Deji Pilinin İçini İnceliyoruz

Evet şimdi #deji pilinin de içini açalım. 😀 Bunlar kimmiş ? neyin nesiymiş ? etiket miymiş hepsi ortaya çıktı.

2 senesi dolan ve ömrünün haliyle yarısı giden bir iphone 6s plus piliydi. Hazır yenisini taktık eskisini dağıtayım dedim. Hani nedir ne değildir ? üstündeki voltaj zımbırtısına ufak kartına bakalım değil mi ?

Pilin dış yüzeyini marka modeli vs yazdığı bir folyo ile kaplanmış. Pilin tabi markası ıvır zıvırını https://shenzhen-huida.manufacturer.globalsources.com/si/6008835668461/Homepage.htm bunlar üretiyorlar. 2006 yılında kurulmuş bir pil firması. https://huidafa.en.alibaba.com/ alibaba'da satışları da var.

Pilin zaten etiketi çıkınca cell kısmında değerleri yazıyor. 13.72Whr E3349b9PV s215a43 0198 3.8V
Şimdi bu alet 13.72whr pile sahip bunu 3.8 volt gerilimde veriyormuş. Hesaplayınca 3610 mah gibi birşeye denk geliyor. Hatta https://www.rapidtables.com/calc/electric/wh-to-mah-calculator.html buradan sizde hesaplayabilirsiniz. Ama etikette 3300 mah diyor ve de 12.6whr olarak yazılmış. Şimdi bu nasıl oluyor ? etiket farklı içindeki cell'in üstünde yazan farklı ? Tamam etikette yazanı hesaplayınca 3298 küsür mah çıkıyor. Neyse...

Şimdi gelelim pilin üstündeki devresine. Voltajı vs dengeleyen şarjı deşarjı ayarlayan kart budur. üzerinde sağ kenarında PS-I8-c yazıyor. Aratınca tabi birşey çıkmıyor. Ama asıl olay üstündeki kontrolcüsü ne ? SS71A diye kontrolcü çıkıyor. http://us.100y.com.tw/viewproduct.asp?MNo=114356 http://images.100y.com.tw/pdf_file/32-INT-SS71A.pdf işte lityum piller için kontrolcü öyle çok adi değil. Zaten kapton bant ile de cell'den izole etmişler bunun yanı sıra da diyotlar ve kapasitörlerin de çevresini siyah uv ışıkla donan zımbırtıla izole etmişler bu da güzel. Çünkü o parçalar ısınabilir birşey olur pil ile dip dibe yani çok ısıtırsa eritir hop cell şişer bum yanar. 😀

Tahminimce sol taraftaki 3 tane lehim noktası var bunlar aslında tek tip cell olarak çıkıyorlar üstüne soketi lehimleniyor. İşte 6s plus'a 3300 mah diyelim, işte aynı cell ise 7 plus'a şunu yazalım soketi farklı lehimleriz vs üretim maliyetinden kısılıyor tahminimce. Ama genel kalitesi bana öyle '' ben adiyim beş para etmem '' diye bağırmıyor. Çünkü bu kartın olduğu kısmı da ekstra plastik parçayla izole etmişler ve bantlıydı. Kartından kontrolcüsünden çalmayan adam da zaten cell'den de pek çalmaz. Ha eğer karttan ondan bundan çalsaydı tahminimce çok kötü olurdu e kötü olsaydı bu kadar ülkemizde yan sanayi marka olarak pek tercih edilmeyecekti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör