Panasonic Viera TX-L55ET5 55 inç LCD TV İncelemesi

TeknoSeyir’de LCD TV incelemeye başlıyoruz. İlk konuğumuz Panasonic. Bize gelen model 55 inç ve 3D özellikli. Tüm detayları ile inceliyoruz. Sizin de özellikle merak ettiğiniz bir şey varsa, bundan sonraki incelemelerimzde bakmamız için bize yazın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Neşet Özeren @neset-ozeren

  Frame interpolation harika bir özellik bence, bilgisayarınızdan da faydalanmak isterseniz. http://www.svp-team.com/wiki/Frame_interpolation_overview
  Sağlam gpu ve cpu geretiriyor, oldukça teknolojik bir işlem.

 • Yaman Eligül @yaman

  1080p 3d gibi yüksek bitratelerde durum nedir ?
  26-30gb lık filmleri atlamadan izleyebiliyor muyuz patlama vs gibi yogun ekranlarda durum nasıl ?

 • Onur Timuçin @miyavkedi

  Destination unknown videosu da gözümden kaçmadı değil hani. Güzel inceleme tebrikler.

 • jeofizikci @jeofizikci

  arkada galiba gf5 incelemesi var, asıl bomba 12-35mm f2.8 lens.
  en erken ne yazıkki pazartesiye kaldı

 • burakzdnr @bozdener82

  güzel bir inceleme olmuş emeğinize sağlık ama mesela benim aklıma takılan soru “altyazıların boyutu ve konumu ayarlanabiliyormu? altyazı-görüntü uyumsuzluğunda manuel senkronizasyon yapabiliyormuyuz? gündüz tv izlerken ekran parlaması nasıl, rahatsız edici boyuta ulaşıyormu?” belki yayında değindiniz ama ben kaçırmış olabilirim. siz aklınıza gelen bir şey varsa paylaşın dediğiniz için yazma gereği duydum…

 • tyler78 @tyler78

  Hareketli görüntülerde iz oluşuyor mu hareketli nesnelerin arkasında? Mesela futbol maçlarında topun arkasında? Alttan geçen yazılarda kırılmalar, yavaşlamalar, bozulmalar oluyor mu? Işık sızdırması var mı? Görüntü modları neler? Tv’de ve 1080p’de görüntüler nasıl? Bu görüntülerde hangi modları tavsiye edersiniz? Kablosuz ağ üzerinden 1080p görüntü aktarırken takılma sorunu oluyor mu? Yani DLNA ne kadar sorunsuz?

  Bu arada mesajı yazarken modeli internette arattım. Kendi sitesinde plazma olarak görünüyor. Lcd değil. Tv dünyasında büyük bir fark. Gerçekten de plazma ise ışık sızdırması yoktur. Ama yansıma vardır. Yansıma oranı nasıl ışık altında? Gündüzleri izlenebiliyor mu?

  Televizyon incelemeden önce donanımhaber gibi yerlerden o tip tv’lerin kronik sorunlarını öğrenip onlar üzerine de bilgi verilebilir. Mesela led’lerde ışık sızması, ghosting, banding gibi, plazmalarda yansıma gibi ve logo yapışması gibi.

  • Hakan Arın @hakanarin

   Ürün sitesinde Plasma olarak görünmüyor. Eğer kastettiğiniz şey sitesindeki NeoPlasma yazısı ise bu Panasonic ürünlerinin genel model ismi. Yani bu ürünün Plasma olduğuna dalalet etmez.

   Panasonic model isimlerini koyarken L harfiyle başlamışsa Led-LCD TV anlamına gelir eğer P harfi ile başlamışsa Plasma TV anlamına gelir. Bunun dışında eksik incelenen bölümler illaki olacaktır. Sonuçta sitenin ilk televizyon incelemesi. Zaten sen ve yukarıdaki arkadaşlarda eksik incelenen kısımlara değinmişsiniz. :)

   Aynı şeyler olacak belki ama bence de en önemli eksik kalan konular input lag(Görüntünün Televizyona gidiş süresindeki fark ki bu oyun oynayanlar için önemli), Hayalet efekti olup olmaması ve ışık sızması. Bunların dışında ise incelemede panelin gerçek tazeleme oranını verilmesi çok iyi bir şey. Çünkü bu tip cihazlarda gerçek tazeleme oranını öğrenebilmek bazen işkenceye dönüşebiliyor.

   Bir eksik olarak da Web Tarayıcısının hiç kullanılmamasını söyleyebilirim. Zira Panasonic Plasma sahibi birisi olarak 2012 model Panasonic cihazlarda ilk defa kullanılan Web Tarayıcısını çok merak ediyordum. Bunun dışında hiç değinilmemiş bir şey de kulaklık çıkışı. Bendeki Plasma modelinde kulaklık sesi televizyon menüsünden ayrı olarak ayarlanıyor ki tahminim bu modelde de aynısı olduğu ama bu konuya değinilmemiş.

   Panasonic firmasına bir sitemim ise paralı ugulamalardan en azından Asphalt televizyona kurulu olarak gelebilirdi ki bu sayede nasıl bir oyun deneyimi yaşandığını görebilirdik. :)

   Belki bir de hatalı görülebilecek bir şey söylenmiş incelemede o da içinde tuner olması. Gerçi tuner olduğu doğru ama DVB-T ve DVB-C tuner’ler bulunmakta. Yani karasal ve kablolu yayın alıcıları bulunmakta. Tuner olduğu söylenince DVB-S alıcının olduğu sanılabilir. Bildiğim kadarıyla ve sitesinde belirtildiği kadarıyla bu modelde uydu alıcı yanı DVB-S bulunmamakta.

  • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

   Evet içindeki tunerin türü önemli. Bende LG’nin PM6800 modeli var. Alırken tunere önem vermemiştim çünkü Teledünya’dan HD cihazını almayı planlıyordum. Teledünya’daki yetkiler “Televizyonunuzda DVB-C tuner varsa şu kartı alarak tasarruf edebilirsiniz” dediklerinde içim cız ettiydi. Neyseki benim alette DVB-C tuner varmış. Cihaz fiyatından neredeyse yarı yarıya kar ettim. Teledünyanın verdiği cihazda yer alan bazı yetenekler (Kanala geçince yayınlanan programının adı ve saatlerinin gözükmesi gibi) gitti ama ben yine de kart aldığıma memnunum.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Ürün apar topar gittiği için artık deneme şansımız kalmadı ama bir sonrakine buradan birçok not çıkardık.

 • ec038 @ec038

  ilgimi çekmyen inceleme de olsa tıklıyorum ki hit yüksek olsun sizin için :D

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Keşke Youtube uygulamasının arayüzünü gösterseydiniz, oradan bir video aratıp açsaydınız. Ve browserı açıp pclabs’ta biraz gezinseydiniz de iyi olurdu.

  Akıllı tv özelliklerini biraz soyut anlattınız gibi geldi.

 • lwntgngr @lwntgngr

  videoda LP nin belirttiği gibi akıllı tv lerin arayüzleri sıkıntılı.
  bence yakın gelecekte bu konuda bir sıçrama görebiliriz.
  Apple ın geliştirdiği TV ile akıllı tv lerde sesli yönetim ve daha kullanışlı arayüzlerin endüstriye yayılacağını düşünüyorum.

 • Adem Aslan @teorey

  Bir sonraki incelemeniz bence plazma tv ve sd yayınlardaki görüntü kalitesi olmalı. Çünkü insanlar hala lcd mi plazmamı diye kararsız. Forumlarda SD yayınlarda plazma tv nin görüntü kalitesi tartışmasız önde deniliyor. Bu acaba ne kadar doğru ? İnsanlar TV de en çok sd yayınları (dizi, maç,film, program) izliyor.Bence bu konuya daha çok vakit ayırılmalı.

 • Neşet Özeren @neset-ozeren

  800hz gibi ifadeler motion interpolation özelliği aktif edildiğinde her türlü kaynağı “en fazla” 800 kareye çıkartabildiği anlamına geliyor. 60hz den daha yüksek bir inputu hiçbiri desteklemiyor.

 • Neşet Özeren @neset-ozeren

  Pasif 3d de çözünrlük yarıya iniyor, en büyük dez avantajı bu bence. 1080 satırın yarısı sağ yarısı sol göz için. Tam bir alternatif olması için 2160 satır olması lazım. Ya da 4k tv..

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  İşte, çok uğraşıyorlar, bir sürü özellik ekliyorlar, belli başlı tüm formatları destekliyor filan ama sonunda bir nokta hep eksik kalıyor ve işin tadını kaçırıyor… Gerçek bir bilgisayarın (htpc) sağladığı esnekliği ne yazıkki TV içindeki medya oynatıcı tam olarak veremiyor…

 • burakzdnr @bozdener82

  ufak bir soru daha sormam lazım daha önce unutmuşum, cihaz “dts sesleri açabiliyormu?” evimde lg nin lw5500 serisi bir tv var , daha önce belirttiğim bütün ayarları rahatlıkla yapabiliyorum ama dts sesleri malesef açamıyor, özellikle mkv formatında 3d filmlerde çok fazla dts codecli yayın var , tv seçecek arkadaşların bunuda araştırması lazım mesala samsung lar sıkıntısız olarak bu codec i içeren yayınları izletebiliyor (lisans hakları ile alakalı bir durum var galiba)…ben bilgisayarda dts sesi dönüştürüp izleyebiliyorum buda zaman kaybına neden oluyor (en az 30 dakika sürüyor)…

 • Hakan Arın @hakanarin

  Benim gibi boyutu ufak kalmış ıskartaya çıkardığın bir disk olursa kullanabilirsin. Veya eski bir dizüstü bilgisayarın diskini bile disk kasasına yerleştirip kullanabilirsin.

  Bunları da seçeneklerin arasında tutmanı öneririm. Bende sıfır bir diski takmış değilim televizyona. 120GB’lık 2.5″ lik eski bir taşınabilir diskim vardı. Onu kullanıyorum. :)

 • Hakan Arın @hakanarin

  Aktif teknolojili 3 boyutta bende 2D->3D çevrimini mantıklı bulmuyorum ama Pasif 3 boyut teknolojisinde zaten gözün yorulması veya ağrıması olayı minimum düzeyde olduğu için ne olursa olsun bir artıdır. :)

  Bu arada lütfen birisi Levent Pekcan’a hem pasif üç boyut gözlüğü olan hem de normal gözlük olan tek bir gözlük üretsin. Yoksa bitmeyecek bu 3 boyut düşmanlığı :P

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Videonun yarısında TeknoSeyir çalıştı zaten :) YouTube üzerinden çalışıyordu canlı canlı.

 • Hakan Arın @hakanarin

  Merhaba arkadaşım. Sendeki televizyonun aynısını bende kullanıyorum. Video kayıt olayında gerçekten de kaydettiği tv içeriğini bilgisayara aktarmana imkan yok. Hatta aynı model başka bir Panasonic televizyonda bile izleyemiyorsun. Zira diski sadece sizin kullandığınız televizyon için özel olarak yazıyor. Bilgisayara bağladığınızda disk içinde standart bir disk bölümü görünmüyor malesef.

  MKV’de standart kodeklerde sorun çıkarmıyor ancak internet üzerinde m720p, m1080p gibi özel olarak oluşturulmuş farklı formatlarda sıkıntı yapabiliyor.

  Bunun dışında disk olarak 2.5″ lik taşınabilir disklerde sorun çıkarmıyor ama şöyle bir şey yapmanız gerekiyor. Takdığınız diski televizyonun sistem ayarlarından formatlamanız gerekiyor. Bu formatlama olayı kaydedilen tv kayıtlarının başka cihazda izlenmemesi için yapılan bir ön hazırlık. O yüzden takdığınız gibi çalışır hale gelmiyor önce televizyon üzerinden formatlamanız gerekiyor. Tabi diski bu şekilde formatlayınca bilgisayara takıp içine başka bir video atmanıza imkan yok. Bu da şu demek oluyor tv kayıt için kullandığınız disk sadece o iş için rezerve edilmiş oluyor. Başka bir işi için kullanamıyorsunuz.

  2.5″ lik diskler konusunda bir de şu uyarıda bulunayım. Televizyonun sol tarafındaki usb girişi yeterli gücü sağlıyor. Eğer arkadaki girişe takmak isterseniz diski bağladığınız usb kablonun 2 usb çıkışı olmasına özen gösterin. Bu sayede disk için yeterli güç elde edilmiş oluyor ancak bunun en büyük dezavantajı ise televizyonun arkasındaki 2 usb girişini de aynı disk için kullanmak zorunda kalmanız.