Arabalarda CVT ve DSG şanzıman nedir nasıl çalışır?

Sizlere ‘Otoseyir’in pilot bölümlerinde şanzımanlardan bahsetmiştik. Sizden gelen daha detaylı program talepleri ile asıl bölümlere şanzıman konusuyla giriyoruz. Konuyla ilgili bir bölüm daha haftaya yayında olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  vallahi keyifli bir program olmuş ellerinize sağlık bende normal vites sevenlerdenim çünkü hiç bir otomatik viteste normal vites gibi otomabili kullanamıyorum hızlanma olsun yavaşlama olsun özellikle yokuş çıkarken ve inerken kendimi güvende hissetmiyorum :)

 • lawnmower @lawnmower

  Aslında CVT şanzımanlar belirli oranlara bağımlı kalmadıkları için yerine göre daha iyi performans verebiliyorlar. Tabi genel kullanımda tork konvertörü içermediği için DSG daha avantajlı. Bir de, CVT şanzımanların (en azından bazılarının) güç ve aktarım konusunda kısıtlamaları var. Mesela; Audi’nin Multitronic şanzımanları sadece önden çekişli araçlarda kullanılabiliyor. Ayrıca motorun torkunun da belirli bir seviyenin üzerinde olmaması gerekiyor. Bu yüzden Audi Multitronic şanzımanlı modellerinde kullandığı 2.0 TDI motorun gücüne sınırlama getirmiş. Aynı motor diğer modellerde 170hp güç üretirken A4 ve A5’te 143hp güç üretiyor. Tork değerleri aklımda değil, ama onlar da farklıydı. Sonuçta CVT gerçekten konforlu, ama çok iyi ayarlanmış ve kaliteli malzemeden üretilmiş olması lazım. O zaman da fiyat artıyor, ekonomik modellerde kullanımı imkansız hale geliyor. Uygun fiyatlı küçük arabalardaki CVT şanzımanlar pahalı modellerdekiler kadar kaliteli değil maalesef, bu yüzden de sorun çıkartabiliyorlar.

 • Neşet Özeren @neset-ozeren

  “Tekno-loji bilgisi her konuda burada izlenir” diyorsunuz resmen.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Bu konuya yorum yazan ve yorumu yayınlanmayan arkadaşların tekrar yazmaları gerek maalesef. Yorum sisteminde oluşan bir hata nedeniyle yorumlar yayınlanmadı.

 • CaptainCombo @captaincombo

  Bu programları izleyince CMR oynayasım geliyor :)

 • KREBBS @krebbs

  **otoseyir cilginca one cikiyor :)**

 • Onur Dinçer @onurdincer53

  3 yıldır Jazz CVT kullanıyorum, CVT’yi ya çok seversiniz ya nefret edersiniz, 7 ileri moduna alarak vitesli de kullanabilirsiniz, konforu ve yakıt tüketimi çok iyi,performanstan biraz çalıyor.

 • 3M4E @3m4e

  Can abi ben de bir sedan, manuel, benzinli otomobil tutkunu olarak size manuel viteslerin geleceğini sormak istiyorum. Artık kalkacak mı üretimden? Yaşım genç (22). Bundan bir kaç nesil otomobil üretildikten sonra manuel vitesin akıbeti hakkında neler öngörürsünüz?

 • Can Akbulut @can

  Ayırabileceğiniz meblağ kaç Lira?

 • Can Akbulut @can

  Şanzımanın üretim teknolojisinden kaynaklanıyor olabilir. Durur halde, D konumunda, düz zeminde ayağınızı frenden kaldırdığınızda araç yürüyorsa ıslak kavramalıdır. Aracınızın modeli nedir?

 • Can Akbulut @can

  Sizinkinin yazılımında bir fark olmalı. Ya da tercih ettiğiniz bayır yeterince dik değil :) Şanzımana yokuşta uzun süre kavrama yaptırırsanız içeriye balata kokusu gelmeye başlayacaktır. 7 ileri vitesin VW çatısı altında viskoz kavramalı üretimi hiç yapılmadı. 6 viesliler viskoz, 7 vitesliler kuru plakalı debriyaja sahip.

 • Can Akbulut @can

  Motorun gücünü arttırmak için yakıt tüketimini yükseltmek, motorun toplam sağlıklı çalışacağı kilometre ömrünü ve bakım aralıklarını kısaltmak, ülkemizdeki kükürtlü yakıta olan toleransını da iyice azaltmak gerekir.

  Sonuçta belli bir ücret ödenerek, uygulamada da işçilik hatası yapılmazsa güç artar ama buna değip değmeyeceğine sizin karar vermeniz lazım.

 • Can Akbulut @can

  Bir arşivle çalışmıyorum, kendi bilgi birikimim çoğunlukla. O yüzden sizi yönlendiremeyeceğim.

 • Can Akbulut @can

  Öyle tabi ama biz sadece fikir versin diye Tiguan’ı söyledik :) İşaret ettiğiniz gibi VW grubu araçlar bünyesindeki 6 vites DSG’lerin hepsi ıslak, 7 ileriler kuru kavrama. :)

 • Can Akbulut @can

  Firmalar ürünlerine özgün isimler vererek kafa karıştırmayı seviyor nedense :)

  Steptronic şanzıman klasik otomatik sistemdir. Tork konvertörlü ve gezegen dişlili ünite. Son derece uzun ömürlü olmasının yanında tek eksiği olan viskoz aktarma kaybı da son vitesteki mekanik kilit sayesinde aşılmıştır.

  Sürücüsünün kullanım karakterini değerlendirip yük ve gaz durumuna göre en uygun vitesi seçebilen elektonik ünite tarafından yönetilir. Manuel müdahale modundayken çoğu zaman şanzımanın beyninden daha başarısız seçimler yapılacağı için sadece eğlence amaçlı konmuş bir fonksiyon aslında. :D

  Alacağınız arabanın şanzımanından değil, turbosundan korkmalısınız. :) Kalitesiz yakıt ve aksatılan bakımlar pahalı tamir faturaları olarak geri dönüyor çünkü.

 • Can Akbulut @can

  :D Küçük bir yazım hatası çok şeyi değiştiriyor :)

  BVR denen ünite robotize mekanik şanzıman. Yani otomatikleştirilmiş manuel. Özellikle yokuşlarda rölantide beklerken frenden ayağınızı çekip gaza basana kadar arabayı geri kaçırması klasik otomatik üniteye göre en büyük dezavantajı. Bunu önlemesi için “hill holder” denen donanım icat edildi. Ki yokuş tespit ettiği zaman ayak frenden kaldırılınca gaza basana kadar maksimum 2sn daha freni basılı tutuyor, böylelikle geri kaymayı önüyor. Bildiğim kadarıyla bu donanım almak istediğiniz arabada yok…

  Bunun önüne geçmek için ayağınız gazda, şanzımana kavrama yaptırarak beklemek yapabileceğiniz en büyük hatadır. Bundan sakınmalısınız. Sol ayakla fren kullanmak veya el freninden destek almak olmalı yapmanız gereken.

  Bu tip şanzımanların bazı üretimleri değişen güç durumlarında hangi vitesi seçeceği konusunda kararsız davranır. Vites değişim süresi de görece uzun ve vites düşürmeler sarsıntılı olduğu için manuel moda alıp kullanmak çok zaman avantaj haline geliyor. Yakıt ekonomisi ve alırken uygun olan fiyatı avantaj.

 • Can Akbulut @can

  Renault BVA yeni teknoloji değil, klasik otomatik şanzımandır :)

  Sadece tiptronik özellik eklenmiş ve şanzıman beyni sürücü davranışlarına göre devir aralığını ayarlayacak, yokuş aşağı kompresyondayken vites büyütmeyecek şekilde düzenlenmiştir…

  Direksiyon arkasına kulakçık eklenen bazı modeller de var bu şanzımanın kullanıldığı. Pratikte tek fark vites kolunu dürtmek yerine elleri direksiyondan ayırmadan vitese müdahale etmektir. Şanzıman kontrol ünitesi tam otomatik modda çok seri çalışamayıp bazen geç tepki verdiği için adeta zorunlu hale geliyor seri kullanımda vites seçimine manuel müdahalede bulunulması. F1 teknolojisi falan hep reklam sloganından ibaret anlayacağınız üzere :)

  Yeni teknoloji olan şanzıman EDC kodlu üretim Renault bünyesinde. O da videoda anlattığımız DSG ile aynı tekniktir.

 • Can Akbulut @can

  Bahsettiğiniz sistemlerin hiçbir ortak özelliği yok. Tamamen değişik prensipler üzerie üretiliyorlar. :) Klasik otomatik gezegen dişli iken DSG iki manuel kutunun iç içe tasarlanması ile yapılır; debryaj pedallı manuel çok daha farklı bir yapı…

  Şanzımanları kutularıyla beraber, ünite olarak değiştirmek suretiyle dediğiniz işlem yapılabiliyor ama her modelde de bu mümkün değil. Bazen sırf motor kulakları değil, şasenin tasarımı da değiştirilmiş olabiliyor. :D

 • Can Akbulut @can

  E46 serisinde 3.0 Litre sıralı altı 231HP üreten versiyonu kullanılır ve bu motor steptronic otomatik şanzımanla donatılmıştır. Tork konvertörlü ve gezegen dişlili bir modeldir. Eğer drift veya modifiye sevdasıyla üzerinde “oynama” yapılmamış bir model bulursanız sorunsuz hizmet ömrü çok uzun olacaktır :)

  Oysa E46 M3 motoru 3.2 Litreden 343HP gücü atmosferik olarak 7900rpm’de verir. 98 oktan ve üzeri kaliteli benzine, yağının sık değiştirilmesine ve motor ısınana kadar ihtimam gösterilmesine ihtiyaç duyar. Ülkemize ithal edildiği dönemde yakıt sıkıntısından dolayı bu modellerin motoru düzgün çalışanını ikinci el bulmak çok zordur. Hor kullanıldığı için de ekstra yıpranır hassas ön salıncakları.

  İkinci el M3 alırken şanzıman en son endişe edeceğiniz yer olmalı :D SMG otomatikleştirilmiş manuel; yani kuru plakalı debriyaj kullanan model şanzımanlardandır. Üzerindeki hidrolik tertibatı en yüksek kalitede olduğundan çağdaşı ucuz modellerdeki gibi öksürüp silkeleme yapmaz. :) D modu elbette var ama viskoz kavramalı modellerdeki gibi bu mod seçiliyken durur halde ayağınızı pedallardan çektiğinizde yürüme eğilimi göstermez. Özellikle yokuşlarda geri kaymamak için freni sol ayağınızla kullanmanız gerekir. Bakım gideri de normal otomatiğe göre yüksektir tıpkı performansı gibi…

  İki aracın da manuel vitesi zor bulunuyor ülkemizde. Gah steptronic şanzıman, gah SMG sundukları sürüş keyfi ile tanınan üretimler. Debriyaj pedalını kolay kolay özlemezsiniz ;)

  İkinci el alıp kullanmak üzere modifiyesiz bir 330Ci bulmak M3 almaktan daha mantıklı gözüküyor. M3 için çok daha fazla araştırma, para ve emek harcanması lazım. Uğraşacak imkanınız varsa hiç durmayın :D

 • Can Akbulut @can

  Palio’daki sistem farklı :D Literatürde “Speedgear” olarak geçiyordu ve gayet başarılı bir üretimdi. Güncel Ford 4 vites şanzımanından da daha iyiydi evet :)

  Benim işaret ettiğim üretim dualogic otomatikleştirilmiş manuel. Yani Panda’da, Opel Corsa’da (Easytronic olarak) kullanılan şanzıman…

 • Can Akbulut @can

  Aynı sebepten beemve diye de telaffuz ediyorum :) Markalar neyse ama bu sistemlerin Türkçe isimlendirmesi olmadığı için piyasada nasıl kabul görürse telaffuz, öyle kalıyor.

 • Can Akbulut @can

  Otomatik vitesi yeteri kadar akıllı yapmak pahalı bir teknolojiydi yakın zamana kadar. Artık sürücüsünün kararlarına muhalefet etmeyen, bildiğini okumayan otomatikler alt segmente kadar sirayet etti :)

  Esas sıkıntı sizin de işaret ettiğiniz üzere Dualogic Fiat şanzımanı ve türdeşi otomatikleştirilmiş manueller.

  Bunların debriyaj tepkisi büyük ölçüde düzeltildi yazılım desteğiyle. Ancak halen dikkat edilmezse balata ömrünü kısaltan veya sürüş esnasında aracı silkeleyen yapıdalar. Otomatik adıyla ilk kez bu şanzımanı tecrübe eden insanların tepki göstermesi gayet doğal :D

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Yok o her zaman öyle olmuyor :) Bakalım reklam sezonu ekime doğru açılır bize de düşer elbet. Ses ekipmanları süper gereksiz pahalı. Türkiye’de özellikle.