Almanya Bit Pazarından Birtakım Eski Steampunk Oyuncaklar

Bu ara bura dahil birçok sosyal medya ortamında bit pazarı video veya içerik paylaşımlarının popüler olduğunu farkettim. Bende fırsat buldukça bulunduğum ortamlardaki bit pazarlarını gezmeyi ve ilginç şeyler bulursam da almayı seviyorum. Yaşadığım şehirde her cumartesi bu tarz bir pazar kuruluyor. Bu üçlüyü de bu pazardan bulup aldım. Tahmin ediyorum ki aynı koleksiyonerin topladığı parçalardan olan bu oyuncakları da çok enteresan geldiği için burada sizle paylaşayım istedim.

 

İlk obje sanıyorum "otomata" denilen tarzda bir oyuncak. Oldukça basit bir mekanizma. Metal ve ahşaptan yapılma basit bir düzeneğe tutturulmuş sanıyorum pirinç kanatlı ahşap bir ejderha. Alttaki kolu çevirince bu kolun manivelasına bağlı teller ile ejderhanın gövdesi ve kanatları sanki uçuyormuş gibi hareket ediyor. Basit ama oldukça güzel bir tasarım.

İkinci obje, yine benzer tarz pirinç bir gemi demiri motifli ahşap bir kutuda sergilenen ve adının ne olduğunu bilmediğim ama incelediğimde içerisindeki alanda ölçeklere bölünmüş bir kadran ve altında da kadrandaki ibreyi hareket ettiren bir tekere sahip bir ölçü aleti. Tahmin ediyorum ki bunu bir haritaya koyup gidilecek yolu takip ettiklerinde içerideki kadran da hareket ediyor ve haritanın ölçeği ile aynı ölçekdeki gösterge bölümünden mesafe kolayca öğrenilmiş oluyor. Hoş bir denizcilik ölçüm aleti.

Son obje de ben çocukken pazarlarda satılan ve o dönemler adına patpat tekne denilen bir tekne oyuncağı. Ama o patpat tekneler tenekeden yapılma basit oyuncaklarken bu yine ahşap ve pirinç işlemeli detaylara sahip bir model. Mekanizmayı bilmeyenler için, bu modelin arka tarafında egzoz gibi duran iki boru var. Bu borular geminin ortasında tepsi gibi geniş bir hazneye bağlılar. Siz önce bu borulardan birisine, diğerinin ucundan su çıkana kadar suyla dolduruyorsunuz. Sonra da su dolu bir leğene, havuza filan koyup, o tepsi gibi olan haznenin altına da bir tealight mum yakıp koyuyorsunuz. Mum ateşi ile haznedeki su ısınıp buharlaşıyor ve o egzozlar tarafından atılıyor, bu ufak buhar basıncı da gemiyi ileri itiyor. Bu esnada oluşan vakumla tekrar su emiyor ve bu döngü tekrar edip duruyor. Bu döngü esnasında da pat pat diye aynı gemi motoru gibi ses çıkardığı için buna patpat tekne deniliyordu. Buharın enerjisini kullanan basit ve işlevsel bir oyuncak.

Şimdilik bu kadar. Başka bu tür ilginç şeyler bulursam tekrar paylaşırım.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör