Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2021/04

TeknoSeyir editörlerinin haftalık teknoloji gündemi değerlendirmesi.

02:05 - Facebook, temsilci atamaya karar verdi.
03:50 - Linkedin de temsilci atayacak.
04:20 - Temsilci atamayanlara reklam yasağı başladı.
09:06 - WhatsApp, sözleşme konusunda geri adım attı.
15:16 - Google, Avustralya’dan çekilebilir.
20:47 - Discovery Channel, BluTV’ye ortak oluyor.
24:52 - Telefon markası Tecno, Pendik’te üretime başlıyor.
26:27 - Mikro ihracat yapanlara vergi indirimi.
30:30 - NVIDIA, Max-Q ve P ayrımını kaldırıyor.
33:13 - Intel, 7nm’de işlerin iyi gittiğini açıkladı.
35:38 - Samsung Texas’ta 3 nm üretimi için fabrika kuruyor.
39:01 - Huawei, Blackberry’den 90 adet patent satın aldı.
39:41 - Honor, Huawei sonrası ilk telefonunu çıkarıyor.
40:29 - ABD, Huawei’ye parça tedarik eden firmaları sıkıştırmaya hazırlanıyor.
43:37 - Alphabet, Loon girişimini sonlandırdı.
44:58 - Raspberry Pi Pico çıktı, 4$
46:49 - İngiltere’de çocuklara dağıtılan bazı laptoplarda malware yüklü olduğu belirlendi. Oyun Dünyası
51:04 - Valve ve diğer 5 oyun firmasına AB’den ceza geldi.
52:28 - Turkcell işbirliğiyle GeForce Now için Türkiye sunucuları açılacak. 54:21 - Halo serisi için Xbox 360 sunucuları kapanıyor. Bungie’nin Halo sitesi de Şubat ayında kapanıyor.
55:35 - Xbox Live Gold zamlandı.
57:28 - YouTube HDR desteği sonunda Xbox’a geldi.
59:19 - 1.3 Milyon Dolara Cloud9 takımına transfer olan Türk oyuncu, ‘kötü bağlantı’ nedeniyle takımdan gönderildi.

- Facebook, temsilci atamaya karar verdi.

- Linkedin de temsilci atayacak.

- Temsilci atamayanlara reklam yasağı başladı.

- WhatsApp, sözleşme konusunda geri adım attı.

- Google, Avustralya’dan çekilebilir.

- Discovery Channel, BluTV’ye ortak oluyor.

- Telefon markası Tecno, Pendik’te üretime başlıyor.

- Mikro ihracat yapanlara vergi indirimi.

- NVIDIA, Max-Q ve P ayrımını kaldırıyor.

- Intel, 7nm’de işlerin iyi gittiğini açıkladı.

- Samsung Texas’ta 3 nm üretimi için fabrika kuruyor.

- Huawei, Blackberry’den 90 adet patent satın aldı.

- Honor, Huawei sonrası ilk telefonunu çıkarıyor.

- ABD, Huawei’ye parça tedarik eden firmaları sıkıştırmaya hazırlanıyor. 

- Alphabet, Loon girişimini sonlandırdı.

- Raspberry Pi Pico çıktı, 4$

- İngiltere’de çocuklara dağıtılan bazı laptoplarda malware yüklü olduğu belirlendi. 

Oyun Dünyası

- Valve ve diğer 5 oyun firmasına AB’den ceza geldi. 

- Turkcell işbirliğiyle GeForce Now için Türkiye sunucuları açılacak.

- Halo serisi için Xbox 360 sunucuları kapanıyor. Bungie’nin Halo sitesi de Şubat ayında kapanıyor. 

- Xbox Live Gold zamlandı.

- YouTube HDR desteği sonunda Xbox’a geldi.

- 1.3 Milyon Dolara Cloud9 takımına transfer olan Türk oyuncu, ‘kötü bağlantı’ nedeniyle takımdan gönderildi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Acer, Predator Triton ve Helios Serisi Oyuncu Dizüstü Bilgisayarlarını Güncelledi; Acer Nitro 5 de Yenilendi

Acer bugün Predator Triton 300 SE, Predator Helios 300 ve Acer Nitro 5’in de aralarında bulunduğu birçok dizüstü oyun bilgisayarını yenilediğini duyurdu. Predator Triton 300 SE ve Acer Nitro 5 dizüstü bilgisayarlar ultra taşınabilir oyun deneyimi için 11. Nesil Intel® Core H35 Serisi işlemciler ile yenilenirken, Predator Triton 300 SE ve Predator Helios 300, NVIDIA® GeForce RTX 30 Serisi GPU’ların yanı sıra artırılmış ekran yenileme sıklığı ve daha iyi soğutma teknolojisi gibi yeniliklerle donatıldı.

