Asus Zenfone 5 (502CG - 2014) batarya değişimi

Servis tecrübemi buraya yazmak istedim. Çok enteresan bir olay değil ama İnternet kayıtlarına geçsin.

Annemin 2015 yılında aldığı Zenfone 5 (502CG), tahmin edilebileceği gibi 2000mah'lık pilinin pert olması sonucu yarım gün bile gitmemeye başladı. Zaten Intel işlemcisinin 800mhz altına inmemesi ile pil konusunda berbat bir mobil işlemciye sahipti. Bir de pili ömrünü doldurunca iyice kullanılmaz oldu.

Telefonu değiştirelim dedim, ben telefondan memnunum sadece pili sorunlu, onu değiştir yeter dedi.
Ben de internetten pil fiyatlarına baktım, 50 TL civarı. Pili alıp burada bir telefoncuda değiştirsem, üzerine o da bir miktar para alacak. Resmi servise sorayım dedim. Asus.com üzerinden iletişime geçtim, 50tl batarya, 55tl işçilik toplam 105tl fiyat verdiler. Online sitelerdeki pillerle aynı fiyat en azından resmi servis garantili olur dedim, cihazı sıfırlayıp gönderdim.

10-12 gün sonra eposta geldi. Fiyat olarak 50 batarya + 55 işçilik + 25 Sim board değişimi. Asus hesabına havale yapıp, dekontu gönderince, tamire başlarız yazıyor. Aradım, dedim bu sim board nereden çıktı. İşte o da arızalı değişmesi lazım vs.

Zenfone 5'in bataryası, sim kart girişinin de olduğu bir kapağın altında. Cihaz hiç tamirat görmedi etmedi. Sanırım sökerken onu da kırarız mırarız diye önceden bana fatura etmeye çalışıyorlar. Telefon zaten kaç gündür orada, tamam dedim, 130tl yatırdım hesaba. Bir beş gün sonra telefon servis işlemi bitmiştir diye kargoya verdiler.

Burada UPS'e parantez açayım. Daha önce şehir merkezindeki evime UPS kargo sorunsuz gelmişti ama bu sefer başka bir ilçedeki bir adresi teslim için belirttim ve UPS'in Hatay'da sadece iki tane şubesi varmış. 15 ilçeye bu iki şube bakıyor. Belli günler, belli ilçelere gidiyorlar. O ilçenin dağıtım gününü bir gün geçe şubeye gelen ürün, bir hafta sonra teslim edildi. 🙂

Velhasıl telefonu aldım, kurulumunu yaptım, anneme teslim ettim. Bir gün sonra annem, bu telefon aynı, pili bitiyor, hiç dayanmıyor diye geri geldi. Ben aldım bu sefer biraz kurcaladım baktım, daha önceden olduğu gibi, pil sayacı su gibi azalıyor.


Müşteri Hizmetlerine yazdım, cevap veren kişi, tekrar göndermemi ve servis müdürü X Bey'in dikkatine şeklinde not düşmemi istedi.
Telefonu yine sıfırladım, paketledim gönderdim.
10 gün sonra bir telefon geldi. "Batarya testlerinde bir sorunla karşılaşmadık. Stoklarımızda olan 3 adet batarya ile de denedik onlarda da aynı "hatayı" almaktayız (burası biraz garip), dilerseniz para iadesi yapalım, içindeki batarya da sizde kalsın dediler.
Ben de kabul ettim. Parayı 10-15 gün sonra hesaba iade ettiler ama ettiler. 🙂

Şimdi kendisine Xİaomi Mi A2 (64gb) aldım. O da 3050mah ile pili sıkıntılı bir telefon gibi duruyor ama annemin kullanımı ile bir haftadır 2 günden az gitmiyor pili.

Asus'un yetkili servisi SMS InfoComm LTD ŞTİ.

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği(1)'nde cep telefonuna 5 yıl boyunca yedek parça ve servis hizmeti vermek zorunda firmalar. Konu batarya olunca raf ömürleri vs gibi sorunlar var ama firmaların buna da bir çözüm bulması lazım. Onlar, telefonu alanlar bu kadar yılda telefonu çoktan değiştirir diye düşünüyor muhtemelen ama annem gibi kullanıcıları da unutuyorlar.

1. (EK LİSTE - 8.1.2 ) http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.19783&MevzuatIliski=0

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör