Diyet Günlüğüm (6 ayda 60 kilo’yu nasıl verdim)

Garmin Spor Sonuçları
Sakatlık Nedeniyle Minumun Seviyede Spor Yapıyorum

Merhaba Arkadaşlar 😀 bu yazımda diyet günlerimi paylaşmak istiyorum, paylaşmadan önce durumumu açıklamak zorundayım, biraz kasvetli acı dolu olabilir ama acı yoksa mutlulukta yok deyip başlıyalım.

 

Öncelikle kilomu yazayım 180 kiloyum, bu kiloyu almamın sebebi travma ilaçları kullanmam. Şu an bile kullanıyorum, cipralex ilacı iştah açıyor, ama kilomu almak daha iyi yoksa travma’mı daha iyi diye sorarsanız 300 kilo olsam bile bu ilacı kullanırdım.

Şu an diyete alışana kadar bu ilacı kullanıcam zira nefes darlığı sporumu feci şekilde engelliyor.

Vücut yapıma gelecek olursak kilolu olsam bile kaslı bir yapıya sahibim, önceki yıllarda bayağı ağırlık kaldırıyordum kol kaslarım gögüs kaslarım 5 ayda çok gelişti. Şimdi 60 kiloluk ağırlık aldım günde 20 dakika çalışıyorum. Tabi kas yapmaya başlamak için 10 kilodan başlayıp ağırlığı kademeli olarak yükseltmeniz lazım, aksi takdirde kollarınızda kas yırtılması olabiliyor.

 

Şu an diyetin 1’inci ayındayım ve 20 kilo verdim, toplam 130 bin kalori ile bu kiloyu verdim. 1 milyon adım ile iyi bir rekor kırdım tabi kendi çapımda 😀

Şimdi bu kalori hesabını nasıl tutuyorsun diye soru soruyorsunuzdur muhtemelen, kalori hesabını garmin fenix 3 saati ile tutuyorum ve sonuçların yüzde yüz doğru olduğunu söyleyebilirim. Zira ilk spora başladığımda kalp hızım 140 ile 156 civarıydı. Daha sonra kilo verdikçe kalp ritim hızım ortalama 136-145 civarına indi. Tabi ağırlık gittikçe kalp hızı düşüyor ve kalori yakımı azalıyor, garmin cihazı’da bu durumu iyi hesaplıyor. Bu yüzden sporu daha ağırlaştırıp kalp hızını artırmaya çalışıyorum, saat akşam 4 civarı kalkıp spora gidiyorum, biraz zor oluyor ama mecbur olduğumu kafama koydum, ne olursa olsun sporu asla bırakmayacağım, zira spor yaptığımda yesem bile kilo almadığımı fark ettim.

 

Spor nasıl yapılmalı

Sporun kişisel bir planı olması gerektiğini düşünüyorum. Örnek benim için kilo vermenin tek yolu ağır spor yapmak. Eğer ağır spor yaparsanız vücut oksijen ihtiyacını sporu bıraktıktan sonra spor yapınca verdiğiniz kalori’den 2 kat daha fazla verdiriyor. İşte bu diyet yapan biri için en güzel hediye 😀 vücudunuzu yakıp yıkmanız lazım, evet zor görünüyor ama ameliyat ile kilo verenlerin ölüm haberlerini hepiniz duymuşsunuzdur. Doğal olmayan yollar her zaman insanın bünyesine ters etki yapıyor. Bu yüzden ben doğal yollardan gitmeyi her zaman mantıklı bulmuşumdur. Neyse spor yaparken mutlaka kalp hızınızın yüksek seviyede olması lazım. 30 dakika yüksek tempo spor yapan biri 60 dakika düşük tempo’da spor yapan birinden 200 kalori daha fazla kalori yakıyor. Aç karnına spor yapmak spor sonrası vücudunuzun tam manasıyla deli bir şekilde yağ parçalayıp kalori ihtiyacını gidermek için stok yağlarınızı yakması demek, bu yüzden eğer güçlü bünyeye sahipseniz mutlaka aç karnınıza spor yapın.

Kas yapın

Evet kas yapmak hem güzel bir görüntü hemde yağların yakımında olumlu etkisi var. Pek kaslı biri olmama rağmen önceki diyetlerim’de 10 kiloyu kaldırmak çok zorken şimdi 60 kiloyu rahat kaldırabiliyorum. Tabi sağlam motivasyonunuz yoksa kas yapmayı unutmanız gerek. Ağırlık kaldırmak insanın canını sıkıyor ve bir süre sonra aman boş ver deyip kas yapımını bırakıyorsunuz. Bu sebeble motivasyon olmazsa olmazlarımızdan.

 

Kişisel koç, yardımcı pilotumuz olmalı

 

Kişisel koç (asistan) insan’da olabilir 😀 yada benim gibi spor saati alabilirsiniz. Zira profosyonel bir ürün almanız sizin için olmazsa olmazlardan. 300-400 liralık yapalımda satalım denilen spor yardımcıılarını almak size hiç bir şey kazandırmayacaktır. Örnek fenix 3 saatinin kalori hesaplaması bana göre yüzde yüz doğru, yürüyüş hızınızı, sağ ayak sol ayak dengenizi, risk uyarı sistemleri, yürüme adım uzunluğu, ayak yerle temas süresin’den bir çok kişisel bilgiye ulaşmanızı sağlıyor. Zamanla spor yapmak istemezseniz bile rekor kırmak için kendinizi motive edebiliyorsunuz. Sadede gelelim, eğer akıllı bileklik gibi ürünler almak istiyorsanız mutlaka profosyonel ürün almanızı öneriyorum

 

Ne yedim ne içtim

Diyet listeleri çok saçmadır. Şunu ye bunu yeme hadi lan:D unutmayın herkezin vücut yapısı farklıdır. Bazen öyle listeler veriyorlar ki yahu şimdi yediklerim daha az diyorsunuz.

Ben diyetin ilk haftasında yediğim daha doğrusu içtiğim tek şey mercimek çorbasıydı. Vücuttaki toksinleri atmak, yağ yakmak gibi bir çok sağlıklı olumlu yönleri var. Diğer haftalarda sarmısak ve yumurtalı ıspanak yedim. Ispanak yanık olunca tadı bir başka güzel oluyor. Sarımsak burda önemli sağlık acısından gayet iyi. Daha sonraları mantar, bazen tavuk ve balık yiyorum. Balık özellikle mide bulandırıcı bir yapısı var az yediğinizde daha başka bir şey yemiyorsunuz, balığın diyette önemli yeri var omega yağları muazzam derece’de önemli.

Düzensiz diyet saçlarınızdan kaslarınızdan olmanıza neden olur. İlk diyetlerimde bunlar olmuştu. Eğer zamanla sporu yükseltirseniz sabahları mısır gevreği yiyebilirsiniz, ihtiyacınız olan vitaminleri bu yöntemle karşılayabilirsiniz.

 

Zorluklar

Özellikle akşamları aç karnına yatmak çok zordu, zamanla alıştık şükür. Uyku açlığınızı bastırmak için çok iyi bir yöntem. Bu yüzden sabah yatıp akşam spor yapıyorum, zira sabahları aklıma yemek geliyor, günler uzun olunca nefsimi ne kadar dizginlesemde başarısız oluyorum.

 

Motivasyon

Daha çok rap dinliyorum, 2pac ve biggie’nin parçaları motivasyon için çok iyi.

Tabi birde son goku’nun çığlıkları var, super saiyajin olan goku’nun bağırması feci gaza getiriyor beni. Dinlediklerimden bazıları şunlar 😀 tabi naruto’nun müzikleride çok iyi.

Sadede gelelim

Toplam kilo 180 verilen kilo 20 mevcut kilo 160

Bir ay diyet yaptım

20 kilo verdim

130 bin kalori yaktım

1 milyon adım attım

Nefes almam kolaylaştı

Sporu daha sıkı yapmaya başladım

ve hayat devam ediyor……..

Görüşmek üzere 100 kiloya düşene kadar bu bloga yazmaya devam edeçeğim.

 

Güncelleme

Bir hafta’da 2 kilo verebildim.

Sebebi ayağımdaki ağrı, spora çok fazla ara verdim.

Bu durumda da görüldüğü gibi kilo vermenin püf noktası spor 😀

 

Güncelleme -- 2

2 hafta’da 7 kilo verdim.

Bu defa kalori miktarını artırdım, orantılı olarak sporu’da artırdım.

Bir diğer güncelleme yılbaşın’da olacak, kilo verdikten sonra iyi bir yılbaşı yemeğini hak ediyorum 😀

 

Güncelleme -- 3

5 Günlük grip yüzünden bayağı diyeti bozdum 😀

Hastalık yüzünden yemeğe ağırlık vermek zorunda kaldım, ancak bu 15 gün içerisinde 5 kilo vermeyi başardım. Hastalık geçtiğinde bile yemeği azaltmadım ancak yinede kilo verebildim. Sebeb bence sporu kalan 10 gün içerisinde fazlalaştırmam veya ağır diyette bile maxs kilo veriminin 7 kilo olması, bu açıdan bakınca yemeği yükseltsem en fazla 2 kilo veremiyorum. Neyse havalar bayağı soğuk ancak yinede spora devam ediyorum, Yılbaşında görüşmek üzere..

 

Güncelleme -4

10 Günde arkadaşların tavsiyesi ile yemeği artırıp kilo verimini minumun seviye’ye indirdim.

Şu an 10 gün içerisinde 3 kilo verdim bence yeterli ancak yemek oranını yine yüksek tutup sporu artırmak daha sağlıklı olacak, bu yüzden 2 hafta süresince  sabahları mısır gevreği süt akşamları çorba ile diyeti sürdüreceğim. Bakalım bu yöntem kilo oranımda düşüşe sebeb olacak mı?

 

Güncelleme -5

Hala tartılmadım fakat bir kaç gelişimi yazayım dedim.

İlk olarak v02 max derecem 30’lardan 40’lara çıktı.

Sol sağ bacak basış dengem sol için iyi olsa da sağ için aynısını söyleyemeyeceğim. Sağ bacağıma fazla yük binmesinden dolayı sporu aralıklarla yapıyorum artık. Zira kilo verdikten sonra denge kaybına alışmam lazım.

Ağırlığı sabit 60 yaptım ayrıca kendi ağırlığım ile sınav çekiyorum kollarım ve gögüs kaslarım bayağı gelişti.

Güncelleme -- 6

Bugün tartıl’dım 6 kilo vermişim, Sporu artırıp yemeği’de bir o kadar artırdım, yani benim yediğimi başkası yese muhtemelen kilo alır 😀

Yüksek seviyede ağırlık çalışıyorum, vücudumun ağırlığımı verip toplam 130 kiloya yakın bir ağırlıkla kol kası geliştiriyorum, bana kalırsa kilo vermemin en önemli nedeni vücudumu ağırlık çalışarak aşırı derecede yıkıma uğratmam. Öte yandan yediğim yemekler yağ ve yeşillik içerikli, şeker ise bu diyette kesinlikle yasak ancak bazen kilo verdikten sonra parti yapıyorum 😀 o günler şekerli yiyorum.

Diğer 4’ncü güncellemede ki gibi aynı gün içerisinde yani 22 gün diyebiliriz max 5 ila 6 kilo veriyorum, artık vücudumu tanıyabiliyorum nasıl kilo veriyor veya ne yersem veremiyorum, sporu nasıl yapmalıyım ve ne kadar süreliğine devam ettirmeliyim gibi bir çok sağlık istatiski tutuyorum. Ayrıca garmin fenix 3 loglarına bakınca’da performansım hep yükselmiş hiç düşme yok bu saatten sonra 2 kademe daha artıracağım performansı ve son kademe’de ilerleyen 4-5 ay devam edeceğim. Yeterli kilo verdikten sonra koşu dayanıklığı kalp ritminin 140 bpm’de 10 dakika spor daha sonra 150 bpm’de 5 dakika spor gibi limitleri aşacağım.

Bir kaç hafta sonra görüşürüz…

 

Güncelleme -- 7

Bugün tartıldım 4 kilo daha vermişim, sanırım diğer ay’a göre 2 kilo daha çok vermişim.

Sporu çok artırıp yemeği de abartmayıp 4 kilo verme başarısını gösterdim. 20 gün sonra görüşmek üzere.

 

 

Güncelleme -- 8

Öncellikle bu ay diyeti çok feci bozdum 😀

7 gün önce tartıldığımda bir kilo almıştım aldığım kilonun nedeni belli ki şeker ile alakalı.

Malesef umursamazlığımın cezasını çektim, Ancak her şey bu ay kötü değil zira 7 gün önceki yaşadığım şok yüzünden ayın son 7 gününü sporu 3 saate çıkartıp yemeği kısarak 5 kilo vermeyi başardım. Ancak şu an ayaklarım sırtım belim ağırlık kaldırmaktan yürümekten sızlıyor 😀 kısaca akılsız başın cezasını ayaklar çekti ve bundan sonra bu diyette ay sonları hariç katti süretle şeker yok, diğer aylarda lahmahcun et yiyerek geçirmiştim ama kilo vermiştim peki bu şeker nasıl olduda kilo almama neden oldu? sanki kalori deposu arkadaş yuh sana şeker yuh 😀

Yinede 20 günün boşa gitmesi diye bir üzüntüm yok zira eğer vücut yüksek kalori ile kilo veriyorsa ve buna alıştıysa zamanla kilo verme durumum azalınca kaloriyi kesersem yine kilo verimi artacaktır.

 

Neyse diğer ay görüşmek üzere, sporu belki daha fazla artırabilirim günlük 3,5 saat aralıklı yaparsam bünye kaldırabilir… Diğer ay’a kilo hedefim en yüksek 10 en az 6 kilo.

Ekleme: bir haftada 42 bin kalori vermişim kabaca verilen kaloriler ile 6 ila 7 kilo vermem lazımdı. Tabi mecburi kalori alma ihtiyacı yüzünden kalorilerden yediğim kalorileri çıkartırsam 5 kilo çıkıyor 😀

Muhtemelen 1 hafta içerisinde 5 ila 6 bin kalori almışım. Buda demek oluyor ki garmin’in kalori hesaplaması inanılmaz derece de isabetli…

 

Güncelleme -- 9

Her hafta düzenli olarak tartıldım, İlk hafta 2

2. hafta 1

3. hafta 4

4. hafta 3 kilo verdim.

Toplamda 10 kilo vermişim, tüm verdiğim kiloları birleştirirsem 60 kilo tam verdim 😀

Bazı günler yemeği kısıtladım ama toplasan 5 gün etmez diğer günler et yoğunluklu beslendim. Günde 3 saat spor yapıyorum etkisi tabi ki çok, ancak ayaklarım feci şekilde ağrıyor. Ev taşınması var bilmediğim yere gidip spor yapmak alışmak beni feci strese sokuyor. Ev bizim fakat yıkıp kentsel dönüşümle 2 kat verecekler tabi üstüne 40 bin tl istediler 😀

Bu arada kas çalışmalarım devam ediyor, kol kaslarım çok gelişti, göğüs kaslarım da gelişim gösteriyor baya belirgin oynatabiliyorum 😀

Şimdi sonraki planlarım ne olacak onu belirlemeliyim. İlk olarak 90, 100 kilo veya 110 kilo kalmak istiyorum ancak 100 kilo verip sonradan yavaş bir şekilde kilo almak istiyorum zira 90 kilo benim vücut yapım için çok düşük bir rakam 110 iri yapıma daha uygun, Bakalım o zaman ki psikolojime bağlı olarak yukarıda ki kilo oranlarını değiştirebilirim.

Spor işini biraz kas yapmaya ve boks yapmaya çevireceğim. Bacaklarım çok ağrıyor artık fazla zorlamamak lazım. Boks torpası almıştım ayaklı 400 liraya onunla çalışırım, 60 kilo ağırlık var bir kaç tanede değişik ağırlık türü alıp yoğunluğu kas yapmaya vereceğim.

Neyse bu ayda böyle geldi geçti yaz mevsimi var dondurmayı çok seviyorum sanırım bu yüzden yaz feci zor geçecek 😀

Ölmez sağ kalırsak bir sonraki ay yeniden görüşmek dileğiyle.

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet @mehmet

  Hocam hep yapmak isteyiote tekrardan tekrardan tekrardan aynı başlama ve bitiş kararları veriyordum, bence çok güzel bir motivasyon yazisi olmuş, bende başlıyorum bu mative halim ile bakalım her hafta bende dustugum kiloyu belirttecegim yazinizda. İncecik günlerde gorusmek üzere.

 • hamitozlu @hamitozlu

  Sağlıklı mı? Ben 2.5 ayda 13kg verdim millet hasta mısın diyordu!

 • Agab @agab

  Çok sağlıksız ama haberiniz olsun. Kas kütlesinden gidiyor o 20kg. Yani çok yakında yağ olarak geri gelecek demek.

 • miscellaneous @theone

  İnsan vucudunun %70’i sudur. 130 kg dan 90a düştüm. Sonra diyeti bıraktım 105’e çıktım geri. Bu arada body yapıyorum. Kol 40 cm. Eğer yemek yiyerek kilo vermezsen skinny fat olursun. Dikkat et.

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Hocam “fenix 3 saatinin kalori hesaplaması bana göre yüzde yüz doğru” bu imkansız bir şey, herhangi bir cihaz yada özel bir yerde uzmanlar takip etse bile kesin sonuç bulamazlar.
  Motivasyonunu kurmak istemem ama 20 kilonun büyük çoğunluğu yağ harici bilgin olsun.
  Akşam aç yatman güzel bir şey ama diyet olarak aç kalma, dengeli beslenmen gerekiyor, vücudun ihtiyacı olan vitamin mineral den yoksun bırakırsan hem kas gelişimini düşürürsün hem de sağlığını bozarsın, doğal olarak motivasyonunu zamanla kaybedersin.
  Bu arada Savaş CEBECİ’yi takip edersen çok faydalı bilgiler edinebilirsin.
  Başarılarının devamını diliyorum, Taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir…

 • Necmi @aglaknecmi

  Yazıda ve yorumlarda bu bilgi mevcut. % olarak bakınca fazla değil.

 • musyakkaya @musyakkaya

  Abi sen kilo vererek iyi yapmışsında bir anda bu kadar kilo vermek seni sağlından eder biraz daha yavaş ilerlemen senin için faydalı olur bende kiloluydum 25 kilo kadar ve spora devam ettim inşallah sende sağlıklı bir şekilde hedeflerine ulaşırsın 😊

 • Endoskop @endoskop

  Diyet Günlüğü İlk Güncelleme:

  Bir hafta’da 2 kilo verebildim.

  Sebebi ayağımdaki ağrı, spora çok fazla ara verdim.

  Bu durumda da görüldüğü gibi kilo vermenin püf noktası spor 😀

 • alper212 @alper212

  Sadece başlığı okudum ve 1 ayda en fazla 4-6 kilo arası vermen sağlıklı. 1 seneye kalmadan alırsın geri. Moral bozmak için söylemiyorum. 96 kilodan 70’e düştüm.

 • Nordre @nordre

  Başarılar dilerim, yolun açık olsun.

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme -- 2

  2 hafta’da 7 kilo verdim.

  Bu defa kalori miktarını artırdım, orantılı olarak sporu’da artırdım.

  Bir diğer güncelleme yılbaşın’da olacak, kilo verdikten sonra iyi bir yılbaşı yemeğini hak ediyorum 😀

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme -- 3

  5 Günlük grip yüzünden bayağı diyeti bozdum 😀

  Hastalık yüzünden yemeğe ağırlık vermek zorunda kaldım, ancak bu 15 gün içerisinde 5 kilo vermeyi başardım. Hastalık geçtiğinde bile yemeği azaltmadım ancak yinede kilo verebildim. Sebeb bence sporu kalan 10 gün içerisinde fazlalaştırmam veya ağır diyette bile maxs kilo veriminin 7 kilo olması, bu açıdan bakınca yemeği yükseltsem en fazla 2 kilo veremiyorum. Neyse havalar bayağı soğuk ancak yinede spora devam ediyorum, Yılbaşında görüşmek üzere..

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme -4

  10 Günde arkadaşların tavsiyesi ile yemeği artırıp kilo verimini en düşük seviye’ye indirdim.

  Şu an 10 gün içerisinde 3 kilo verdim bence yeterli ancak yemek oranını yine yüksek tutup sporu artırmak daha sağlıklı olacak, bu yüzden 2 hafta süresince sabahları mısır gevreği süt akşamları çorba ile diyeti sürdüreceğim. Bakalım bu yöntem kilo oranımda düşüşe sebeb olacak mı?

 • Ölü Pixel @kurtcuk

  az çok uğraşmış birisi olarak ekleyeceklerim: Protein sindirimi uzun süren bir beesin kaynağı lduğu için sık sık yer verilmeli öğünlerde
  Spordan sonra saatine göre değişse de eğer amaç kas değilse fazla yemek alınmamalı
  Sabahları lor peyniri ve tadı kötü olsa da mısır gevreği yerine yulaf ezmesi önemli. Az yağlı ve doyurucu olduğundan
  haftada en fazla 6 gün kardiyo yapılmalı özellikle yukarıda yazıldığı gibi high interval ise
  daha fazlası için: bkz insanity, tabata, https://en.wikipedia.org/wiki/High-intensity_interval_training

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme -- 6

  Bugün tartıl’dım 6 kilo vermişim, Sporu artırıp yemeği’de bir o kadar artırdım, yani benim yediğimi başkası yese muhtemelen kilo alır 😀

  Yüksek seviyede ağırlık çalışıyorum, vücudumun ağırlığımı verip toplam 130 kiloya yakın bir ağırlıkla kol kası geliştiriyorum, bana kalırsa kilo vermemin en önemli nedeni vücudumu ağırlık çalışarak aşırı derecede yıkıma uğratmam. Öte yandan yediğim yemekler yağ ve yeşillik içerikli, şeker ise bu diyette kesinlikle yasak ancak bazen kilo verdikten sonra parti yapıyorum 😀 o günler şekerli yiyorum.

  Diğer 4’ncü güncellemede ki gibi aynı gün içerisinde yani 22 gün diyebiliriz max 5 ila 6 kilo veriyorum, artık vücudumu tanıyabiliyorum nasıl kilo veriyor veya ne yersem veremiyorum, sporu nasıl yapmalıyım ve ne kadar süreliğine devam ettirmeliyim gibi bir çok sağlık istatiski tutuyorum. Ayrıca garmin fenix 3 loglarına bakınca’da performansım hep yükselmiş hiç düşme yok bu saatten sonra 2 kademe daha artıracağım performansı ve son kademe’de ilerleyen 4-5 ay devam edeceğim. Yeterli kilo verdikten sonra koşu dayanıklığı kalp ritminin 140 bpm’de 10 dakika spor daha sonra 150 bpm’de 5 dakika spor gibi limitleri aşacağım.

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme -- 7

  Bugün tartıldım 4 kilo daha vermişim, sanırım diğer ay’a göre 2 kilo daha çok vermişim.

  Sporu çok artırıp yemeği de abartmayıp 4 kilo verme başarısını gösterdim. 20 gün sonra görüşmek üzere.

 • Yakup ULUTAŞ @yhackup

  ben sadece ekmeği kestim, her ay yaklaşık 400 gram veriyorum 89dan 84 civarına kadar düştüm. hala dana gibi yiyorum ama beyaz somun ekmek yok, sadece binde bir lavaş veya kepek ekmek

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme -- 8

  Öncellikle bu ay diyeti çok feci bozdum 😀

  7 gün önce tartıldığımda bir kilo almıştım aldığım kilonun nedeni belli ki şeker ile alakalı.

  Malesef umursamazlığımın cezasını çektim, Ancak her şey bu ay kötü değil zira 7 gün önceki yaşadığım şok yüzünden ayın son 7 gününü sporu 3 saate çıkartıp yemeği kısarak 5 kilo vermeyi başardım. Ancak şu an ayaklarım sırtım belim ağırlık kaldırmaktan yürümekten sızlıyor 😀 kısaca akılsız başın cezasını ayaklar çekti ve bundan sonra bu diyette ay sonları hariç katti süretle şeker yok, diğer aylarda lahmahcun et yiyerek geçirmiştim ama kilo vermiştim peki bu şeker nasıl olduda kilo almama neden oldu? sanki kalori deposu arkadaş yuh sana şeker yuh 😀

  Yinede 20 günün boşa gitmesi diye bir üzüntüm yok zira eğer vücut yüksek kalori ile kilo veriyorsa ve buna alıştıysa zamanla kilo verme durumum azalınca kaloriyi kesersem yine kilo verimi artacaktır.

  Neyse diğer ay görüşmek üzere, sporu belki daha fazla artırabilirim günlük 3,5 saat aralıklı yaparsam bünye kaldırabilir… Diğer ay’a kilo hedefim en yüksek 10 en az 6 kilo.

  Ekleme: bir haftada 42 bin kalori vermişim kabaca verilen kaloriler ile 6 ila 7 kilo vermem lazımdı. Tabi mecburi kalori alma ihtiyacı yüzünden kalorilerden yediğim kalorileri çıkartırsam 5 kilo çıkıyor 😀

  Muhtemelen 1 hafta içerisinde 5 ila 6 bin kalori almışım. Buda demek oluyorki garmin’in kalori hesaplaması inanılmaz derece de isabetli…

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  ne durumdasın endoskop kardeş 🙂 kilo vermeye devam mı ?

 • Avni @avncen

  Çok güzel yazı, tebrikler ve teşekkürler. Herkes kendine uyanı alır….

 • Adem Alp Yıldız @ademalp

  Tebrik ederim devam etmeni dilerim. 2010 yılı ekim ortalarında bende arkadaşın iteklemesiyle spor ve mantıklı bir diyetisyenle tanıştım. Tartıya çıktığımda 179 kilo 600 gram geliyordum. Tahlil sonuçları temiz şeker kolestrol normal çıktı. Dİyetisyenim mantıklı uygulanabilir gevşek bir diyet programı verdi. 3-4 ay düzgün kilo veremedim yanlış hatırlamıyorsam 4 ayda 8 kilo civarı. Daha sonrasında düzene alışınca her ay 5-6 kilo vermeye başladım. Sonuç olarak 2012 ekim ayına geldiğimde 94 kiloya düşmüştüm. Şuanda 106 kiloyum mevsimine göre 100-110 arası geziyor kilom. Tekrar diyete başladım hedef 90 kilo. Bu arada yaşım 38 boy 1.83. Motive olman için yazdım. Sakın bırakma ama bir ayda 20 kilo biraz fazla iç organlarının özellikle kalbinin uyum sağlaması için kilo vermek için acele etme.

 • muhammedsari @muhammedsari

  helal olsun hocam. farklı diyetler uyguladım. şu an dukan diyetine devam ediyorum ama sporu pek yapmadığımdan yerimde sayıyor gibiyim.

  • Endoskop @endoskop

   kusura bakmayın geç görmüşüm, evet dediğiniz gibi spor yoksa hiç bir şey kilo vermenizi sağlıyamıyor, öncelikle spor yapmanız lazım ama kendi vücut ağırlığınızı artırmalısınız örnek 10 kiloluk bir yelek alıp giyip spor yapmak vücüdunuzu anormal şekilde yoracak kilo vermenizi daha kolay sağlıyacaktır. Şu diyet kürü bu canan karatay diyetidir hepsi boş iş, kilo vermenin tek yolu vücudun yediğinizden daha fazla kalori harcaması gerekiyor, etrafımda görüyorum veremiyorum diyenleri hatta soğan kaynatıp sabahları midemi kaldıranları tanıyorum 😀 asit içsen anca zayıflatır seni 😀 demek geliyor içimden. Kısaca bazı kişiler yürüyüş yapsa normal beslense yine veremiyor zira vücudt alışıyor ama vücuda daha ağır yük bindirip kalp ritmini yükseltirsen kalori yakımı daha da yükseliyor, tabi bende kilo verdim artık işler daha da yavaşlayacak bu yüzden bazen 60 kilo halteri alıp evin bahcesinde yürüyorum 😀

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme -- 9

  Her hafta düzenli olarak tartıldım, İlk hafta 2

  2. hafta 1

  3. hafta 4

  4. hafta 3 kilo verdim.

  Toplamda 10 kilo vermişim, tüm verdiğim kiloları birleştirirsem 60 kilo tam verdim 😀

  Bazı günler yemeği kısıtladım ama toplasan 5 gün etmez diğer günler et yoğunluklu beslendim. Günde 3 saat spor yapıyorum etkisi tabi ki çok, ancak ayaklarım feci şekilde ağrıyor. Ev taşınması var bilmediğim yere gidip spor yapmak alışmak beni feci strese sokuyor. Ev bizim fakat yıkıp kentsel dönüşümle 2 kat verecekler tabi üstüne 40 bin tl istediler 😀

  Bu arada kas çalışmalarım devam ediyor, kol kaslarım çok gelişti, göğüs kaslarım da gelişim gösteriyor baya belirgin oynatabiliyorum 😀

  Şimdi sonraki planlarım ne olacak onu belirlemeliyim. İlk olarak 90, 100 kilo veya 110 kilo kalmak istiyorum ancak 100 kilo verip sonradan yavaş bir şekilde kilo almak istiyorum zira 90 kilo benim vücut yapım için çok düşük bir rakam 110 iri yapıma daha uygun, Bakalım o zaman ki psikolojime bağlı olarak yukarıda ki kilo oranlarını değiştirebilirim.

  Spor işini biraz kas yapmaya ve boks yapmaya çevireceğim. Bacaklarım çok ağrıyor artık fazla zorlamamak lazım. Boks torpası almıştım ayaklı 400 liraya onunla çalışırım, 60 kilo ağırlık var bir kaç tanede değişik ağırlık türü alıp yoğunluğu kas yapmaya vereceğim.

  Neyse bu ayda böyle geldi geçti yaz mevsimi var dondurmayı çok seviyorum sanırım bu yüzden yaz feci zor geçecek 😀

  Ölmez sağ kalırsak bir sonraki ay yeniden görüşmek dileğiyle.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   mütişsin tebrik ederim biraz yavaşlat sarkan deri filan kendini toplasn vucut kendine gelsin diyete devam edersin sporuda hafif tempo gibi olabilir madem ayakların agrıyor çok zorlamamak mantıklı olur

  • Endoskop @endoskop

   @alper-kutlu evet bende öyle düşünüyorum, vücut sarkması zor toparlanacak gibi en olmadı mecbur cerrahi operasyon yaptırırım ki en son çare o, şu an kas yapmak daha mantıklı, diyeti yavaşlatmak istiyorum da bir kere alışınca sporu da bırakamıyorsun yemek artırmama rağmen kilo verimi yüksek hani yemeyip yapsam evet sıkıntılı olacak ama bayağı yiyorum. Ayak ağrılarını yeni evime taşınınca boks yaparak dinlerdireceğim zira istesem 5 saat spor yapabilirim lakin ağrılar izin vermiyor. Pozitif yorumunuz için teşşekürler.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @endoskop kilolu olup daha sonra kilolarından kurtulanlara hayranım disiplinli olmaları görüntü psikoloji ve saglık anlamında çok büyük kazanç getirmesi filan başkasının mutlu olması beni mutlu ediyor ileride yeterli param olursa bi spor salonu açıp örnegin 150 kilo üstü insanların ücretsiz faydalanabilicekleri içinde havuz filan olan bi salon açmak istiyorm malum aşırı kiloluların vucudunu yıpratmadan yapıcakları en güzel spor yüzmek ama maliyetli :/

Tüm blog yazılarını gör