NVIDIA Ampere mimarisi taşıyan NVIDIA® GeForce RTX 30 serisi dizüstü GPU’lar, enerji verimliliğini 2 kata kadar artırırken, performansı önemli ölçüde artırıyor ve ince, hafif tasarımlar için üçüncü nesil Max-Q teknolojilerini kullanıyor. GeForce RTX 30 serisi dizüstü GPU’lar, Cyberpunk 2077 ve oyuncuların en çok beğendiği oyunlar da dahil en iyi yapımlarda çarpıcı ışın izlemeli grafikleri mümkün kılıyor. Öte yandan GPU hızlandırmalı yüzlerce uygulama sayesinde içerik üreticilerin de mükemmel içerikler üretebilmesini sağlıyor.

“5. Nesil AeroBlade 3D fanımız ve gelişmiş termal teknolojilerimiz sayesinde, ince ve taşınabilir Predator Triton serisine daha fazla güç yüklemekten heyecan duyuyoruz” diyen Acer Inc. BT Ürünleri İş Birimi Dizüstü Bilgisayarlar Genel Müdürü James Lin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Predator Triton 300 SE, gücünü en yeni 11. nesil Intel Core H35 Serisi işlemcilerden ve NVIDIA GeForce RTX-30 serisi GPU’lardan alıyor. Oyun aralarında üretken kalmak isteyenler için ise 10 saate kadar pil ömrü2 sunuyor.”

Intel Müşteri Bilişim Grubu Üst Seviye Dizüstü Platformları Genel Müdürü Fredrik Hamberger ise, “Yeni 11. Nesil Intel Core H35 serisi işlemciler ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlara 5 GHz’e kadar Özel Sürüm Intel Core i7 ve en yeni üst seviye harici grafikleri kullanabileceğiniz PCIe Gen 4 gibi platform avantajları sunarak oyun deneyimini zirveye taşıyor. Wi-Fi 6 ile tüm bu performans ve bağlanabilirliği düşük termal değerlerle sunmak, Acer Predator Triton tasarımında ultra taşınabilir oyun segmenti için hayata geçirilen muazzam bir inovasyon olarak dikkat çekiyor” dedi.

Predator Triton 300 SE – Taşınabilir Büyük Güç

Yalnızca 17,9 mm inceliğindeki yeni nesil Predator Triton 300 SE (PT314-51s), kullanıcılara en yeni oyunları hareket halinde oynama şansı sunuyor. 1,7 kg’lık taşınabilir dizüstü bilgisayar gücünü, son derece hızlı performans için 5 GHz’e1 ulaşan en yeni 11. Nesil Intel® Core i7 H35 serisi Özel Sürüme kadar işlemcilerden ve NVIDIA® GeForce RTX 30601 GPU’lardan alıyor. Efsanevi Sparta savaş kalkanlarına benzeyen tamamen metal kasasını soğuk tutan çift fan sistemi, sahip olduğu 5. Nesil AeroBlade Fan ve Acer Vortex Flow teknolojileriyle en ağır oyunlarda bile dizüstü bilgisayarın sıcaklığını kontrol altında tutuyor. Bu nesilde yer alan tamamen metal yeni nesil AeroBlade fanlar, kanat uçlarıyla temiz hava emilimini artırıyor ve yenilikçi hava rehberi, türbülansı azaltarak serin hava akışını kritik bileşenlere yönlendiriyor ve bir önceki nesle kıyasla yüzde 10 performans artışı sağlıyor. Acer Vortex Flow, kasanın içerisinde aerodinamik hava akışı sağlayan bir tasarım konsepti ve içerisinde CPU, GPU ve diğer kritik performans bileşenlerinin verimini artırması için stratejik olarak yerleştirilen çift fan, soğutma boruları ve hava çıkışlarını içeriyor.

Predator Triton 300 SE’nin 14 inçlik FHD çözünürlük ve 144 Hz yenileme hızı sunan ince çerçeveli ekranı, oyun oynamak ve film izlemek için ideal. Oyuncular, 10 saat pil ömrü2 sayesinde oyun saatlerinin arasına biraz ders çalışma ya da zorlu bir günün sonunda favori yayıncılarından izlemek istediği video içerikleri sıkıştırma özgürlüğü sunuyor. Cihazın görsel deneyimi ise arka aydınlatmalı 3-bölge RGB klavyesiyle tamamlanıyor. DTS:X Ultra, oyunculara düşmanın nerede olduğunu hemen anlamalarını kolaylaştıran net ve dengeli sesler sunarak rekabet avantajı sağlıyor. Predator Triton 300 SE’de Intel® Killer Wi-Fi 6 AX1650’nin yanı sıra Thunderbolt4, USB 3.2 Gen 2 ve HDMI gibi zengin bağlantı seçenekleri bulunuyor. Son olarak, PredatorSense teknolojisi ve Turbo tuşu oyunculara çalışırken daha sessiz, oyun ya da video düzenleme esnasında ise tam performanslı fan hızı seçenekleri arasında gerçek zamanlı kontrol şansı tanıyor.

Predator Helios 300 – Geleceğin Hızlı ve Akıcı Oyun Deneyimi

Predator Helios 300 (PH315-53), NVIDIA GeForce RX 3080 GPU’ları ve 32 GB’a kadar DDR41 belleği kapsayacak şekilde yenilenerek, oyunculara yeni nesil oyunlara ve hatta ondan sonraki yapımlara da hükmedecek performansı sağlıyor. Tüm bu güç, 3 ms4 tepki süresi ve 240 Hz1 yenileme hızına sahip IPS3 ekranla oyunculara sunuluyor. DTS:X Ultra ses ve 3B simule edilen çevresel sesler çok daha etkileyici bir ses deneyimini mümkün kılıyor. Dizüstü bilgisayarda biri Acer’ın özel olarak tasarladığı AeroBlade 3D fan olmak üzere iki fan kullanılıyor ve Acer’ın CoolBoost™ teknolojisi fanları kritik alanları serin tutacak şekilde ayarlıyor.

Acer Nitro 5 – Oyunu Yaşayın

Nitro 5 geçmişten beri ödenen parayı maksimum performansa dönüştürmeyi hedefleyen bir seriydi. Yeni nesil Nitro 5’ler, en yeni 11. Nesil Intel Core H35 serisi işlemciler, NVIDIA GeForce GTX GPU'lar ve 32 GB'a kadar DDR4 RAM'in gücüyle meşaleyi devralıyor. Bu özellikler, oyunculara en popüler oyunlarda sorunsuz bir oyun deneyimi için gerekli tüm gücü sağlıyor ve bir çift M.2 PCIe / SATA SSD’ler1, birçok oyun keşfetmek isteyenler için bol miktarda depolama alanı sunuyor. NitroSense uygulaması, daha az gürültünün veya daha fazla gücün ideal olacağı durumlar için kullanıcılara sistem sıcaklıklarını kontrol etmek, fan hızlarını ayarlamak gibi yönetim kabiliyetleri kazandırıyor.

Yeni Nitro 5’in üstün performansı bir oyun başlatılır başlatılmaz fark ediliyor. Kullanıcılar ayrıca dizüstü bilgisayarın daha temiz tasarımlı kasasını ve yüzde 80 ekran gövde oranı sunan daha dar çerçevelerini hemen fark edecek. Cihazın ekranı, 144 Hz yenileme hızı ve 3 ms4 tepki süresiyle bulanık olmayan bir oyun deneyimi sunuyor ve 300 nit1 paneli çarpıcı renklerle oyunlara hayat veriyor. Ekranda veya kasanın içinde her ne olursa olsun, Acer’ın termal yönetimdeki yenilikleri Nitro 5’in soğuk çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Bir çift fan ve dört hava çıkışı tasarıma ek olarak, Acer CoolBoost™ teknolojisi otomatik moda kıyasla fan hızını yüzde 10, CPU ve GPU soğutmasını ise yüzde 9 oranında artırıyor.

Nitro 5, bu temel özelliklerin yanı sıra sahip olduğu bir dizi eğlenceli ve yenilikçi yetenekle genel kullanım deneyimini iyileştiriyor. Daha rahat bir kullanım için kasanın arkasına taşınan dizüstü bilgisayarın şarj bağlantı noktası, böylece kabloyu görünmez yapıyor. USB Type-C™ Thunderbolt™ 4 desteği ve Intel Wi-Fi 6 (Gig+)1 ise hızlı bağlantılar sağlıyor. Klavyede 4-bölgeli RGB bulunuyor ve kullanıcıların her alanı kendi tercihlerine göre renklendirmesine olanak tanıyor.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Predator Triton 300 SE (PT314-51s) şubat ayından itibaren 1.499 euro’dan başlayan fiyatlarla EMEA’da satışa sunulacak.

Predator Helios 300 (PH315-53) şubat ayından itibaren 1.499 euro’dan başlayan fiyatlarla EMEA’da satışa sunulacak.

15 inçlik Acer Nitro 5 (AN515-56) mart ayından itibaren 999 euro’dan başlayan fiyatlarla EMEA’da satışa sunulacak.

17 inçlik Acer Nitro 5 (AN517-53) mart ayından itibaren 999 euro’dan başlayan fiyatlarla EMEA’da satışa sunulacak.

Teknik özellikler, fiyatlar ve bulunabilirlik bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Belirli pazarlardaki bulunabilirlik, ürün özellikleri ve fiyatlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen http://www.acer.com.tr adresi üzerinden en yakın Acer ofisiyle iletişime geçin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Acer, Yeni AMD Ryzen 5000 Serisi Mobil İşlemcilerle Çalışan Nitro ve Aspire Dizüstü Bilgisayarlarını Tanıttı. Nitro Dizüstü Bilgisayarlar Yeni NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi Dizüstü Grafiklerle Geliyor

Acer bugün AMD Ryzen 5000 Serisi mobil işlemcilerle1 çalışan yeni Nitro 5 oyun dizüstü bilgisayarlarını ve Aspire 5 ile 7 modellerini duyurdu. Güçlü yeni AMD Ryzen Mobil İşlemciler, dizüstü bilgisayarların hızlı ve verimli performans göstermesini sağlıyor. Sekiz çekirdeğe kadar işlem gücü sunan işlemcilerin yeni Nitro ve Aspire dizüstü bilgisayar için ideal kılan özelliği ise, düşük güç tüketimli geniş bant bellekleri güç tasarrufu özelliğiyle bir araya getirerek önceki nesil belleklerden iki kat daha hızlı veri işleyebilmeleri.

hızını otomatik ayarlıyor. Isı yönetimini gerçek zamanlı olarak bizzat gözlemlemek ve yönetmek isteyen kullanıcılar ise NitroSense ile fan hızını ayarlayabiliyor.

Acer Aspire 7 – Mobil Kullanıcılar İçin Güçlü Performans ve İnce Tasarım

Yeni AMD Ryzen 5000 Serisi mobil işlemciler ve NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU1 ile çalışan yeni Aspire 7 modelleri hem profesyonellerin hem de PC tutkunlarının ihtiyaçlarını karşılıyor. Şık ve ölçülü tasarımı ince bir kasada sunan bilgisayarlar, hareket halindeyken veya müşterisinin ofisinde çalışması gereken kullanıcılar için ideal özellikleri taşıyor.

Tüm bu güç, 2,15 kg kadar hafif bir kasaya sığıyor ve kullanıcıların hareket halindeyken de performanstan ödün vermeden çalışabilmesini sağlıyor. 32 GB’a kadar DDR4 bellek1 ve 1 TB’a kadar PCIe SSD1 ile donatılan yeni Aspire 7 dizüstü bilgisayarlar, en zorlu görevlere hazır üretkenlik makineleri olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni dizüstü bilgisayarlar, 5 Gbps süper hızlı veri transferi sağlayan USB-Cile de en yeni bağlantı kabiliyetlerine sahip. Çift bant Wi-Fi 6 (802.11ax), ortalama ağ verimini üç kat artırıyor3 ve Wi-Fi 5 ile (802.11ac) kıyaslandığında gecikmeyi yüzde 754 oranına kadar azaltıyor.

Aspire 7’nin FHD çözünürlüklü 15,6 inç ince çerçeveli ekranı, yüzde 81,61’lik gövde ekran oranına sahip. Acer Color Intelligence ve Acer ExaColor teknolojileri ise birlikte çalışarak, görüntüleri yüksek doğrulukla sunuyor. Acer Color Intelligence, daha az CPU yüklemesiyle daha canlı ve parlak görüntüler elde edilmesini sağlıyor. Bu özellik, gama ve renk doygunluğunu gerçek zamanlı olarak aktif bir şekilde ayarlayabiliyor; ekran rengini ve parlaklığını kırpma veya aşırı karşıtlık olmaksızın en iyi hale getiriyor.

Son olarak, termal tasarımı dizüstü bilgisayarın ısınmadan ve sessiz bir şekilde çalışması için birçok farklı soğutma modu sunuyor. Kullanıcılar basitçe “Fn+F” kısayolunu kullanarak fanların sessiz5, normal ve performans seçeneklerinde çalışmasını sağlayabiliyor.

Acer Aspire 5 – Çoklu Görevler İçin Uygun Fiyatlı Performans

En yeni Aspire 5 dizüstü bilgisayarın özellikleri arasında yeni ve güçlü AMD Ryzen 5000 Serisi Mobil İşlemciler, AMD Radeon RX 640 Grafikler1, 24 GB bellek ve 1 TB’a kadar M.2 PCIe SSD NVMe1 ve/veya 2 TB’a kadar HDD1 yer alıyor. Uygun fiyatlı ancak aynı zamanda güçlü bir cihaz arayan amatör blog yazarları, fotoğrafçılar ve öğrenciler gibi kullanıcılar; çoklu görevleri için kullandıkları uygulamalardan hızlı ve etkili performans alabilmeleri için gerekli olan gücü, Aspire 5’te bulabilecekler.

17,95 milimetrelik ince tasarımı ve kumlanmış alüminyum kapağı, dizüstü bilgisayara şık bir görünüm katıyor. İnce çerçeveli 15,6 inç büyüklüğündeki IPS ekranı FHD6 çözünürlük sunuyor. Acer BlueLightShieldteknolojileriyse göze zararlı mavi ışık salınımını azaltıyor.

Aspire 5, Aspire 7’de olduğu gibi USB-Cile süper hızlı veri transferi gerçekleştiriyor, çift bant Wi-Fi 6 (802.11ax)3 destekli ve birden fazla soğutma modu sunan termal bir tasarıma sahip.

Fiyat ve Bulunabilirlik

15 inçlik Nitro 5 (AN515-45), AMD Ryzen 7 Mobil işlemci, NVIDIA GeForce RTX 3060 grafik ve 512 GB SSD’den başlayan konfigürasyonla şubat ayından itibaren 1.299 euro’dan başlayan fiyatlarla EMEA’da satışa sunulacak.

17 inçlik Nitro 5 (AN517-41), AMD Ryzen 7 Mobil işlemci, NVIDIA GeForce RTX 3060 grafik ve 512 GB SSD’den başlayan konfigürasyonla şubat ayından itibaren 1.299 euro’dan başlayan fiyatlarla EMEA’da satışa sunulacak.

Acer Aspire 7 (A715-42G) şubat ayından itibaren 899 euro’dan başlayan fiyatlarla EMEA’da satışa sunulacak.

Acer Aspire 5 (A515-45) şubat ayından itibaren 699 euro’dan başlayan fiyatlarla EMEA’da satışa sunulacak.

Teknik özellikler, fiyatlar ve bulunabilirlik bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Belirli pazarlardaki bulunabilirlik, ürün özellikleri ve fiyatlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen http://www.acer.com.tr adresi üzerinden en yakın Acer ofisiyle iletişime geçin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD Radeon RX 6900 XT İncelemesi

AMD'nin Radeon RX 6900XT'si, şu an için AMD'nin en hızlı ekran kartı. Biz de referans modeli test ettik. Yeni test sistemimizden de bahsediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

Karantina Muhabbetleri #03

TeknoSeyir'de yeni bir muhabbet bölümü ile karşınızdayız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15
 • Tegin @tegin

  C64 ve türevlerinin kayıt sistemi mono ama çift kasetli teyplerin kayıt sistemi stereo olduğu için kayıt sırasında veri dağılır C64 veriyi düzgün işleyemez.

 • Ayhan YILDIZ @ayhanyildiz

  Bardak/Kupa olayında önden sipariş alırsanız, potansiyeli de görmüş olursunuz. Açıkçası 100 TL dahi olsa 2-3 tane ben almak isterim. Benim de amacım destek değil, sevdiğim bir oluşumun anısı olsun veya hayatımın bir tarafında olsun isterim. Önden sipariş olsun, hatta bardağı imal eden firma direk kargoya verebilir, ofis deki iş azalır. sadece düşündüm.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Levent bey ve Murat bey'i dinlemek keyifli oluyor karantina saatlerinde. Ama bir de yayının ilk yarım saati emekli memur gibi hayatın içinden şikayetler ile geçmese 😀 Zaten ülkede mevcut olaylar daraltıyor hepimiz, biraz daha gülelim , eğlenelim formatı daha iyi geliyor açıkçası.

  Levent bey'in öksürmelerini merak ettik bir de.

 • Tümsek Mühendis @tturhan

  @cok_okuyan Oksurme isini Levent bey aciklamisti daha once bir rahatsizligi oldugunu. Bu arada 1.25x dinlenebiliyor sohbet cok yormuyor zamandan tasarruf adina tavsiye ederim 🙂

Oyun Gündemi 2021/03

TeknoSeyir editörlerinin haftalık oyun gündemi değerlendirmesi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Logitech M190 Mouse İncelemesi

Logitech'in uygun fiyatlı kablosuz faresi M190'ı inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 17

Teknoloji ve Bilim Notları 2021/3

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:37 - Kulis

09:13 - Merhaba

11:35 - Covid-19 genel değerlendirme

21:00 - Dev kompozit üretim tesisi Ankara’da üretime başladı.

25:06 - NASA, InSight’ın delici ucunu kurtarma çalışmalarını sonlandırdı.

28:44 - NASA, ISS’in güneş panellerini yenileyecek.

35:41 - NASA, SLS roket motoru denemesini erken sonlandırmak zorunda kaldı.

40:46 - Blue Origin, insanlı için olan kapsülünün ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdi.

47:58 - Virgin Orbit, ikinci denemesinde yörüngeye ulaşmayı başardı.

53:50 - Starlink uyduları çıplak gözle görülemeyecek hale geldi, peki bu yeterli mi?

01:01:34 - Canlılarda uyku mu önce oluştu beyin mi?

01:06:12 - Doğanın şaşırtıcı göz yanılmaları: Yerçekimine meydan okuyan arabalar!

01:09:40 - Sihirli mantarı damardan almaya kalkan adamın dramı!

01:14:48 - Kulis

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kent @kent

  Yaklaşık 20 yıl sonra soğukda yaşamak zorunda kaldım, hiç te alışamadım. Rusyadayken kutup dairesinde olmasamda bayağı kuzeyde bulundum. Bize göre farklı olan şeyler, mesela yazın kışlık lastik , kışın kar lastiği takıyorlar, iş makineleri hariç zincir kullanmıyorlar, kış gelince araçların lastiklerini olabildiğince şişiriyorlar, arabalarını asfalt yada beton üzerine bırakmamaya gayret ediyorlar , toprak yada karın üstünde durması daha mantıklı. Teknoloji ilerlediğinden çok eksi derecelere düşmediyse arabalar çalışıyor. Önceden nasıldı diye sormuştum, önceden pek kimsenin arabası yokmuş genelde devletin araçları varmış, onlarında kapalı garajda içinde soba yanan bir yerde tutarlarmış , çok soğuk olunca arabayı çalışır durumda tutuyorlarmış. Otobüslerin içinde kömürle çalışan soba varmış. Sevmediğim bir şeyde çay koyduğun bardak hemen soğudundan tadı kaçıyor, yağlı bir yemek yerken tabakda yağ donuyor gibi ilk başta yada en sondada olsa alışamadığın şey çok oluyor.

MSI GeForce RTX 3070 GAMING X TRIO İncelemesi

MSI'ın NVIDIA GeForce RTX 3070 Gaming X Trio modelini inceliyoruz. Üç fanlı yapısı ile hem sessiz hem de etkili bir soğutma sağlayan kart, piyasadaki en iyi RTX 3070'lerden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Fiyat Performans Webcam | Everest / Xiaomi 1080P Kamera İncelemesi

Uygun fiyata webcam arayanlara makul bir çözüm olması ile ön plana çıkan Everest SC-HD03 başka bir deyişle Xiaomi Imilab CMSXJ22A kamerayı inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 42