İnternet sitesi reklamları engellenmeli mi?

İnternet sitelerindeki reklamlar kimimizi delirtiyor, kimimizin sistemini yavaşlatıyor kimimiz ise hiç görmüyor bile. Flash tabanlı reklamlar, reklam verenin de izleyenin de derdi. Peki bu dert engellenmeli mi? Doğru hareket tarzı ne olmalı? Adblock plus’ın bazı reklamlara geçit vereceğini açıklamasından yola çıkarak konuyu tartışıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kctnts @bafbaf

  Bi ara iyice şarlatanlığa dönmüştü site reklamcılığı,100 günde şeker hastalığını tedavi eden ilaç reklamı bile görmüştüm,daha ne olsun.

 • Utku Utkucu @utku-utkucu

  Reklam olmasın diyenlere veya diyeceklere bir şey söylemek istiyorum. Bu insanlar akşam eve giderken eve ekmek götürüyorlar, onların da sonuçta giderleri ve bakmak zorunda olduğu insanlar var. Biraz da bunu düşünmeliler. Bence de ‘REKLAM’ olmalıdır.

 • Öner Aydemir @proprogressive

  Ben de, haftalık gündem programında konuşulana kadar, bu reklam olaylarına çok dikkat etmezdim. Rahatsızlık, sistem yorması vs. Ama o konudan sonra felaket derecede gözüme batmaya başladı artık bu saçma sapan ve aşırı gereksiz reklamların olduğu sayfalar. Ad-Block eklentisini kurdum hemen. İlk yaptığım iş ise hemen başta Teknoseyir olmak üzere, bilişim konusunda takipte olduğum belli sayıdaki siteleri istisnalara ekledim.
  Bir de şu kaliteli içerik konuları ilk konuşulmaya başlandığı zamanlardan beridir (Teknoseyir’de bahsedildiğinden beridir) dikkatlice baktım da, hakikaten adam akıllı kaliteli içerik pek görünmüyor. Var olanlarda sizlerin dediği gibi durumlarda maalesef. O yüzden kaliteli içeriğe engelleyicilerde istisnaya tutmak en doğru karar olur bence.

 • sgi @sgi

  Dhw, Pclabs ve Ts için bağış sistemi bence de iyi olur. Bu siteleri kurulduğundan beri takip eden eski kullanıcıların çoğu 30 yaşına yaklaştı hatta geçti, yani bir çoğu iş-güç sahibi oldular. arasıra az da olsa destek olunabilir böylece.

 • kctnts @bafbaf

  Bağış işinde levent abi gözümde canlandı :) altta bir rica yazısı üstte de mahzun bir bakış :))

 • Hüseyin Vurucu @huseyinv26

  abi, sizin burda reklam varmış şimdi abp yi bu sitede çalışmaması için ayarladım, görüyorum reklamları. video açılmadan önce çıkan reklamda videodaki reklama tıklarsak mı yoksa kapatma tuşuna tıklarsak mı size yararı oluyo? sizin yararınıza yapılan bikaç tıktan zarar gelmez sanırım :)

  diğer söylemek istediğim de şu, benim internetim 4mbps ama gecikme oranım oldukça yüksek. ben siteye girene dek zaten baya zaman geçiyo. ping baya yüksek olunca da istek zaman aşımına uğradı gibisinden bi hata ile sayfayı açamayabiliyorum(çok sık değil). sizde neyse sorun yok ama bazı sitelerde nasıl reklam var anlatamam. sayfadaki reklamları engeleyip girince ve engellemeden girince aradaki fark dağlar kadar oluyo. onlardan reklamlara gıcık olup reklamları engelliyorum hep. siz kurunun yanında yanan “yaş” kısımsınız. sizin gibi kimler var kim bilir. reklam gerekliyse yapılmalı ama fazladan yapılan gereksiz reklam, reklam işinin ölmesine sebep oluyo. umarım böyle gitmez.

 • kman @kman

  Özkan Bey’ e katılıyorum.
  Bir süre adblock plus kullandıktan sonra insan internette reklam olduğunu bile unutuyor. İnternet sitesinde normalde reklam olan yerlerde adblock plus açık olduğunda çıkan “Bu site reklam gelirleriyle hayatta kalmaktadır, lütfen reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakınız” tarzı bir rica site kullanıcılarının çoğunda işe yarayacaktır diye düşünüyorum.
  En azından bende işe yarıyor.

 • Emiracle @emiracle

  AdBlock kullanıyorum ama geliri sadece reklamlara dayanan, özgün içerik sağlayan takip ettiğim siteleri de kural dışında bırakıyorum. Mesela TeknoSeyir de bu sitelerden biri… Bunun dışında internet tecrübeme sekte vuran, tecavüz eden; floating banner, page skin, rich media banner vs. gibi sesli ve görüntülü reklamlara da dayanamıyorum. Genellikle de bu reklamları barındıran siteler; ana akım gazete ve televizyon siteleri, büyük internet portalları (!), çok uluslu şirketlerin siteleri gibi reklam pastasına aç gözlü bir şekilde saldıran akbabalardan oluşuyor. Kendi adıma, onların reklam istatistiğinde yer almamayı görev biliyor hatta partizanca bir tavırla da mücadele ediyorum. (Sürekli listeleri güncel tutarak vs.)

  İkinci konu; benim de daha önce bahsettiğim gibi donation\bağış sisteminin TeknoSeyir’e entegre edilmesi ve bu sayede sitenin geleceğinin güvenceye alınması. Görüyorum ki yorumlarıyla bana destek olan da birçok müdavim var. Bu ister Wikipedia usulü gönülden ne koparsa sistemi ile olur, ister Ars Technica’nın Premier üyelik sistemin bir benzeri uygulanır. Bu konuda sessiz kalan TeknoSeyir ne düşünüyor, merak ediyorum doğrusu.

 • musty @musty

  dont run on pages on this domain ,
  teknoseyiri destekliyoruzz .

 • Warren Coolidge @mussavas

  adblock ile kalsa iyi, ben flashblock da kullanıyorum. müdavimi olduğum siteleri istisna olarak ayarladım, gayet memnunum açıkçası.bunlardan sıyrılıpta “istediğiniz sayfaya yönlendiriliyosunuz” yazısını görünce kapatıyorum sayfayı zaten.
  bu arada ben bu sitedeki reklamlara tıklıyorum her girdiğimde, umarım işe yarıyordur, şu bilendenal.com da hiç işe yarar kampanya görmedim ama henüz :) ssd alma planım var pusudayım.

 • Veysel @spectrum

  Donate kısmını yazan çok olmuş ama yasal kısmı ne oluyor? TR ‘de kayıtlı bir firmaysanız, donate kısmından tam emin olamıyorum açıkçası…

  Daha fazla reklam almalı teknoseyir. Hem video içine (youtube’daki gibi), video öncesine sonrasına ve banner olarak…

 • zubak @zubak

  O değilde hepimiz ad block’u ayarlıyorsak bu adamcağızlar neden böyle bi video hazırlamış. Bende adp kullanıyorum ve maalesef kurunun yanında yaşda yanıyor. Video’da reklam olarak hazırlanan yayınların eleştirildiğinden bahsetmişsiniz. En azından kendi adıma bir sorun değil bu. Hazırladığıınız inceleme videoları bir anlamıyla da reklam zaten ki sony center’a girince ilk yanına gittiğim şey sony tablet oldu. Dayatmadan eğrisi, doğrusuyla tanıtımı yapılan her şeye zaman ayrırım. Ayrıca bağış sistemi en azından alternatif olarak hep olmalı. Tekrar teşekkürler tüm çalışmalarınız için.

 • Adem @adem

  Bende zaten uzun zamandır, adblock’ u teknoseyir için devre dışı bıraktım. Bunu diğer desteklediğimiz siteler içinde yapalım.

 • Veysel @spectrum

  Video sayısı artmalı, yüksek seyirci miktarına ancak bu şekilde ulaşılır. Ama o zaman da bant genişliği sorunu var.

  Sorun şu anladığım kadarıyla; videolar sebebiyle gelir ne kadar artarsa artsın, gider de o kadar artıyor. Burada bence, Youtube ve türevlerinin kullanımı veya daha düşük ücretli bir firmaya geçilmesi çözümleri düşünülmeli.

  Adblock kullanan arkadaşlar; hoş bir davranış değil. İstisnaları veriyorsunuz tamam da, çoğunuz unutuyordur. Bir siteye girdiğinde reklamlar rahatsız ediyorsa, girmezsin bir daha. Adblock kullanmanın manası yok.

 • Digitaldrop @digitaldrop

  Reklamlar videolara entegre edilsin, izleyelim coşalım :)

 • lawnmower @lawnmower

  Reklamlar rahatsız edici olmazsa kimsenin sesi çıkmaz. Videonun başına geçilemeyen 5-10 saniyelik reklam koyun, keyifle izleriz. Reklamın akıllıca yapılanı hem tüketiciyi çeker, hem de göze batmaz.

  Ben bir spor salonuna gidiyorum. Spor salonuna Nike sponsor olmuş, salonun sahipleriyle anlaşmış, neredeyse bütün duvarlarda Nike reklamları var. Bir süre sonra insan öyle bir aşina oluyor ki, o resimlerin ve yazıların hiçbir anlamı kalmıyor. Diğer tarafta New Balance sinsi ve mantıklı bir yol bulmuş. Nike’ın sponsor olduğu salonun bütün hocalarına ayakkabı, eşofman filan dağıtmış. Para vermiş mi bilmiyorum, o konuda bilgim yok. Bütün hocaların üstü başı New Balance marka. Bir tanesi tamamen etkisiz, diğeri ise çok daha düşük maliyetli ama çok daha etkili. Adamlar hepi topu 10 çift ayakkabı vermişler, ama spor malzemesinin en fazla kullanıldığı ortamda “profesyoneller de bu markayı kullanıyor” imajı yaratarak kendilerini süper tanıtıyorlar. İyi reklam böyle olur.

  Sitelerde de böyle bu iş. Sayfanın sağında solunda markanın logosu görüneceğine size ekipman yollasalar, siz de videolarda ve incelemelerde kullansanız, biz de “ovvv, Murat Gamsız bile X marka laptop kullanıyor” desek daha mantıklı olmaz mı? Gerçi bunu zaten yapıyorlardır belki, orasını ben bilemem. :)

 • Veysel @spectrum

  Bazı arkadaşlar işi pişkinliğe vuruyor da..
  Reklamlar konusunda, sürekli gittiğiniz bir lokantada bir açık buldunuz ve yemeğinizi bedava yiyebiliyorsunuz çaktırmadan.

  Bunu her gün yapıp, üstüne anlatır mısınız? Bu hırsızlık olmaz mı?

  Yavuz, hırsız, evsahibi diyorum ve susuyorum. Orda gösterilen 2-3 tane reklam batıyor sanki.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Konu uzamış yanıt vereyim :)

  1-Tıklama meselesi
  Video’da söyledim ama anlaşılmamış sanırım. Reklama tıklamak önemli değil. O sistem kalkalı yılalr oldu. Artık gösterim bazlıdır reklamlar. Ne kadar çok gösterilirse o kadar iyidir. Bu da ziyaretçi sayısı ile iligli tabi. Bu sayıyı arttırmak için çeşitli hileler var. Birkaçı yukarıda yazılmış. Kötü içerikle yeterli adam toplayamayacağınız için, az kişiye çok sayfa gösterirsiniz. İstediğiniz kadar bloklayın, 15 sayfaya yayılmış incelemeyi okumanız gerekiyorsa paşa paşa sayfalara tıklarsınız. Hatta emin değilim ama reklamı o an görmeseniz bile göstermiş gibi kayıt edildiğini sanıyorum. Sonuçta reklamı görmüyorsunuz ama reklamın olduğu sayfada bulunuyorsunuz. Reklam ölçüm sayaçlarının bloklandı/gösterildi gibi bir ayrım yaptığını sanmıyorum. Yapsa da site yöneticisi bu özelliği kullanmaz.

  Ama bizde bu yöntem zaten uygulanmadığından bizi bağlamıyor. Yani burada sizin izleyici olarak rolünüz aslında yok. Ama reklamların engellenmesi, reklam vereni baştan caydıran bir şeydir. Alınmış reklamları bloklamanız bizim gelirimizi düşürmez, yeni reklam almamızı zorlaştırır. Bu durumda biz de reklam alternatifi yollar aramak zorunda kalırız. Bunun sonucunu da günde sadece bir video olarak yaşamaktasınız. Zira TS’ye ayırabildiğimiz zaman haftada bir gün. Bir günde de bu kadar içerik çıkıyor. Geri kalan zamanımızı gelir getirecek işlere harcıyoruz. Bunların bir kısmı size yönelik değil o yüzden görmüyorsunuz.

  TS’nin başındaki risk, cebimizde delik olarak yaşamaya devam ederse, ayırdığımız bir günü de para kazandıracak başka projeler için ayırmak zorunda kalacak olmamız. O yüzden uğraştığımıza değmesi için reklam ve farklı şekillerde gelir modelleri oluşturmaya çalışıyoruz. Ama reklam kesinlikle çare değil. Firmalar biraz da ayıp olmasın diye veriyor o reklamları.

  2-Bağış konusu
  Bu model uygulanabilir mi bilmiyorum çünkü yine bahsedildiği gibi yasal olarak bakılmalı. Ama uygulansa da çare değil çünkü TS’nin her ay net bir gideri var ama bağış yapısı gereği belirsiz bir gelir. Buna göre işleri planlayamazsınız. Yani her halükarda masrafın bağış dışında mutlaka çıkıyor olması gerek. Bağışlar gelir düştüğünde tampon yapmak için biriktirilebilir.

  3-Videoların Vimeo ya da Youtube’a taşınması.
  Bunun getireceği katkı, zararının yanında .ok daha az. Çünkü video oraya konduğunda vieo içi reklam şansımız bitiyor. O firmaların sözleşmesinde buna yer var mı diye de bakmak lazım. Biz reklamları modüler yapıyoruz ki hem kapatabilin hem de süre dolunca kalksın. YT ve vimeo’da bu şansımız olmayacak. Bunun yanında server kirasını azaltması o kadar da önemli değil.

  4-Bu işin sadece bir yolu var. O da tamamen abonelik sistemine geçmek. Denenmiş ve başarılı bir örneği yok. O yüzden ancak son çare olur.
  Misal canlı yayın olayını da yapan yoktu. Dolayısıyla kendi üzerimizde denedik. Bundan sonra bir daha yapmaya kalksak aynı sorunları yaşamayız zira artık biliyoruz. Paralı üyelik de böyle bir şey. Denemek gerek.

 • musty @musty

  sağ taraftaki 2. kameranın üzerindeki lens hangisi çok iyi renkler ve alan derinliği çok güzel …

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  Reklam aşırı çok olmadıkça bilgisayarı kasmadıkça benim için sorun yok, engellemek istersem donanıma çok yüklendiği için engellerim, bazı durumlarda faydalı bile oluyor :)
  Bu siteye girip çıkan herkesin reklam olmadan bu işin devam etmeyeceğini bilmesi lazım.
  Dünya hayatı bu keyif verici şeylerin az ya da çok bir bedeli var, sen de buraya girip 10dk olsa da kafa dağıtıyorsan keyif duyuyorsan bir zahmet reklamları engelleme ve dolaylı olarak başkasının hakkını yeme ihtimalinin altına girme

 • Veysel @spectrum

  Merhaba,

  Bu arada, sağda veya solda, neden “ilgili videolar” gibi bir bölüm olmuyor? Bu şekilde seyirciler daha fazla tutulur site içinde..

 • Deniz @darkblack

  en son ne zaman bir internet reklamına tıkladım hatırlamıyorum. totalde ise internet reklamlarına tıklama sayım 2 elin parmaklarını geçmez sanırım. reklamları görmezden gelme şeklinde bir süper gücüm var. onları yok sayıyorum. adblock kullanmıyorum ama reklamlara tıklamadığım zaman site sahibine bir katkım da olmuyor. en son baktığımda reklam görüntülenme sayısı karlı bir iş değildi.

  illaki düşünülüyordur internet reklamlarının nasıl daha iyi olabileceği konusu ama bence reklamverenler reklamlarına nasıl daha çok tıklattırırlar onun peşindeler. bir nevi hileye baş vuruyorlar. oysa kullanıcıyı ilgilendiren ve direk kullanıcının işine yarayabilecek reklam göstermeye odaklanmaları lazım. google’ın yıllardır amacı bu ama ben baktığım zaman reklamlar ilgimi çekmiyor.

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  Flash reklam kullanilmadigi surece benim sorunum yok reklamlarla. Gercekten 3 tab acip da her tab da 2 flash reklam cikti mi ya chrome.exe sonlaniyor, ya sistem donuyor ya da islemci tavana vuruyor. GoogleAds aslinda metin tabanli reklam cozumuyle bence en guzelini yapiyor, pcLabs, DHW ve teknoseyir tamamen metin bazli reklam modeliyle ayakta kabilirse ne âlâ olacaktir diye dusunuyorum

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  M. Gamsiz hocam, aslinda videoya gomulu ve/veya duvara, masaya obje olarak reklam koysaniz zannetmiyorum cok rahatsiz etsin, mevcut yonteminizde dahi reklami bloklamak mumkun zira

 • uygar @uygaru

  hocam teknoseyir.com/yuklemeler/intro/sektor_intro_yeni.mp4 bulunamıyor,o yüzden de video izlenemiyor

 • xemre89 @xemre89

  Şu anki reklamlardan hiçbir rahatsızlık duymuyorum, sonuçta reklamlar yaptığınız işle alakalı. Yani bir donanım sitesinde altın çilek reklamı görmem beni biraz rahatsız edebilirdi.. İllaki koyacaz dersenizde yapcak bişeyimiz yok tahammül ederiz yeterki böyle içerik üretmeye devam edin tıklarız bile:D

 • evo @evo

  Kotalı internet kullandığımdan AdBlocker vazgeçilmezim. Neredeyae %25 – 30 kota tasarufu yapıyorum…

 • skyforce @skyforce

  Görünüşe göre Adware, malware veya ona benzer zararlı bir yazılım var bilgisayarınızda.

  http://www.safer-networking.org/

  Bağlantısını verdiğim yazılımın bedava sürümünü indirip kurun ve tarama yapın.

  Yalnız program biraz teferruatlı. Kendinizin keşfetmesi gerekiyor. Bana göre %90 sizi bu dertten kurtarır

 • Veysel @spectrum

  Redbull, yorgun incelemelerden sonra bir yudum :Pp

  Sponsor olur :)

 • Veysel @spectrum

  Tersine, Teknoseyir ve PcLabs devam etsin isteyenler, reklam istiyor:)

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Böyle dikkat dağıtıcı uygulamalar yapmıyoruz. Zaten reklam veren olsa yerleştirmek için arkaya TV’ye gerek yok ki görüntü olarak da bindirebiliriz rahat bir şekilde

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Evet ama bunlar belden aşağı vurmaya giriyor :) Yapanlar var ama üstelik %50 tutturmuşsunuz markaları :)
  Ben yeme içme sektörüne açılmayı hep istiyorum. Bağlantı bulmak mesele. Önümüzde bardak duruyor içi boş :)

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Öncelikle burası PC Labs değil TeknoSeyir :) Yorumları buna göre yapmak gerek. Görüşlerinizde ise haklısınız ancak zaten burada konu tam olarak bu. Bahsettiğiniz editörlerin azalması durumu bizim artık ödeme yapamıyor olmamızdan kaynaklanıyor. Bu da inceleme çeşitlerinin ve hatta bazı bölümlerin azalması demek. Misal aylık sistem önerileri son buldu. Yıllardır devam eden bir bölümdü. Çünkü onu yapan editör işten ayrıldı ve yerine yenisini alamadık. Siteler istedikleri kadar janjanlı gözüksünler süper düper isimler bulsunlar, arkalarında insan var. Günün sonunda maaşlı sigortalı bir iş bu da.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Evet feciydi o :) Bizden değil ajanstan geliyordu ben bile siteye daha az girdim :)

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Böyle bir düz mantık maalesef yok sektörümüzde :) Kötü içerik bol kulisle reklam alabilrisiniz. Hiçbir firma reklamın nereye gittiğine bakmıyor artık.

 • Veysel @spectrum

  Kıvanç bey, birşey anlatmak gereksiz bu arkadaşlara..

  Biraz daha gidersek, anarşizm – komunizmden gaz alacaklar..

 • Veysel @spectrum

  Pardon, siz üzerinize alınıyorsanız, yapabileceğim birşey yok.

  Eğer bir insan hırsızlık yapıyorsa, o insanın yaptığı şeyi tanımlarken “hırsız” ifadesini mi kullanmayalım, ne yapalım?

 • Veysel @spectrum

  Aferin!

  Sizin gibiler yüzünden, düzgün içerik veren firmalar kalmadığında, oturur hep beraber düşünürüz…

 • Veysel @spectrum

  Benim etik değerlerim buna karar veriyor, ister uygularsınız, ister uygulamaz.

  Yazım tarzınız zaten ne tarz biri olduğununuzu açıklıyor, çok fazla uzatmaya gerek yok..

 • Veysel @spectrum

  Reklam var, sağ tarafta Bilenden Al’ın reklamı var . Bir de, videolarda bazen Asus’un reklamı için link çıkıyor başta..

 • Veysel @spectrum

  Donation gelsin, yılda 100 usd bağış olmaz. Sözüm meclisten dışarı, “donatiıon gelsin” diyenlerin %1 ‘i bağış yapmayacaktır :)

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Güzel oldu ilk yorum olarak :) Hangisi olduğunu mail atar mısınız? Arşive ekleyeyim :) murat@pclabs.com.tr