin, mutlaka yazar, üstüne bi de antipatiyi artırırsın.

  • Muhammet Sarakaya @msarakaya

   Şimdi bir troll öyle bir provokasyon yaptığında, altına girilecek ilk 5 ayar entry'sinden birisi DEBE garantili... Sevgi pıtırcığı yazarcıklarımız da, bu fırsatı görmezden gelemiyorlar. Ben beslemiyorum, besleyene de kızıyorum. Ama yok, hemen dakikasında sayfalarca dolduruyorlar altını.

  • Agah @agah

   Bu pollyannacılığa bayılıyorum, resmen toz pembe bir dünyada yaşıyorsunuz. Keşke o kadar basit olsa. Ergenekon davasında iftiranın bini bir paraydı, insanların hayatları karardı hatta hayatlarını kaybetti ve bu sistematik algı yönetiminin aynısı o zamanlar da yapılıyordu, şimdi o iftiralara tepki gösterildiği için mi başarılı oldu? Ki daha ne kadar az tepki gösterilebilirdi acaba? Ahaber de sırf trollük için o yayınları 7/24 yapıyor di mi? Samanyolu da zamanında Nasıl da trollemeye çalışmış da nasıl da Aslanlar gibi tepkisiz kalmışız, helal bize. Biz görmezden gelirsek her şey günlük gülistanlık olacak, evet. Bu beslenen troller her türlü algı operasyonlarında baş rolü oynuyorlar. Şu cuma günü yayınlanacak camide içki içme görüntüleri, şu Kabataş'ta deri pantolonlu üstleri çıplak çişli abiler bu kafaların ürünü. Taktik ve tarzlarındaki benzerliği fark etmek için alim olmaya gerek yok.

 • arandur @arandur

  @aytacesmebasi en basitinden Atatürk hakkında yazılan hakaret içerikli başlık ve mesajların aynılarını RTE için yazamazsın ekşisözlük'te.

 • Agah @agah

  @arandur Rte mi? AKP Bayburt il Başkan'ı Hakkında bile Atatürk'e yazılanların çeyreği yazılamaz, bunu yapmaya kalkanlar en hafif tabirle çete ilan edilip organize suçtan defterleri dürülür.

 • arandur @arandur

  @aytacesmebasi taraflı olduğumuz nereden çıktı? Ekşi sözlük geçmişte muhafazakar insanları rencide eden başlıklar içerirken de eleştirirdim, şimdi 180 derece farklı olunca eleştirmeyeyim mi? Hem o zaman trol üyeler ve başlıklar yoktu, yani şimdi durum çok daha fena. Teknoseyir'de dahi anlamsız mesajlar atan, sürekli sataşma halinde olan üyeleri şikayet etmiyor muyuz?

 • Agah @agah

  @aytacesmebasi onlar Atatürk Hakkı'nda ağızlarına geleni söyleyebilsinler ama biz Rte Hakkı'nda makul eleştiri bile yapamayalım ve taraflı olan gene biz olalım. Helal olsun rte, gene mağdur olmasını bildin, bu başarının karşısında ancak şapka çıkarılır.

 • Endoskop @endoskop

  sevmem sitelerini fakat yıllardır hep tarafsız oldular.

 • Uğurtan ÜRER @ugurtan

  zaten yıllardır engellenen yazarların açtığı başlıklar da gözükmesin diye defalarca dile getirildi sözlükte nihayet bunu yapmaları iyi bir gelişme diyebilirim. ama geçmişe yönelik olmayacakmış bu. insanları kışkırtmaya çalışan yazarlar bu sefer yeni başlık açmak yerine eskiden açılan başlıkları gündeme taşımaya başlarlar. düşünce özgürlüğü lafı komik kalıyor bazen insanları infiale sürükleyen sinirlerini hoplatan yazılar yazmak düşünce özgürlüğüne girmiyor hiç bir yerde kimse kusura bakmasın. ekşi sözlüğün yazar popülasyonu çoğunluk olarak akp karşıtı zaten bunu bilerek kışkırtıyorlar insanları.

 • Doğaç @dogac

  Samimi bulmadım ve hesabımı tamamen kapattım. Çoğunluğun istediği olsa zaten bu gibi troller anında banlanır, üremezlerdi.

 • Endoplazmik Retikulum @barizbari

  sözlükte hiç bir türlü dürümü yasaklamak tercihimiz değil, adana olsun urfa olsun herkes istediği dürümü yiyebilmeli, herkesin dürümüne kimse karışamaz, dürümü seviyorum.

  demiş...

 • evomas @evomas

  Kusura bakmasınlarda evrim teorisini çürüten konular neden silinmiş onun cevabını versinler.iq bu kadar istismar nasıl özgürlük sayılıyor anlamak mümkün değil.Herkes herşeye küfretsin ama sanatçılar dava açıp konu sildirebilsin ama Atatürke hakaretler kalsın sonra bunun adı özgürlük.Ciddiye alıp 2 dk fazla durmadığım site.Kimlere neye hizmet ettikleri ortada.Finansörleri sponsorları kimler araştırmak lazım.Neden yurt dışına ikamet adreslleri yöneticilerin ?

  • Muhammet Sarakaya @msarakaya

   Evrim teorisi mesajlarını yazarlar kendi silmiş olabilir. Bir ara isyan edip 1 milyondan fazla entry silmişlerdi. O ara kaynamıştır.
   Türkiye'de değil de yurtdışında ikamet etmeleri de illa "kime neye hizmet ettikleri" diye yorumlanmamalıdır. Türkiye'de olunca en ufak terslikte adamları defalarca evlerinden aldı devletimiz. Defalarca siteleri kapandı. Sürekli polis tehditi ile hayatlarını sürdürmek istememişlerdir belki.

Tüm blog yazılarını gör